Прочитај ми чланак

Словачка одликовала југословенске пилоте

0

Словачка је поводом 70. годишњице Словачког народног устанка одликовала посмртно двојицу пилота Југословенског краљевског ратног ваздухопловства, Арсенија Бољевића и Саву Пољанца који су се током Другог светског рата борили у том словачком бунту против фашиста и марионетске фашистичке Независне Словачке.

slovacka1-beta_fИмена храбрих југословенских пилота на спомен-плочи у Словачкој

Командант Војног ваздухопловства Словачке, генерал Мирослав Корба уручио је Спомен медаље породицама пилота на свечаности у ваздухопловној бази у Силачу у централној Словачкој.

Генерал Корба и амбасадор Србије у Братислави Шани Демаку открили су затим свечано спомен плочу која подсећа на подвиге те двојице пилота који су успели да побегну из немачког заробљеничког логора у Словачкој и одмах се придруже словачким устаницима.

„Обојица пилота су као професионалци, официри Југословенског краљевског ратног ваздухопловства пружали отпор немачкој војној надмоћи још у време када је нападнута њихова земља у пролеће 1941. године. После пораза заробљени су и интернирани у немачке заробљеничке логоре на више места Европе“, подсетио је на судбину Бољевића и Пољанца Петер Шумихраст из словачког Војног историјског института.

Министарство одбране Словачке на свом сајту подсетило је да су се обојица пилота упустила у борбе веома храбро и одважно, без обзира на хендикеп застаралих авиона устаника, а да Саву Пољанца чак ни рањавање није спречило да доврши напад на непријатеља.

„Војници народа бивше Југославије храбро су се борили против фашизма не само на територији своје домовине већ и у другим земљама. Овај дан је за нас дан поноса на пилоте из бивше Југославије који су се борили у Словачком народном устанку“, казао је амбасадор Демаку.

Словачки народни устанак од 29. августа до 28 . октобра 1944. године избио је као побуна словачких антифашистичких снага против немачких нациста и домаће марионетске фашистичке власти.

Бољевић и Пољанац су се заједно са словачким устаницима борили до 8. октобра када су прекомандовани у Москву а из ње натраг у домовину у борбе за њено ослобођење.

(Вести)