Прочитај ми чланак

ШИПТАРСКИ ТЕРОР: Не дају Србима воду, ускраћују им да гласају …

0

Bunar9

Украдена и седма пумпа за воду у српском селу
Пре рата сви смо имали своје бунаре, али су те бунаре затрпали непознати починиоци. По повратку водом смо се снабдевали са мањег изворског бунара, који је Кфор на наш захтев проширио 2008. године, рекао је представник села Грабац Радоња Магић

ПРИШТИНА – Непознати лопови украли су у селу Грабац код Клине Србима повратницима и седму пумпу за воду с бунара с којег се мештани тог села снабдевају пијаћом водом.

Представник тог села Радоња Магић рекао је да су сељани у суботу ујутру приметили да је пумпа нестала и да је ограда око бунара порушена, а лопови су, такође, украли и врата с пумпне станице.

„Ово је седма пумпа за воду која је украдена од како смо се 2002. године вратили у наше село. Пре рата сви смо имали своје бунаре, али су те бунаре затрпали непознати починиоци. По повратку водом смо се снабдевали са мањег изворског бунара, који је Кфор на наш захтев проширио 2008. године“, рекао је Магић.

Он је казао да повратници сада воду за кућне потребе и за напајање стоке доносе пешке с изворишта које је од села удаљено око 700 метара и то тако што кофама везаним за конопац ваде воду из изворишта.

Рекао је да је окупаторска шиптарска полиција била код изворског бунара и обавила увиђај, и да је најавила да ће наставити истрагу, али и додао да до сада ниједан крадљивац пумпи није откривен.

Магић је рекао да су Срби повратници узнемирени због укупног стања, напада, крађа и свега што су у протеклом период доживели због чега је у четвртак повратничка породица Нешић напустила село и Косово.

Пре одласка ексерима су закуцали врата и прозоре своје обновљене куће. Према његовим речима, у селу Грабац пре рата била су 44 српска домаћинства са 220 становника, а данас тамо живи осам породица с двадесетак чланова.

izbori-1350216532-219108

Приштина и косовска ЦИК онемогућавају расељеним Србима да гласају
Коалиција за мониторинг избора саопштила је данас да власт у Приштини и окупаторска шиптарска  Централна изборна комисија покушавају да онемогуће расељена лица српске националности да гласају на локалним изборима на Косметуу 3. новембра и позвала Европску комисију да нађе начин да тај проблем ефикасно и брзо реши.

Коалиција је у саопштењу навела да је такво понашање Приштине и ЦИК недемократско и да не спроводе бриселски споразум. Како се наводи, ЦИК нема довољно техничких капацитета да региструје сва расељена лица са правом гласа, а изборни материјал који је коришћен није статусно неутралан и не постоји намера да се то промени.

Они наводе да је ОЕБС онемогућен да обавља своју техничку улогу, као и да су рокови који се постављани за регистрацију расељених били нереални и прекратки.

„Читав случај је добио озбиљне размере дискриминације када је од 39.046 пријава пристиглих из Србије, прво прихваћено свега око 1.200, а након тога 6.593“, наводи се у саопштењу.

Коалиција за мониторнг избора позвала је Европску комисију, као гаранта бриселског споразума, да хитно реагује и пронађе начин да власти у Приштини и Централна изборна комисија ефикасно и брзо обаве регистрацију расељених лица.

„Право на гласање је елементарно право у свакој демократији и ако оно буде ускраћено на овим изборима лицима која су расељена са Косова и Метохије то ће оставити озбиљне последице у будућим етничким односима на Космету као и односима између Београда и Приштине“, наводи се у саопштењу.