Прочитај ми чланак

Уклањање клима са фасада: ПРЕВЕЛИКИ ТРОШАК за грађане

0

Грађане Србије је, усред тропског таласа, изненадила вест да ће ускоро бити забрањено постављање клима уређаја на спољну фасаду. Према новом Закону о планирању и изградњи, и постојећи клима уређаји мораће да се склоне са спољних фасада у року између две и десет година. Уколико то не учине у предвиђеном року, грађани ће плаћати казну између 25.000 и 50.000 динара.

Некадашњи градски архитекта Ђорђе Бобић подржава ову идеју за коју каже да није нова и да је њена реализација пожељна због лепшег изгледа фасада и архитектуре зграда.

И објашњава за портал „Времена“ како би то могло да буде спроведено у пракси.

– Потребно је да град организује једну посебну, стручну институцију. Рецимо Секретаријат за урбанизам који би у сарадњи са Урбанистичким заводом, а посебно са Заводом за заштиту споменика културе, организовао тај посао, одређивао приоритете и контролисао како се то врши – каже Бобић.

Подела трошкова и одговорности

Међутим, како каже Бобић, грађани Србије су махом већ у незавидној економској ситуацији, те не било фер оставити сву одговорност грађанима.

– Мислим да би држава и град требало да пруже подршку у овом случају, слично када су грађани учествовали са 50 одсто учешћа у реконструисању фасада – каже Бобић.

Када је реч о премештању постојећих клима уређаја, бивиши градски архитекта каже да је у оптицају неколико могућности.

– То је, рецимо, дворишна фасада, лође, кровови. Све то је мало компликовано јер, рецимо, ако имате 20 или 30 станова у згради, толико клима на крову је мало компликовано – каже Бобић.

Да ли је ово реална инвестиција за грађане и колико би уопште коштало уклањање постојећег клима уређаја, за портал „Времена“ говорио је и уредник портала Градња.рс Игор Цонић.

– На питање да ли ће грађани моћи ово да исфинансирају, не може се дати једноставан одговор. Колико кошта да се измести једна клима са фасаде, јер то зависи од много фактора као што су доступност, величина климе, дужина инсталације или скривање цеви, па самим тим и зависи колика ће та инвестиција бити.

Колико би то коштало?

– У идеалном случају померање може коштати око 100 евра ако је потребно само климу поставити непосредно поред старе и довести све климе у исту вертикалу. Међутим, уколико репозиционирање климе захтева ангажовање дизалице која се изнајмљује у просеку од око 60 евра на сата, та инвестиција ће се брзо попети на 300 и више евра. Посебна проблематика може бити постављање климе на кров где се укупним трошковима треба додати и 20 евра по сваком дужном метру за инсталације (струја, бакарна цев, вода) што у случају високих објеката зна да значајно подигне цену – објашњава Цонић.

– Суфинансирање овог пројекта од стране државе свакако би било добродошло. Тешко је рећи да ли би се све успело реализовати за десет година, поготово што се у ову проблематику мора укључити и проблем доступности клима-мајстора који су инако пребукирани. Међутим, одређивање рока је јако важно јер уколико га нема – ови радови ће се одлагати у недоглед – каже Цонић.