Прочитај ми чланак

СПРЕМАМО ОПТУЖНИЦЕ за злочине у „Олуји“

0

Наше тужилаштво могло би кривично да гони виновнике етничког чишћења у Хрватској током августа 1995. Спекулише се да ће број од 50 предмета, са колико се до сада лицитирало, бити премашен.

d

Наше тужилаштво могло би кривично да гони виновнике етничког чишћења у Хрватској током августа 1995. Спекулише се да ће број од 50 предмета, са колико се до сада лицитирало, бити премашен.

Тужилаштво за ратне злочине ускоро би требало да обелодани оптужнице за злочине почињене над српским цивилима током хрватске акције „Олуја“ – сазнају „Новости“.

Тако би највеће етничко чишћење после Другог светског рата, у којем је са вековних огњишта у избеглиштво отерано око 220.000 наших сународника, док их је око 2.000 убијено и нестало, добило и правни епилог.

Засад се не зна колико ће хрватских држављана бити обухваћено оптужницама, али наши извори тврде да ће далеко премашити бројку од 50 предмета, с колико се до сада лицитирало.

То би на неки начин могла да буде сатисфакција за жртве и њихове породице, иако се преживели и две деценије после монструозног злочина боре да не буду само „на папиру“ грађани првог реда у Хрватској, да открију судбину својих најмилијих, врате куће, станове и наплате зарађене пензије.

Маћехинским односом – поручују и они који су успели да се врате на своја огњишта и они који још носе „печат“ избеглица – Хрватска наставља да „убија“ Србе и у миру. У односу на 2014, у Хрватској је више него удвостручен број регистрованих инцидената на националној основи, а положај Срба се константно погоршава.

За историчара Чедомира Антића, Срби су темељно прогнани из Хрватске, а мањинска права преосталих су, формално, на високом нивоу:

– У реалности, национализам, дубоки шовинизам и недопустиво деловање елита чине да се хрватско друштво радикализује и окреће против остатака српског народа који тамо живи.

f

Вредност новца који Хрватска дугује за отете српске станове и куће и за неисплаћене пензије укупно износи око две милијарде евра. Ову рачуницу за „Новости“ износи Никола Пузигаћа, председник Удружења радника и инвалида рада избеглих из Хрватске са држављанством БиХ:

– Хрватска Србима дугује око 1,2 милиона месечних пензија. Око 220.000 прогнаних Срба никад није остварило своја права у процесима приватизације.

Председник Асоцијације избегличких удружења Срба из Хрватске Милојко Будимир тврди да повратка у Хрватску – нема:

– Од 2002. до 2013. око 15.000 људи вратило се из Србије у Хрватску, али је из Хрватске у Србију дошло њих око 35.000.

Према речима Вељка Одаловића, председника Владине комисије за нестала лица, Хрватска је почетком године требало да закаже састанак двеју комисија за нестала лица, на коме би био договорен план рада и претраге локација потенцијалних гробница, за које је Београд тражио да буду проверене. Од тога, међутим, нема ништа.

– Вишемесечна неактивност Хрватске и поруке које стижу говоре да је дубоко упала у политикантство – каже Одаловић.

У целом региону 10.652 људи води се као нестало, од чега су чак 4.000 Срби. Више од 140 тела налази се на познатим локацијама у Хрватској после „Бљеска“ и „Олује“, али још нису ни ексхумирана. До сада је у Хрватској урађено 1.300 ексхумација и идентификована је 831 особа, међу којима је било много старих, који су поверовали Туђману да треба да остану на својим огњиштима.

g

СИРЕНЕ У ПОДНЕ

Поводом обележавања Дана сећања на страдање и прогон Срба, данас, у 12 сати, огласиће се сирене на територији Београда. Полагањем венаца и цвећа, те паљењем свећа на Пердуовом гробљу у Бањалуци, испред споменика деветорици Срба убијених у јулу 1995. године на Динари, јуче је почело обележавање 21. годишњице страдања Срба у акцији хрватских снага „Олуја“.

h

ДАНАШЊИ ПРОГРАМ

11.00 – Парастос у Цркви Светог Марка

11.30 – Полагање венаца на споменик у Ташмајданском парку

12.00 – Шетња од Ташмајдана, поред Скупштине Србије, преко Теразија, поред хотела „Москва“, кроз Призренску улицу, преко Бранковог моста до Сава центра

14.00 – Меморијална академија „И Срби су жртве“