Прочитај ми чланак

РОДИТЕЉИ НЕСТАЛИХ БЕБА: Предлогом закона нисмо задовољни, тражимо да се повуче!

0

Мирјана Новокмет и Никола Шегрт из Београдске групе родитеља несталих беба, оценили су да Предлогом закона о несталим бебама нису задовољни, јер им, како кажу, неће помоћи да дођу до истине о својој деци.

„Тражимо да се закон повуче из скупштинске процедуре и да се дозволи да стручни тимови, заједно са удружењима, са цивилним сектором, направе један закон, који ће нас довести до истине где су наша деца“, каже Новокмет.

Одбор за правосуђе, државну управу и локалну самоуправу усвојио је Предлог закона о несталим бебама и упутио га Скупштини на разматрање.

Новокмет каже да није било јавне расправе, као и да у закону нема истрага, које су, како каже, најбитније.

„Кључ је такође да овај закон, овакав какав јесте, нас неће довести до истине о нашој деци. Сваки родитељ у Србији тражи истину где се његово дете налази и шта се десило са његовим дететом, ако је живо где је, ако је преминуло где је. Државне институције су нашу децу прогалашавале преминулом, ми децу нисмо видели, идентификовали их, нисмо могли да их преузмемо“, каже она.

Истиче да постоји оправдана сумња да су њихова деца жива.

Шегрт се слаже да „овим законом не постоји могућност да дођу до истине о својој деци“.

„Тражимо повлачење закона јер нисмо задовољни, тражимо да држава седне са нама, да направимо један леx специјалис“, каже он.

Новокмет каже да родитељи нису обавештени ни о чему, већ да све сазнају из медија.

„Јуче смо били у Скупштини и обратили се, хтела бих да захвалим Странци модерне Србије која нам је то омогућила, да закажемо јавно слушање, замолила бих и посланике да се одазову када буде јавно слушање“, каже Новокмет.

Шегрт објашњава да се овом темом баве 17, 18 година.

„Нико није хтео да нам изађе у сусрет. У болници вам не дају увид у порођајне књиге, историје болести беба… Жалили смо се инспекцијама, то је било лоше, онда смо тражили присуство родитеља са инспекцијом. Наилазили смо на страшне ствари, дупле протоколе… Када се формирао Анкетни одбор 2005. или 2006. године, успели смо да дођемо до исечка калупа, пре кога може да се уради ДНК анализа. Болница и даље нам чињеницу смрти, немају доказе да је дете преминуло“, каже Шегрт.

Новокмет каже да ће ДНК регистар највероватније ући у Предлог закона, али додаје да ту информацију има из медија.

„Изгубили смо поверење, зато желимо да радимо паралелно, ако ради суд анализу ДНК, желимо и ми да урадимо на неком месту, па да упоредимо те калупе“, каже она.

Додаје да су њихове сумње истините и оправдане.

„Сумње трају годинама. Сматрамо да је то радила једна организована криминална група, да су мајке типоване. Приметан је шаблон, младе мајке, прва трудноћа, свима су нам рекли „млади сте, имачете деце, ово су ружни призори“, викендом се дешавало проглашење смрти беба, углавном ноћу, понављају се исти лекари, исте бабице, педијатријске сестре, матичари, годинама…“, објашњава она.

Шегрт додаје да је злоупотреба прављена и са бебама које су пронађене у замрзивачу породилишта у Вишеградској, Нишу и Краљеву, да би упорни родитељи добили на виђење.

Новокмет сматра да је цела афера почела после Другог светског рата и да траје до данас.

„Имали смо немачке печате на спроводницама леша, рођено женско, преминуло мушко, празне стране на потврдама о смрти… Ми желимо да сарађујемо, желимо истину, покушавали смо да дођемо и допремо до тих лекара. Сматрамо да апсолутно појединци у систему су то радили и да треба да буду изнети на светлост дана“, каже она.