Прочитај ми чланак

ШТА ПРЕДСТАВЉА ВЕРЗИЈА МИГ-29СД и на ком нивоу су сада српске 29-ке?

0

У марту месецу ове године, приликом првог јавног обиласка радова на ловцима МиГ-29 које је Русија донирала Србији, министар одбране Александар Вулин је, поменувши ове авионе први пут употребио ознаку СД односно како је тада рекао „Сербский Доработаны“, што би требало да представља ниво модернизације тзв. Фазе 2 целокупног процеса пријема, увођења у употребу, продужетка животног века, увођења одржавања по стању и осавремењавања целокупне флоте МиГ-ова 29.

Фаза 2 на новопридошлим авионима (један је тренутно на генералном ремонту у Русији) требало би, између осталог да обухвата процену њиховог стања ради продужења животног века. Ови авиони произведени су између 1989. и 1991. а ремонтовани 2013. и 2014. Њихов временски рок рада истиче 2020. и 2021. (7 година) сем ако до тог времена не налете по 700 сати од завршетка ремонта. Постојећи авиони су стари 31 годину, три примерка би требало да се ремонтују ове године док четврти може да лети до 2021. године или док не налети 700 сати од ремонта 2011. године (10 година).

Осим тога дониране 29-ке доводе се на ниво на који су осавремењени српски авиони током ремонта 2008. и 2011. године. Министар Вулин је приликом описивања радова на МиГ-овима из Русије користио ознаку СД али у сасвим новом значењу ове скраћенице, као што смо већ пренели „Сербский Доработаны“.

То је у стручној јавности унело доста забуне јер компанија РСК МиГ већ користи ознаку МиГ-29СД за варијанту која не одговара у потпуности нивоу измена односно дорада на авионима из Русије али и онима који су наслеђени од бивше Југославије. До сада је за руску ознаку СД било више тумачења али се обично наводи ‘’Самолёт Доработаны’’ (дорађени авион).

Занимљиво је да смо до данас ознаку СД за наше старије авионе званично чули само од бившег команданта РВ и ПВО генерала у пензији Драгана Катанића приликом његовог гостовања у емисији ‘’Свет са Спутњиком’’ јуна прошле године. Међутим ако се погледају спецификације верзије МиГ-29СД које се могу наћи на интернет сајту компаније РСК МиГ може се видети да су српски авиони који су ремонтовани 2008. и 2011. само делимично на том нивоу.

Према ономе што се тамо може прочитати једини прави СД у свету су словачки авиони о којима је Танго Сиx већ писао. Наравно МиГ нуди многе опције и уградњу различите опреме по жељу наручиоца али можемо констатовати да су наши авиони ипак скромније опремљени од онога је дефинисано код варијанте СД.

МиГ-29СД је пре свега намењен државама које, уградњом одређене опреме, желе да своје 29-ке прилагоде НАТО и ИЦАО стандарду. У ту опрему спадају нови систем свој-туђ или тзв. ИФФ (Индентифицатион Фриенд ор Фое), систем сателитске навигације (ГПС), систем навигације ТАЦАН, систем ближе навигације, систем за контролу слетања (ВОР/ИЛС), додатна средства комуникације, магистрала података по стандарду МИЛ-СТД-1553Б.

Све наведено је западне производње док се у пакету налази и руска опрема, стари приказивач података са горњег електрооптичког приказивача замењен је новим вишенаменским приказивачем у боји, уграђен је систем на коме пилот може лакше да види велики број информација који се тичу навигације и идентификације а ту су и нови рачунари за обраду података.

Опционо се нуди продужење животног века за до 100 процената и то у зависности од стања конкрентог авиона, повећање капацитета унутрашњих резервоара за гориво, уградњу система за попуну горивом у ваздуху, унапређење или замена одређеног броја система у авиону, ремонт и трансфер одржавања по техничком стању. Дорада авиона се не мора урадити у Русији већ се то може обавити у држави која је посао наручила.

Подсетимо, словачки авиони су добили део западне опреме која обухвата радио станицу АН/АРЦ-210(В), систем свој-туђ (ИФФ) БАе Сyстемс АН/АПX-113, системи навигације Роцкwелл Цоллинс и то ВОР/ИЛС АН/АРН-147, ТАЦАН АН/АРН-153 и ГПС МАГР. Од нове опреме руске производње ту су вишенаменски колор приказивач МФИ-54, контролна конзола ПУ-29, управљачки пулт ПУС-29 за приказ података навигације и идентификације, нови електрооптички горњи приказивач (ХУД) ИЛС-31 и рачунар БЦВМ МКВ-03. Поред тога словачки једноседи 9.12 добили су и могућност ношења спољашњих танкова за гориво ПТБ-1150 који се каче на поткрилне носаче.

Српски авиони су пре 10 година добили део поменуте руске опреме која се спомиње код словачких дорађених 29-ки. Уз то добили су новопроизведене системе КОЛС, навигациона светла, ГПС и транспондер. Као што смо већ пренели 27. јула је полетео први дорађени донирани МиГ-29 из Русије (МиГ-29А 9.12А 18151) а 1. августа двосед МиГ-29УБ 18351.

На њима нема спољашњих видљивих промена које би указивале је извршено значајније осавремењавање, виде се само нова позициона светла као и код до сада коришћених авиона. На јучерашњој свечаности извршена је њихова примопредаја а већ данас се ови авиони, како кажу из РВ и ПВО, налазе у строју.

ПОМОЗИТЕ РАД СРБИН.ИНФО ДИНАРСКОМ УПЛАТОМ – КЛИКНИТЕ ОВДЕ!