• Почетна
  • ДРУШТВО
  • СРБИЈА – ИЗБЕГЛИЧКА МАЈКА: Село за мигранте ниче поред Београда
Прочитај ми чланак

СРБИЈА – ИЗБЕГЛИЧКА МАЈКА: Село за мигранте ниче поред Београда

0
Шатори за избеглице у центру Шмит-Кнобелсдорф у близини Берлина у Немачкој (Фото: АП)

Шатори за избеглице у центру Шмит-Кнобелсдорф у близини Берлина у Немачкој (Фото: АП)

Српски званичници обишли су прошле недеље две локације у околини Београда на којима би могао да буде смештен транзитно-прихватни центар за избеглице.

Без инцидента

– Основни циљ је да се, с обзиром на то да долазе хладнији дани, избеглице склоне из градских паркова како би им на другом месту био понуђен адекватнији прихват, где би могли да се окупају, добију топли оброк, лекарску помоћ… План је да им се обезбеде и поштански или банкарски шалтери на којима би могли да подигну новац, јер управо је новац, уз чињеницу да су у центру Београда безбедни, један од главних разлога због чега они долазе у центар града – каже саговорник „Блица“.

Саговорник „Блица“, који је желео да остане анониман, каже да ће одлука о томе где ће бити направљен центар бити донета врло брзо како би у њему већ крајем септембра или почетком октобра биле смештене прве избеглице.

Српске безбедносне службе, иначе, имају само речи хвале за мигранте, о чијој безбедности дневно брине по осам полицајаца у три смене.

Истичу да већих проблема није било те да се једини инцидент догодио када је један од миграната ухватио једну жену за груди.

У зависности од тога где ће центар бити смештен, знаће се и како ће он да изгледа – да ли ће бити у питању неки стари напуштени привредни објекат или ће бити подигнуто насеље монтажног типа.

Од тога ће зависити и тачан број људи који ће моћи да буде смештен у центру.

A нема сумње да ће Србију погодити нови талас избеглица који ће покушати да се домогну ЕУ, поред осталог и због тога што је председник Евроспке комисије Жан-Клод Јункер јуче представио план који државама ЕУ задаје квоте миграната које ће морати да приме.

ЕК ће, како је рекао Јункер, понудити бољу заштиту избеглица, али и побољшати заштиту својих граница и депортовати више илегалних миграната.

Он је потврдио планове да ће затражити од чланица ЕУ да прихвате „механизам о хитној релокацији“ тражилаца азила, трајан механизам о истом питању за будуће кризе и заједничку листу „сигурних земаља порекла“ чији грађани ће бити предмет депортација по хитном поступку ако прекрше имиграционе законе ЕУ.

То је подржао и европски комесар за миграцију и унутрашње послове Димитрис Aврамопулос, који се заложио да се азиланти из земаља те групе што пре врате кућама.

Прегледали 4.500 особа

Потпуковник др Aлександар Јовановић, лекар Војне болнице у Нишу, чије особље од 21. јуна ради у прихватном центру у Миратовачком пољу, каже да су отад прегледали више од 4.500 особа. „Због дугог пешачења, у 80 одсто случајева проблеми су жуљеви на ногама, респираторне инфекције, стомачне тегобе, исцрпљеност, као и алергијске реакције. Има доста жена, трудница и мале деце. Тешко је гледати патње тих људи и трудимо се да им олакшамо тегобе“, каже Јовановић.

– Мислим пре свега на азиланте са западног Балкана и из Турске – рекао је Aврамопулос, додајући да једна петина, односно око 100.000 од око пола милиона захтева за азил који су примљени ове године, отпада на грађане држава западног Балкана.

У плану је да се мигранти из Прешева директно доводе до транзитног центра у Београду.

Иначе, око 15 милиона динара издвојено је за лечење око 200 миграната у Ургентном центру у Београду од почетка године.

Ратници с Блиског истока нису улазили у Србију

Министар унутрашњих послова Небојша Стефановић каже да засад није било података да су у Србију међу мигрантима улазили и људи који су ратовали у Сирији и Aвганистану.

Он је рекао да Србија региструје људе који улазе у земљу, узима отиске прстију, основне биографске податке, као и да српске безбедносне службе разговарају са свима који су на било који начин идентификовани као сумњиви.

Српске службе размењују информације и са страним службама безбедности.

Гашић у обиласку избегличког смештаја у Прешеву

Министар одбране Братислав Гашић обишао је јуче мигранте у Миратовачком пољу и у Прихватном центру у Прешеву и рекао да је и војска ангажована на радовима на уређењу Центра како би све било спремно за предстојеће хладне дане.

Извор: Блиц Онлине