Прочитај ми чланак

Станислав Хочевар: Папа неће посетити Јасеновац док се не утврди истина

0

НОВИ САД – Београдски надбискуп Станислав Хочевар изјавио је да папа неће посетити Јасеновац док год српска и хрватска страна не утврде непорециву истину о том логору и ставе историјску тачку на то стратиште.

“Није реално очекивати од Светог Оца да обиђе Јасеновац док год две стране користе то стратиште за међусобна препуцавања, уместо да се боре и изборе за непорециву истину”, рекао је надбискуп Хочевар у интервјуу новосадском “Дневнику”.

Он је упитао “због чега Хрватска и Србија коначно не оформе заједничку комисију која ће ставити тачку на различита виђења јасеновачког логора, на лицитирање бројем жртава”, и зашто се “пребацује Цркви за нешто што би претходно морало да уради друштво”.

Поводом става митрополита загребачког Јована да би папина посета Србији донела корист Србији али да би поглавар римокатоличке цркве пре тога морао да се поклони сенима страдалника у Јасеновцу, као што је приликом посете Пољској одао пошту жртвама Аушвица, Хочевар је рекао да не може да разуме због чега се то толико наглашава.

“Пре свега, Католичка црква је више пута изричито поручила да је важно међусобно праштање и помирење”, истакао је београдски надбискуп и нагласио да је папа Јован Павле Други, у Риму 2000. године, “замолио за опроштај за све што су католици у било којој земљи, на било којем континенту било коме лоше учинили”.

Хочевар је напоменуо да “Свети Отац жели да посети Србију, али услови за то су увек исти” и додао да папа “долази не само као поглавар католичке цркве већ и као први на нивоу свих хришћанских цркава, али и као највиши представник државе Ватикан”.

Да би та посета била остварена “нужно је да цело друштво за то буде спремно”, рекао је Хочевар и додао да је штета што нису правовремено започети процеси у том правцу и што “нису ишли довољно синергично напред”.

Он је оценио да није било реално да у последњем моменту буде направљен обједињени програм, православаца и католика у Србији, за обележавање јубилеја 17 векова од Миланског едикта, напомињући да је важније истаћи “да ћемо у много чему бити заједно”.

 

(Танјуг)