Прочитај ми чланак

Стручњаци: Како да се у Панчеву не деси Бејрут

0

Експлозија у Бејруту подсетила је Панчевце да и они у "свом дворишту" имају складиште амонијум нитрата, који је био узрок трагедије у Либану. Ово хемијско једињење се, иначе, користи као основ за вештачко ђубриво, али и за јефтин индустријски експлозив. У Србији се, у форми ђубрива, чува у панчевачкој Азотари, у за то намењеном складишту. Према речима стручњака, реч је о средње опасној супстанци која мора да буде складиштена по прописима.

“Амонијум нитрат је средње опасна супстанца”, каже за Нова.рс Стеван Благојевић , директор Института за општу и физичку хемију

У панчевачкој Азотари се, како каже, ова супстанца чува у стабилисаном стању.

“То је такозвани САН, стабилисани амонијум нитрат, који је знатно стабилнији”, наводи Благојевић.

На питање да ли је реч о самозапаљивој супстанци, и да ли су потребне посебне мере за његово чување и складиштење, Благојевић каже: “Свакако треба поштовати мере опреза. Ако се оне поштују, ризик је минималан”.

Постоји могућност, али како наводи – у теорији, да дође до експлозије због притиска.

“Теоријски, ако је велики број џакова овог ђубрива наслаган један на други, у висину, може да се деси да за две, три године, дође до експлозије најнижег реда, али то је на нивоу теорије”, наводи Благојевић.

Амонијум нитрат улази и у састав јефтиних индустријских експлозива, али у том облику је знатно нестабилан.

Осим обичног амонијум нитрата, и стабилисаног амонијум нитрата САН, постоји и КАН, то је калијумов амонијум нитрат – тзв. кречни амонијум нитрат.

У форми ђубрива и САН и КАН представљају извор азота за биљке.

Шта у складишту Азотаре чува Промист
“Амонијум нитрат који ми лагерујемо потпада под категорију стабилизованог амонијум нитрата за прихрану биљака”, потврђује за Нова.рс Данило Томашевић, комерцијални директор новосадске компаније “Промист”.

Како додаје, сада је јасно који амонијум нитрат је био узрок експлозије у Бејруту.

“Јасно се сада, из слика које видјамо из Бејрута, види да је амонијум нитрат који је експлодирао, био порозни, тј. прилагођен за производњу цивилних експлозива – за руднике”, наводи Томашевић.

Раније данас је др Душан Вељковић, доцент на Хемијском факултету Универзитета у Београду, рекао да га не брине амонијум нитрат у вештачком ђубриву.

“Ако имате стабилизован амонијум нитрат са калцијум карбонатом (у ђубриву), мале су шансе да се нешто шта деси, али ако имамо чист амонијум нитрат о томе треба водити рачуна”, рекао је Вељковић.

У Стаклари нема опасне материје
Подсетимо, редакцији Нова.рс су се, после експлозије у Бејруту, јавили читаоци који су указали да се необезбеђен амонијум нитрат чува у неусловним условима – на простору некадашње панчевачке Стакларе, која је сада у власништву новосадске фирме “Промист”.

Репортери Нова.рс на лицу места утврдили су да се у овом објекту налазе остале врсте вештачког ђубрива, да нема амонијум нитрата. У фирми “Промист” нам је потврђено да се ђубриво на бази амонијум нитрата чува у складишту панчевачке Азотаре.

“Промист на простору некадашње Стакларе у Панчеву не складишти амонијум-нитрат, већ се амонијум-нитрат у облику вештачког ђубрива складишти у просторима Азотаре која је у стечају, у за то предвиђеном складишту. Промист рентира магацин од Азотаре, због сертификата и дозвола које Азотара поседује”, каже за Нова.рс Данило Томашевић, комерцијални директор новосадске компаније “Промист”.

Реч је о количинама до највише 5.000 тона.