Прочитај ми чланак

Шта је Нет Патрола и како уочити предатора…

0

Депресија, анксиозност, поремећаји у исхрани и самоубиство повезани су са узнемиравањем деце у периоду одрастања који је пресудан код формирања личности. Последице нису само везане за ментално здравље, већ могу бити и друштвено-економске

Све се више говори о томе како да заштитимо децу на улици од оних који намеравају да им науде, али оно што треба да се узме у обзир јесте да насиље, злостављање и узнемиравање може да се врши и путем интернета, те је врло битно да знамо како децу да заштитимо и „на мрежи“ и коме да се обратимо уколико дете трпи злостављање путем интернета или наиђемо на снимак насиља или злостављања.

Неки ће се у оваквим случајевима можда пре обратити некој организацији, него директно полицији. Управо тим послом заштите деце на интернету годинама уназад бави се Нет Патрола, која је и данас активна како би обезбедила безбеднију будућност деце путем стварања могућности пријаве уколико неко уочи сумњив садржај на интернету.

– Нет Патрола нуди грађанима могућност да анонимно или представљајући се пријаве сумњу на илегалан садржај који се односи на сексуално искоришћавање деце на интернету. Грађани могу да пријаве штетан садржај попуњавањем онлајн обрасца на нашем сајту. Након добијања пријаве, тим Нет патроле ће урадити процену и, уколико се утврди да је садржај илегалан, пријаву проследити надлежним државним органима и, уколико је потребно, интернет провајдеру ради уклањања истог са интернета – каже за „Телеграф“ Ружица Радовић, психолог из Фондације „Тијана Јурић“, у оквиру које ради Нет Патрола.

Број деце и младих који свакодневно користе интернет је у сталном порасту, и у свету и код нас. Интернет је нецензурисани извор информација који није увек примерен деци.

– Потенцијални ризици могу бити: превремено, прекомерно коришћење и зависност од дигиталних уређаја, изложеност штетним и узрасно непримереним садржајима типа експлицитних сексуалних и порнографских садржаја, вулгарног речника, говора мржње, као и дигитално насиље, нетачне и непоуздане информације. Приступ сервисима и платформама пре прописаног узраста, непоштовање доње узрасне границе, потенцијална опасност од комуникације са злонамерним особама које имају за циљ да злоупотребе дете, као и дељење података и информација су веома опасни по сигурност деце и младих на интернету. Сви ови потенцијални ризици могу утицати на децу и младе и на њихово здравље и одрастање – додаје.

Ризика при коришћењу интернета има много и веома је битно на који начин и у којој мери деца и млади користе интернет јер сваки од тих ризика може да доведе до многих, махом менталних, поремећаја.

– Депресија, анксиозност, поремећаји у исхрани и самоубиство повезани су са узнемиравањем деце у периоду одрастања који је пресудан код формирања личности. Последице нису само везане за ментално здравље, већ могу бити и друштвено-економске. Деца која су претрпела било какав вид насиља постижу слабији школски успех, што касније може утицати да децу то спречава да на прави начин допринесу друштву и на тај начин посредно ремети напредак и развој читавих заједница. Поремећаји понашања су чешћи код деце која су била изложена садржајима који нису прилагођени њиховим годинама, чак се и јавља већи ризик за пробавањем опојних средстава, алкохола као и упуштање у ризичне сексуалне односе – објашњава Радовић.

Основа менталног здравља формира се у раној фази живота, бројни су изазови са којима се деца свакодневно сусрећу и они могу значајно да утичу на њихов емоционални, друштвени и интелектуални развој. Развој технологије је довео до пораста кривичних дела, што указује на потребу за развијањем механизама заштите деце од штетног садржаја као и на значају подизања свести о неопходности укључивања целокупног друштва у борби против искоришћавања деце.

100 пријава од почетка године

Како објашњава, број пристиглих пријава од почетка године је досегао око 100 пријава.

– Четири пријаве су ове године прослеђене на адресу наше полиције, а 21 у организацију ИНХОПЕ. У Србији је једна процесуирана, док други материјали нису постављани у Србији. Оно што можемо да истакнемо са поносом је да је девет снимака са изузетно узнемирујућим садржајем након пријаве Нет Патроли прослеђено ИНХОПЕ организацији и садржај је уклоњен са интернета – каже Радовић.

Додаје да грађани често пријављују садржаје који нису задужење Нет Патроле, али да пажљиво и детаљно прегледају све пријаве.

– Након једне пријаве где су грађани препознали и пријавили предатора који је активан на друштвеним мрежама, он је на крају процесуиран и ухапшен. Управо је та врста едукације изузетно важна, како препознати предатора и на крају како реаговати и фокусирати се на превенцију и осетљивост друштва на ту тему. Надамо се да ћемо успоставити још бољу конекцију и сарадњу са интитуцијама која ће довести до тога да се злостављачи деце не осећају сигурно у нашој земљи – закључује.