Прочитај ми чланак

Шта нам открива улица “Зелених беретки”

0

У Сарајеву су разбијањем Југославије као и свугдје по бившим југославенским републикама промијењена имена многим улицама. Новоизраслим генерацијама мијењање имена улица не представља проблем, јер су одрасли са новим именима која за њих нису нова, него једина постојећа.

Проблем је оним старијим који су промијенили многе државе и системе, а да нису промијенили мјесто становања. Они морају прво да забораве стара имена улица, па тек онда да се навикну на нова.

Лијепо је што су у Сарајеву дали објашњења за имена неких улица па се могу сазнати пријашњи називи. Али је још интересантније што су дали и превише информација па се тако неке истине разоткрију упркос ширењу догми о нечему сасвим другом.

Рат који је десио као посљедица противуставних одцјепљења од Југославије, у Сарајеву се стално приказује као агресија, а Бошњаци као жртве те агресије, иако су у вријеме тих догађају Бошњаци се изјашњавали као Муслимани, што су били и у вријема СФР Југославије од 1971. године када су конституисани.

Поставља се питање како агресија на Бошњаке, када је та нација конституисана тек послије завршетка рата. Друго питање које се поставља слиједи из описа ове улице. Зелене беретке су војна формација која је настала у фебруару 1991. А рат је почео након референдума који је одржан 1. марта 1992. године, јер је Алија Изетбеговић рекао да ће да жртвује мир за сувереност БиХ и мада је добио мање гласова од Фикрета Абдића бива постављен за вођу Муслимана.

Очигледно је да су се тадашњи Муслимани спремали за рат и агресију на ЈНА и разбијање Југославије годину дана прије почетка рата, тако је то званично признато овим уличним натписом, а ко зна колико су се раније незванично припремали. Треба те податке можда тражити у данима почетка писања “Исламске декларације” или чак и раније.

Издајом прво Словенаца који су дезертирали из ЈНА, једине легитимне војске у СФР Југославији, па за њима Хрвата и Муслимана, Југославенска Народна Армија у којој су иначе предњачили Срби пошто су били најбројнији народ на овим просторима одвајкада, је издајом постала још србскија. Једино Срби нису напуштали ЈНА. А најважнији изговор сецесиониста је био тај, да је ЈНА србска војска и да они у њој немају шта да траже. Што је у ствари и тачно, јер су је они својим самовољним напуштањем учинили таквом. Али нису једноставно бјежали из ње него пребјегавали у своје националне војске које су ковале план о агресији на ЈНА.

То се уосталом сасвим јасно и види на табли са ознаком улице, коју могу да виде сви који се прошетају овом улицом.

Да се вршила идеолошка припрема за агресију на ЈНА и разбијање Југославије показује овај часопис такође из година прије рата.

Да су мање-више сви Муслимани у граду знали да су правили своју војску у вријеме СФР Југославије говори и ова рођенданска честитка у етнички чистом граду, мада се датум са ње и са објашњења имена улице не поклапају.

ПОМОЗИТЕ РАД СРБИН.ИНФО ДИНАРСКОМ УПЛАТОМ – КЛИКНИТЕ ОВДЕ!