Прочитај ми чланак

Угоститељи и агенције на умору: Минималац није решење

0

"У наредних десет дана исплатићемо још по један минималац запосленима у најпогођенијим секторима, поносно је као спасоносну меру пре три дана саопштио председник Србије Александар Вучић. Он је нагласио да се то односи на 72,5 хиљада запослених у туристичким агенцијама, рент-а-кар агенцијама, угоститељима, хотелијерима... "То је велика помоћ", рекао је Вучић. Ипак, са њиме се не слажу они којима је та помоћ намењена - угоститељи и власници туристичких агенција углас оцењују да је реч само о продужетку агоније, а не о дугорочном решењу проблема.

Као омча око врата за угоститељске раднике су и нове противепидемијске мере које је усвојила Влада, а које подразумевају да викендом неће радити ништа сем апотека, пумпи и прехрамбених продавница, а казне за кршење мера иду и до 300.000 динара.

Миша Релић из Удружења ноћних барова и клубова Београд, каже да је исплата минималца заправо бацање мрвица угоститељима и да многи неће узимати ту врсту помоћи.

“За оне који ту помоћ прихвате, то ће бити очајнички покушај да преживе још месец дана. То, можда, има смисла за неке ресторане и кафиће, али за клубове којима је онемогућено пословање 6 од протеклих 8 месеци то нема смисла”, каже Релић.

Известан сценарио је, нажалост, отпуштање запослених и затварање фирми.

“Нико нормалан неће држати фирму да би ишао даље у дубиозу. Држава нам не помаже. Ми смо, заиста, очекивали да ћемо добити најмање два минималца, чак и три минималца смо очекивали. То можда има смисла за неке ресторане или кафиће који колико.толико послују, али за клубове којима је од протеклих 8 месеци 6 месеци рад онемогућен, то није помоћ и нема смисла., разочаран је Релић.

Он објашњава да најављена помоћ државе, у виду једног минималца, заправо значи да угоститељи добију 30.000 динара за једног радника, а да притом треба да плате доприносе за децембар и за јануар, за истог тог радника који неће моћи да ради.

Он подсећа да су од почетка пандемије, од марта, ноћни клубови практично радили само три недеље у јуну, цео септембар и десет дана у октобру.

“Треба да добијете 30.000 да бисте платили 36.000. Од чега да палтим ренту, допринеос и 15 такси. Ми то плаћамо из пословања, а пошто нам је држава ускратила пословање, ми очекујемо да нам се укину ренте за период у којем нам је укинуто пословање. Да нам се отпишу сви доприноси за те месеце које нисмо радили. Да нам дају директну помоћ, ако се то не догоди до јануара, једноставно ћемо сви затворити фирме и отпустити запослене”, каже Релић.

Он истиче пример Новог Сада који је својим рентијерима за веме ванредног стања дао 80 одсто попуста, а Београд је у том периоду својим рентијерима дао 50 одсто попуста. Такође, Нови Сад је од августа до Нове године смањио ренту 50 одсто, а Београд само два месеца, што је за београдске угоститеље, како оцењује, неодрживо.

“Месец дана молимо за састанак градоначелника и заменика градоначелника и на крају једини одговор који нам је стигао је саопштење заменика градоначелника Београда Горана Весића, у виду шаргарепице зване 50 посто попуста за децембар и јануар. Лепо је све то, али то нам не решава проблем. Нама је рад онемогућен. Немамо одакле.то да платимо.”, закључује Релић.

Посрнуле су и туристичке агенције

Међу најугроженијима којима је обећана помоћ у виду једног минималца су и туристичке агенције, оне које све чешће стављају катанце на своја врата, након пропале летње туристичке сезоне.

“Свака помоћ је добродошла, поготово када немате посла ни прихода. Дугорочно, то, ипак, не решава проблем, то ће само пролонгирати проблем за још месец дана. Нама је неопходно да добијемо секторску помоћ онако како смо је тражили. Да то буде, пре свега, решено кроз нека бесповратна средства и која би се односила на покривање плата и трошкова за неких четири-пет месеци. Рачунам, барем до марта-априла, када ћемо видети да ли ће уопште бити сезоне, јер ако је нема онда тешко да може да се преживи”, објашњава нам Александар Сеничић, директор Националне асоцијације туристичких агенција (YУТА).

Друга ствар, која би посрнулим туритичким агенцијама могла да олакша живот су повољни кредити Фонда за развој Републике Србије. Одлагање плаћање пореза и доприноса би, такође, било од помоћи.

“Услови су заиста добри, али ми не додијамо те кредите онако како је обећано и нама је неопходно да се то што пре реши. Наравно, неопходно је и одлагање плаћања пореза и доприноса, јер, ако се то не деси, то ће увести у проблем људе већ од јануара”, упозорава Сеничић.