Прочитај ми чланак

СВАКО ДОЂЕ НА РЕД Почињу принудне наплате пореза „фриленсерима“

0

Као што се показало до сада, у неправди и општем "харачењу" народа, свако дође на ред кад-тад. До сада су штрајковали појединачно и радници, просветари, веспитачи, поштари, здравствени радници, привредници, студенти, ратни ветерани, обесправљене мајке, еколошки борци против МХЕ и уништавања природе..., готово све струке. Сваки дан још од јуна народ протестује пред Скупштином, недавно су устали и "фриленсери", туристички радници и мали привредници, али незадовољан народ углавном седи кући и гунђа преко друштвених мрежа очекујући да ће нешто само од себе да се промени или да ће неко други уместо њих да реши њихове проблеме.

Док радници на интернету протестују захтевајући да седну за сто са Пореском управом и Министарством финансија и коначно реше начин на који ће ови људи плаћати порезе на приходе из иностранства, на адресе су већ почеле да им стижу и прве опомене уз претњу – принудном наплатом.

“Један од радника на интернету, који је у Пореску управу био позван у јуну прошле године, када је овакве позиве добијало неколико десетина других фриленсера, добио је решење о плаћању пореза у октобру, а крајем децембра и опомену “, каже за Нова.рс Миран Погачар, председник Удружења радника на интернету.

Он очекује да Пореска управа неће још кренути у принудну наплату.

“Али, ово сматрам још једним видом притиска на све нас. Они покушавају да створе што јачи притисак на људе, да се сами пријављују и да подлегну тренутној пореској контроли и начину на који се све ово ради”, наводи Погачар.

Миран за две недеље најављује нови, велики протест радника на интернету у центру Београда.

Недавну изјаву председника Србије, Александра Вучића, да ће се “сагледати како да се постигне компромис с фриленсерима, и да држава преузме део кривице на себе”, саговорник Нова.рс коментарише са опрезом.

“Вучићеву изјаву не треба ни прецењивати, али ни подцењивати – с једне стране добро је да су препознали да је ово проблем десетине хиљада људи и да мора да се реши. Али ово може да се реши само кроз јасне преговоре, никако кроз компромисе и договоре. И, док званично не будемо позвани на те исте преговоре сматрамо да је то само изјава за медије и ништа више”, појаснио је Миран Погачар.

Радници на интернету, како наводи, још стоје на ономе што траже од почетка.

“Још увек стоји оно што од почетка тражимо – почетак преговора и обуставу свих поступака Пореске управе према фриленсерима, док се не окончају преговори. И то мора што пре да се уради”, наглашава Погачар. Подсетимо, порезници су раднике на интернету (фриленсере) средином прошле године обавестили да ће морати да плате порезе и доприносе на приходе које су у протеклих пет до чак шест година добијали из иностранства. И то са каматом. Ти износи достижу и више од 70 одсто њихових прихода из иностранства и немогуће је да ову обавезу плате ретроактивно, и у року од 15 дана.

Удружење радника на интернету предало је 10. новембра 2020. своје захтеве премијерки Ани Брнабић, Министарству финансија, Пореској управи. Тражили су започињање преговора и стопирање свих пореских решења док преговори трају.

Они којима су позиви на преговоре били упућивани – ћуте и поручују да “порез мора да се плати“.

Недавно се, после једног од протеста фриленсера, огласио и председник Србије рекавши да ће ” видети на који начин да ти људи плате порезе, а да држава преузме део кривице на себе“.

“Имали смо протест фриленсера и они наравно суштински нису у праву. Било је ту и наших грешака у деловању. Видећемо на који начин да ти људи плате порезе, али да и ми преузмемо део кривице на себе”, рекао је он.

Вучић је казао да је обавеза сваког да плати порез, али ако фриленсери нису били сигурни да морају то да плате, онда мора да се сагледа “како да се постигне нека врста компромиса”.