Прочитај ми чланак

РЕПУБЛИКА СРПСКА: У Бијељини ускоро креће евакуација више од 5000 грађана!

0

Tan2014-5-15_15242566_1_620x0

 

Пред Грађанима Бијељине и Семберије је још једна бесана ноћ. Поподне је поново почела да пада киша, а кроз центар града пролази јака водена матица висине око једног метра. Бијељина је без струје и сви путни правци према Тузли, Београду, Зворнику и Брчком су у прекиду.

 

21:41

У Бијељини ће ускоро почети велика евакуација грађана. Процјењује се да ће број евакуисаних бити већи од 5.000, потврдио је за Ал Џазиру градоначелник Бијељине Мићо Мићић.

Рекао је како ријека Сава пробија главни насип, те угрожава велики број насеља.

21:30

“Према информацијама које добијам са терена, врше се евакуације тамо гдје је то најприоритетније, изјавио је вечерас за бх. новинску агенцију Патриа Никола Шпирић, замјеник предсједавајућег Савјета министара БиХ и министар финансија.

”Тамо су велики дијелови града већ поплављени, а очекује се плавни вал на Сави. Критично важно је да насип издржи. Незахвално је било шта говорити у овом тренутку”, каже Шпирић.

Према његовим ријечима, неколико хиљада домаћинстава је поплављено не рачунајући сам град Бијељину.

”Ми у Савјету министара БиХ пратимо ситуацију у сталном смо контакту. Два хеликоптера из Словеније су већ на путу према БиХ и оперативни центар Министарства сигурности ће их одмах упутити тамо гдје је напотребније, то је та регионална солидарност”, каже Шпирић за НАП.

21:10

Пред Грађанима Бијељине и Семберије је још једна бесана ноћ. Поподне је поново почела да пада киша, а кроз центар града пролази јака водена матица висине око једног метра.

Бијељина је без струје и сви путни правци према Тузли, Београду, Зворнику и Брчком су у прекиду.

Упркос надљудским напорима, ријека Дрина није заустављена ни преусмјерена на устави код Орловог поља и тренутно се у Бијељини понавља катастрофална поплава из 2010. године, рекао је градоначелник Мићо Мићић.

Према његовим ријечима, снагом три Дрине – са протоком од 3.000 метара кубних у секунди, вода се разлијева преко насеља Амајлије и Попови и прилази до Етно-села “Станишићи” и насеља Нови Дворови и Дворови.

Канал Дашница пропушта на два мјеста у близини зграде Центра јавне безбједности, гдје становништво врећама пијеска запречава ширење воде ка центру града.

Мићић каже да је ситуација врло тешка јер, осим Дрине, овај пут граду пријете и све унутрашње воде, четири набујале рјечице и канал кроз који сада, практично, тече подмајевичка рјечица Јања и дио Дрине која је срушила мост иза уставе и прелива се ка граду.

Поплављено је већ 25 села и 4.000 кућа, а на удару воде је хиљаде домаћинстава уз канал који протиче кроз центар града.

Република Српска: Три жртве поплаве 

Бањалука – Тихомор Панџа (65) из србачког села Мартинац утопио се јутрос у Врбасу, након што је, заједно са мештанином Драганом Мартићем кренуо да помогне брату, који је био угрожен поплавама.

Матица је преврнула чамац, након чега је Панџа нестао у води, а Мартића је водена бујица носила неклико стотина метара док није успео да се ухвати за дрво, објавио је Еуроблиц.

Тело утопљеника није пронађено.

У Дворовима код Бијељине јутрос је погинуо Љубо Јекић када се на њега срушио зид викендице. Спасилачке службе покушавају да стигну до објекта где се налази женска особа која је спас потражила на крову.

ТРЕЋА ЖРТВА

Још једна, трећа, жртва поплава у РС Ханифа Челебић страдала је на подручју општине Власеница, када се услед вишедневних киша, активирало клизиште које је „прогутало“ три породичне куће и џамију.

„У тренутку обрушавања земљишта у кући се налазила жена која је страдала, а беживотно тело је касније извађено из тог наноса“, потврдио је директор полиције РС Гојко Васић.

Он је навео да је услед поплава, на подручју РС, страдала једна особа у Дворовима код Бијељине усљед обрушавања дела викендице.

BANJA-LUKA-1605-2014-(1

ВАНРЕДНО СТАЊЕ У БАЊАЛУЦИ

У Бањалуци је проглашено ванредно стање због поплава, тешка ситуација је и даље у Добоју и Шамцу, који су потпуно потопљени, а у спашавање су се укључили и рафтери и чланови кајакашких клубова.

Делови многих насеља на подручју Бањалуке поплављени су или заплављени, саопштено је јутрос из Републичке управе Цивилне заштите. Због преливања воде обустављен је саобраћај преко моста у насељу Чесма, а река Врбас однела је висећи мост који спаја то насеље с градом, као и стари мост у насељу Карановац.

