Прочитај ми чланак

СНС зове грађане и пита како су гласали на референдуму

0

“Како сте гласали на референдуму” питање је које, како сами кажу, грађани најчешће добијају од људи који се са друге стране жице представе да зову из СНС-а. Они који су се јављали кажу да странци никад нису остављали своје податке, а да су позиви стизали и на припејд бројеве њихове малолетне деце. На питања Јужних вести сви водећи оператери у Србији тврде да податке странкама не дају и да поштују закон.

Нишлијка Љубинка, како сама каже, једна је од оних којима је позив стигао иако никада није свој контакт оставила ниједној странци.

– Редом зову да питају да ли смо излазили на референдум. Између осталог и моју млађу децу од 14 и 11 година. На мобилни. Иначе, баш ме занима одакле им њихови бројеви на припејду. Катастрофа. Звали су и близанце мојих пријатеља од 15 година, исто припејд – каже Љубинка.

Још једна Нишлијка пита:

– Одакле им бројеви, као да смо их купили у странци? Невероватно.

Позив је стигао и породици из околине Гаџиног Хана.

– 22. јануара су звали и питали да ли смо излазили на гласање. Нисмо давали њима овај број. Број се води у Теленору на супруга, али користим га ја. Али из СНС су баш тражили њега: „Добар дан, ја сам Наталија из Српске напредне странке. Могу ли да чујем г-на Г. М.?“. Ова особа питала је да ли је мој супруг излазио на гласање, али је он подвикнуо „одакле вама овај број“ и она је прекинула везу – прича жена из околине Гаџиног Хана.

У Теленору кажу да они поштују законе и да нису достављали бројеве ниједној политичкој странци.

– Теленор послује у потпуности поштујући Закон о заштити података о личности и нисмо достављали податке о корисницима ниједној политичкој партији – пише у кратком одовору.

Идентичан је и одговор Телекома и А1, некадашњег ВИП-а.

– Телеком Србија никада никоме није дао своје базе података.

– А1 Србија у потпуности послује према важећим законима Републике Србије и не размењује претплатничке бројеве, нити податке о личности својих корисника, са политичким организацијама било које врсте – одговори су оператера.

Питања су послата и Информативној служби СНС, одговори још нису стигли.

Међутим, ово није први пут да из владајуће странке стижу позиви и људима који нису њихови чланови и симпатизери, нити су икада оставили свој контакт СНС-у. То се десило и Милошу Бошковићу, активисти из Ниша пред јунске изборе 2020. године који је разговор са оператерком из СНС снимио и окачио на YоуТубе.

– Никада нисам имао никакав контак са њима и колико се сећан никада им нисам оставио број телефона. Тако да не знам одакле им мој број телефона, позвали су ме… Очекивао сам и сада да ме позову, али нису – каже Бошковић за Јужне вести.

Право да се од странке тражи брисање података

Правник Павле Димитријевић из организације ЦРТА која последњих година прати изборе у Србији и бави се изборним законима, каже да је око референдума разлика у томе што не постоји референдумска тишина, за разлику од избора где она мора да се поштује.

Зато су некима позиви стизали и дан пред гласање, а Димитријевић упућује на правилник који су израдили где јасно пише да грађанин има право од странке да тражи брисање својих података уколико зна да их она поседује.

– Уколико знате да политичка странка има ваше податке о личности, а не желите да их и даље чува и обрађује, имате право да поднесете захтев за брисање података о личности. Те податке сте можда својевољно дали приликом учлањења или потписивањем формулара на промотивном штанду странке, а можда вас контактирају из странке а да ви не знате одакле им ваши подаци. У сваком случају, као лице чији се подаци о личности обрађују имате законом загарантована права у вези са својим подацима, а брисање података је једно од њих – пише у Правилнику.

Захтев за брисање података о личности доступан је – овде, а он се након попуњавања шаље странци.

Уколико она не поступи по њему и не обрише податке у року од 30 дана, жалба се упућује Поверенику за заштиту података о личности или се подноси тужба.