Прочитај ми чланак

Срби путем Швеђана – разматра се увођење алколока

0

Због учесталих несрећа на путевима држава размишља о увођењу уређаја алколок, који спречава пијаног возача да покрене возило.

91990397757ae163c8254a297458335_v4_big
Стручњаци сматрају да је таква мера добродошла као казна, а ни возачи немају ништа против тога.

Ако се алколок уређај уведе као обавезан, возачи у Србији постаће сами себи саобраћајни полицајци. Ипак, немају ништа против увођења оваквог система контроле.

Овај апарат се већ уграђује у неким земљама, као што је Шведска. Пре него што возач стартује кола, мора да дуне у писак апарата. Уколико сензори не региструју алкохол, кола могу да се стартују, уколико алкохола има, вожња је немогућа.

„Могу се подесити тако да се на одређено време поново изврши контрола, односно да тај који вози дува у ту справицу да се види да ли има алкохола. Иако се то захтева од њега, не мора одмах него у року од неколико минута, 5 или 10, мора да стане негде“, објашњава Милан Вујанић професор на Саобраћајном факултету.

Када се мотор искључи, немогуће га је поново стартовати без провере алкохола. Ове апарате у иностранству уграђују углавном власници транспортних компанија да не би возила и товар поверавали пијаним возачима, јер после несреће коју изазове пијани возач не може да се наплати осигурање. У Шведској нема законске обавезе да се уграђује овај апарат, али то могу да траже возачи које је полиција већ ухватила у алкохолисаном стању.

„Е онда тек на сопствени захтев, приликом доношења одлуке да не сме годину, две, да управља возилом, они могу да траже и моле да им се дозволи уградња о њиховом трошку алко уређаја. Ако им се то дозволи имају право да управљају, али тада морају да контролишу, односно алко уређај ради свој посао“, додаје професор.

Ови возачи затим немају право да возе ауто који нема уграђен алко-уређај.