Прочитај ми чланак

Штедња: Динкић оставља без приходе избегле Србе са Космета

0

Dinkic

(ИН4С портал)

Млађан Динкић, министар финансија, најавио је да ће Влада Србије ускоро донети одлуку о престанку исплате привремене накнаде расељеним лицима са КиМ која су то право остваривала преко Националне службе запошљавања (НЗС).

Министарство на чијем је челу, обавештење о томе доставило је НСЗ која је већ прекинула исплату „минималца“ расељеницима који живе ван Косова и Метохије.

„Најаву Владе Србије да ће донети одлуку о укидању привремене надокнаде која се преко Националне службе запошљавања(НСЗ) исплаћује интерно расељеним лицима са Косова и Метохије, Савез удружења расељених КиМ са канцеларијама у Београду и Подгорици дочекао је са запрепашћењем“ – саопштио је копредседник кровне расељеничке асоцијације у Србији и Црној Гори Миленко Јовановић.

„Од Националне службе запошљавања (НСЗ) обавештени смо да је Министарство финансија и привреде најавило доношење Закључка Владе којим би престала исплата минималне накнаде расељеницима који живе ван Космета, због чега је већ НЗС одлучила да престане са исплатама које се односе на 2013 годину, будући да је у јулу месецу требало да почне исплата накнада за текућу годину. Ту накнаду, која у просеку износи око 8000 динара до сада је примало преко 25.000 људи у статусу расељених лица са привременим боравком у централној Србији и Црној Гори“ – истакао је Јовановић.

Он је апеловао на премијера Дачића да најављени предлог о укидању накнаде за расељена лица не ставља на дневни ред Владе и да Националној служби запошљавања наложи да настави са исплатама исте, будући да ова лица немају друге изворе прихода, нити им је било дозвољено било какво запошљавање због радног односа у којем су формално били по основу примања минималне накнаде, стечене зато што су били радно ангажовани у друштвеним односно јавним предузећима на КиМ до јуна 1999.године.

„Искрено се надамо да је најава укидања минималца расељеницима плод неспоразума у самој Влади, или макар непознавања проблематике од стране Министарства финансија и привреде које је ту одлуку најавило. Ово друго нас не би нарочито ни чудило имајућу у виду препознатљиво злонамерну политику коју у односу на Космет и српски народ са Космета одавно води министар Динкић. Зато, очекујемо разумевање од премијера Дачића и његовог заменика Вучића, од којих тражимо да спрече неправду према расељенима са Космета“ – навео је Јовановић.

У противном, како је рекао, усвоји ли се предлог министарства на чијем је челу Динкић, значиће то да је Влада одлучила да у потпуности отпише свој прогнани народ са Космета и да самој себи натовари на грбачу нови социјални проблем, вероватно највећи у новијем времену, тако што ће њеном одлуком преко 25 хиљада људи остати без радног односа, иако су примања по том основу до сада била више него симболична.

„ Желимо такође да верујемо да није реч о почетку брања горких плодова бриселског споразума, иако ова Динкићева најава звучи као да је званични Београд пристао да престане да води бригу о прогнаном становништву из јужне покрајине, а да при томе нико у Бриселу и Приштини није преузео обавезу да ни након 14 година од окупације КиМ протеране врати на своја радна места, обнови им порушене куће, ослободи узурпиране станове и имања, и врати их на огњишта.

Уз пуно разумевање тешке економске ситуације у којој се Србија налази, позивамо Дачића и Вучића да нас делом убеде да ће наставити да воде бригу о расељенима са Косова и Метохије – закључио је Јовановић.