Прочитај ми чланак

Српски сајам наоружања: ЛАЗАР-2, КОБАЦ И МИГ-29 М2

0

1(Телеграф)
Главна атракција на шестом сајму наоружања и војне опреме “Партнер 2013″ према оцени екипе Телеграфа, беспоговорно су – оклопно возило точкаш 8×8 “лазар-2“, летелице за антигерилска дејства ЦОИН мисије “кобац” панчевачке Утве, као и макета будућег српског ловца МиГ-29М2 руске авиокомпаније РАЦ МИГ.

Испред хале 1 Београдског сајма наилазимо на интересантан “мизансцен” и сасвим одговарајући “тизер” чак и за оне који не познају добро савремене токове наоружања. Адекватно распоређено артиљеријско вучно наоружање, самоходни вишецевни лансери ракета огањ и оркан, ПВО ракетни систем КУБ са модернизованом кабином за управљање, и неколико тенкова – М-84АБ1 (српски извозни адут за модернизацију 150 кувајтских тенкова).

2Ако ништа, а оно добар показатељ да смо на правом месту. Поред сваког од изложених примерака стоји група војника спремна да подели више техничких детаља, него статистичких података о оружју.

Након кратке шетње између ових гиганата, с нестрпљењем се упућујемо ка макети ловца МиГ-29М2, спремни да добијемо све могуће одговоре од руске авиокомпаније РАЦ МИГ.

На прилично добром српском објашњавају нам да су за њихову летелицу посебно заинтересовани Индија, Малезија, Бангладеш и Мијанмар, као и да званично саопштење од наше Владе о евентуалној куповину овог типа летелице, још нису добили.

– Нисмо још добили захтев за куповину овог новог модела од ваше Владе… Барем не званични – објашњавају нам уз осмех Михаил Лушин и Михаил Гороков из авиокомпаније РАЦ МИГ додајући да их је нарочито изненадило интересовање Етиопљана за њихову летелицу.

3У причу се са оближњег штанда убацује Колин Бентли из америчке компаније „Сониц цоммуницатионс“. Нуди да погледамо шта они имају.

– Погледајте, ово су најмодернији производи за видео надзор за војску, полицију, и владине агенције – објашњава Бентли додајући да се седиште фирме коју заступа налази у Бирмингему.

Питамо га да ли може и нама да прода нешто од изложеног материјала, на шта он уз осмех каже: “Без икаквих проблема”!

Примећујемо да је централни део хале у целости посвећен Југоимпорт СДПР-у. На овогодишњем сајму представили су велики број сложених борбених система, међу којима не можемо да не приметимо посебно предњаче артиљеријска оруђа, нора Б-52 КИ оклопно самоходно артиљеријско оруђе калибра 155 мм, које је добило нови систем за управљање артиљеријском ватром.

4Сазнајемо и да је “Југоимпорт” највећи број овог оружја испоручио купцима у Африци ( Кенија) и Азији (Мјанмар, Бангладеш).

Следећа на листи наших приоритета била је свакако нова верзија оклопног возила “лазар” названа једноставно “лазар два”, којом је и отворен сајам.

Иновативно борбено возило чак три пута јефтиније од главног светског конкурента, финске “патрије”, одиста делује импозантно. Прва три возила већ су купили Пакистанци.

Надлежни из “Југоимпорта” објашњавају нам да је тренд у Русији и Европи развој универзалних гусеничарских платформи до 40 тона, али и лаких тенкова, додајући да се искрено надају да ће и Србија ускоро кренути тим путем.

5Зауставивши се успут на још неколико штандова (између осталог и поред минобацачких граната компаније „Крушик“ и снајперских пушака „Заставе оружје“) излазимо са утиском да су се страни излагачи на овогодишњем сајму углавном орјентисали на системе за управљање ватром, комуникацијску опрему и оптоелектронска средства.

За визуелни ефекат била је свакако задужена компанија “Миле Драгић”. Војну опрему (балистичке шлемове, панцир прслуке, војне чизме и униформе) на најбољи начин представиле су њихове промотерке одевене по узору на Лару Крофт привлачећи нарочиту пажњу мушких посетилаца.

На овогодишњем сајму представило се 92 излагача, од чега 76 из Србије и 16 из иностранства и то: Аустрије, Белгије, Данске, Немачке, Руске Федерације, САД, Словеније, Француске, Чешке Републике, Швајцарске и Шведске.