Прочитај ми чланак

СРПСКУ ДЕЦУ ДАЈУ СТРАНЦИМА: Дечак ипак одлази за Шведску

0

Усвајање дечака из Зрењанина, кога је породица из Шведске прошлог петка узела од хранитељке Љиљане Радуловић, о чему је „Ало!” јуче писао - ипак се наставља!

Aрхива (Фото: Flickr - Joris Louwes)

Aрхива (Фото: Flickr – Joris Louwes)

Усвајање дечака из Зрењанина, кога је породица из Шведске прошлог петка узела од хранитељке Љиљане Радуловић, о чему је „Ало!” јуче писао – ипак се наставља!

Министарство за рад, запошљавање, борачка и социјална питања саопштило је да ће поступак овог усвајања бити настављен, јер је „на основу праћења тока међусобног прилагођавања детета и потенцијалних усвојитеља процењено да је конкретно усвојење у његовом најбољем интересу“.

Српску децу усвајају странци

У Министарству наводе да око 10 одсто од свих малишана подобних за усвајање у Србији усвоје странци, као и да у томе предњаче Шведска и САД.
Током последњих 10 година:

– 60 деце отишло је у Шведску
– 51 дете отишло је у САД
– 8 деце отишло је у Канаду
– 3 детета отишло је у Француску
– 3 детета отишло је у Словенију
– 2 детета отишло је у Британију
– 2 детета отишло је у Луксембург

– Интерес детета и поштовање закона је једино чиме се руководе надлежне институције и на то не може имати утицај притисак јавности – саопштило је то министарство. Они су оптужили хранитељицу детета да је опструисала процес.

– У моменту започињања процеса усвојења показала је да не одобрава одлуку органа старатељства и својим понашањем и поступцима опструисала је започети процес усвојења, руководећи се сопственим уверењем шта је дететов интерес, упркос указивању и интервенцијама свих стручњака који су поступак водили и контролисали.

Тиме је она прекорачила границе своје улоге и, упркос указивању да је, као и сви актери у поступку усвојења, дужна да поштује законску обавезу чувања тајности података, давала јавности нетачне информације о конкретном поступку и својој улози у њему, не водећи рачуна о последицама које могу да настану за дете и потенцијалне усвојитеље у деликатном процесу узајамног прилагођања – навело је то министарство.

Они су у сарадњи са Покрајинским секретаријатом за социјалну политику, демографију и равноправност полова у Центар за социјални рад у Зрењанину послали инспекцију социјалне заштите и затражили реакцију Заштитника грађана у оквиру чије надлежности је и заштита права дететета.

Уједно, како „Ало!” сазнаје, већ је 5.000 људи потписало петицију којом желе да се спречи усвајање, док је јуче одржан и протест грађана Зрењанина испред хотела „Војводина” и тамошњег Центра за социјални рад.

7

Хранитељица: Љиљана Радуловић, Фото: промо

Али све то, нажалост, није допринело да хранитељка Љиљана Радуловић поново види дечака кога је одгајала од трећег месеца живота.

– Најстрашније од свега је што се све десило за само неколико дана. Нико ми се и даље не јавља, нити сам видела дете које су ми одвели прошлог петка. Данас идем да видим шта је одлучило тужилаштво које сам претходно молила да ми одобри да видим дете – прича за „Ало!” плачући Љиљана и додаје да не може да верује да је „стварно неопходно да се сви препуцавамо док дете испашта”.

– Нико није важан – ја, закон, усвојитељи, али ни Центар за социјални рад. Требало би да размишљамо о добробити детета и његовим осећањима – прича она.

Исти случај и у Алексинцу?!

У тренутку завршавања овог текста, појавила се информација да се готово идентичан случај догађа и у Алексинцу. У јавности се појавила прича да је један од два брата из хранитељске породице у овом граду такође дат на усвајање Швеђанима, буквално, напречац. „Долазили су два-три дана, а онда дечака који је сад кренуо у први разред на превару, под изговором да иду да му купе поклон за рођендан, одвели и не враћају га два дана. Људи су забринути јер је јако везан за брата, а од њих се није одвајао – навео је човек упућен у овај случај. ј. м.