Прочитај ми чланак

Све више државних функционера заражено короном, а мотком се прети само народу

0

Званичан број регистрованих случајева короне премашио пет одсто тестираних. Појављују се и нова жаришта. Скидају ли политичари и Кризни штаб са себе одговорност за буктање епидемије?

У последња 24 часа у Србији су три особе преминуле од последица коронавируса, тако да је званичан број преминулих порастао на 270. Од последњег пресека стања у Србији, на коронавирус је тестирано 4.905 особа, а регистровано је 254 новооболелих особа. На респиратору је 31 особа.

FOTO: Printscreen

Директорка клинике „Лаза Лазаревић“ Ивана Сташевић Карличић изјавила је у Новом дану ТВ Н1 да ниједног часа нисмо имали престанак епидемије.

„Епидемију је прогласио министар здравља за целу Републику и није је никад одјавио, односно није било услова да се одјави“, подсетила је.

Да би се епидемија завршила потребно је да 28 дана заредом имамо нула као број заражених. Тај број је далеко изнад нуле и сваким даном све више расте. Поједине структуре власти у Србији јасно поручују ко због тога сноси одговорност, па тако градоначелник Крагујевцу Радомир Николић каже да је народу „потребна мотка“.

И док би политичари мотком на народ, народ је, каже директорка болнице „Лаза Лазаревић“, само гледао око себе и онда се опустио.

Н1: Зар власт не треба да поштује мере које је сама прописала, да не слави победу колико год била велика и важна?

Сташевић Карличић: Сад испада само да је СНС била окупљена те ноћ. Није, били су оклупљени сви политички чиниоци, и сви политички чиниоци управо су одговорни… Мере није прописала владајућа странка, мере је прописала група људи која води епидемију.

Н1: Ко је у тој групи?

Сташевић Карличић: Кризни штаб.

Н1: Кризни штаб, како каже др Кон, не чине само стручни људи, има и политичара.

Сташевић Карличић: Јесте, али противепидемијске мере су искључиво медицинско питање, и том врстом мера и том врстим препорука се искључиво баве лекари.

Лекари Кризног штаба више се не обрачају јавности на конференцијама и њихове изјаве се углавном не поклапају, објашњава професорка Медицинског факултета у пензији Драгана Јовановић.

„Ми се упливишемо оним мишљењем које нам даје струка. Како је тај Кризни штаб свакако давао променљиве изјаве, и оне више личе на реторику политичких комесара, свакако да то није уливало никакво поверење грађанима тако да су они били препуштени више себи. Оно што мислим да је важно јесте да се сад успоставо систем који је требало да буде ту све време, а то значи да није требало да буде тоталног опуштања, одласка на утакмице, вечерас је велики концерт где маса омладине иде, све је то могло да има мању, бољу меру, јер бисмо се тиме сачували и од обољевања, али и од умирања“, истиче Јовановић.

Поједине странке упозоравају на ново окупљање у среду за када су заказани поновљени избори на којима право гласа има више од 200 хиљада људи. Посланица Мариника Тепић упутила је отворено писмо са три питања епидемиологу кризног штаба Предрагу Кону.

„Уколико гласање у среду 1. јула сматрате ризичним по здравље, и животе наших грађана, хоћете ли јавно тражити да се оно не одржи? Које тачно мере сматрате да треба применити у затвореном, и отвореном простору? Да ли је сада кључно затварање ноћних клубова? Или ћете поднети оставку“, поручила је Тепић.

До сада су из изборне ноћи у Српској напредној странци три потврђена случаја короне: Александар Вулин, Марко Ђурић и Маја Гојковић. Нема информација о председнику и премијерки, генералном секретару председништва Николи Селаковићу, али ни о обезбеђењу Александра Вучића, сви они били су током славља у блиском контакту

„Људи нису добро схватили или им није добро објашњена разлика између мера државе и противепидемијских мера која још траје“, истакла је Ивана Сташевић Карличић.

„Број два је да смо сви ми били први пут овако у еклатантној друштвеној кризи, да смо под огромним стресом, и кад ви изађете са неким олакшањем, када добијемо прву битку у неком рату, тада креће механизам тоталног опуштања“, оценила је директорка клинике „Лаза Лазаревић.

Драгана Јовановић, с друге стране, сматра да цео систем прети да се урушу, а у неким местима већ и јесте.

„Као што знате у Новом Пазару. Оно што јесте сада кључно јесте да се све остави по страни, да се направи један концепт како ће се даље поступати из обавезне противепидемијске мере где где то мора и може да буде достављено сваком грађанину“, каже Јовановић.

Да ли грађани нису добро схватили или им није добро објашњено можда је и мање важно од тога шта им се показује понашањем.