Бањалучко насеље Пријечани такође је одсечено од града, под водом је простор код „Витаминке“, а вода долази и до Дрвне индустрије „Врбас“, изјавио је градоначелник Слободан Гаврановић и додао да такав ниво Врбаса није забележен у историји града.Прорадило је и неколико десетина клизишта.

Шамац је цео под водом, река Босна улази у град, струје и воде за пиће нема, а телефонске линије су у прекиду.

Киша непрестано пада, а река Сава прети да покида насип који је поставила Цивилна заштита и излије се у град, каже начелник општине Саво Минић, апелује да сви који могу помогну становништву и додаје да је стање у граду хаотично.

Цивилна заштита чамцима евакуише становништво и превози на безбедна места. На спрату основне и средње школе у Шамцу је прихватилиште за оне који немају где да буду превезени.Сви болесници са хемодијализе у Шамцу су евакуисани синоћ и током ноћи.

Остаје критично стање у Добоју где је водостај реке Босне 670 центиметара, што је 220 центиметара изнад коте ванредне одбране од поплава.

Вода је потпуно ушла у град и у току је евакуација у коју су се укључили припадници Ронилачког клуба „Бук“ са једним чамцем и десет чланова Кајакашког клуба „Кањон“ из Бањалуке са 27 чамаца.

Сви путни правци, магистрални и регионални путеви, који воде у и из града су у прекиду, тако да је Добој и даље у тоталној блокади.

Евакуисана је већина становника у чије је стамбене објекте вода продрла на други спрат, а њихово спашавање и евакуација се наставља, на чему је ангажован и Хеликоптерски сервис РС, објавили су бањалучки медији.

Брдо се руши у Тузли, грађани Б.Луке на крововима, у Маглају људи бјеже у шуме, Херцеговци нуде помоћ са свих страна

maglaj-poplava_336

На путу према Жепчу заустављене су екипе Хитне помоћи, грађевинске машине, као и екипе Цивилне заштите, јавља Патриа.

Ниво Лашве расте што додатно компликује ситуацију и отежава кретање возила, а ријека Босна излила се на цесту Зеница-Маглај, јавља бх. новинска агенција Патриа.

Маглај је још увијек без струје, већина је и без икаквих средстава комуникације. Посљедње информације говоре да је ниво воде у Маглају опао, али је ситуација и даље критична. У Маглај стиже појачање из Сарајева те помоћ из Бихаћа, 200 пакета помоћи, 5 пумпи за испумпавање воде, 10 великих рафтинг чамаца и обучени спасиоци. Грађани који су заробљени у објектима моле да им се некако достави вода за пиће, преноси маглај.инфо.

Град Маглај је у језеру воде – изјавио је Фени један очајни мјештанин, који је у стамбеној згради на шестом кату у центру града усљед поплаве заробљен с породицом као и други становници, посебно градског средишта.

„Немамо воде, струје, у блокади смо, не знамо да ли ико покушава доћи до нас“ рекао је овај Маглајлија.

Контакт с њим је био могућ јер му није потпуно исцрпљена батерија у мобилном телефону, али, како нема струје, и то ће се ускоро десити, рекао је.

Усљед излијевања ријеке Босне, вишеспратница у којој живи овај човјек с породицом је метар у води, а на појединим мјестима у граду је вода и до 2,5 метра, казао је. Маглајинфо јавља да је у селу Доњих Брадића код Маглаја, куће у селу попуцале, а клизишта покренута на више локација. Људи бјеже у шуму, а село је пуно мале дјеце и старих особа. Радници Натрона ускоро би требали бити сви евакуирани.

С друге стране у Завидовићима је водостај мањи за око 60 цм, али је водена бујица нанијела велике количине смећа и блата.

Бања Лука

Стожер цивилне заштите јутрос је прогласио ванредно стање на подручју града Бањалука, приопћио је градоначелник Бањалуке Слободан Гаврановић, преноси Анадолу Агенцy.

Предсједник Народне скупштине Републике Српске Игор Радојичић, који је заједно с Гаврановићем одржао ванредну конференцију за новинаре, казао је да су поплављена бањалучка насеља Чесма, Буџак, Карановац, те да је вода на Врбасу однијела мостове у Пријечанима, Чесми, Рекавицама и Стари мост у Карановцу, због којег је дио града остао без електричне енергије, јер су преко њега прелазиле електроинсталације.

„Тренутно је, када говоримо о самом граду, угрожен мост Ребровац. Стога, упозоравамо грађане који живе у околини тог моста да ствари изнесу на више етаже и прате све упуте цивилне заштите“, истакао је Радојичић.

Подсјећамо, Влада РС јучер је донијела одлуку о обустави наставе у свим основним и средњим школама.

Из управе предшколских установа Бањалука упућен је позив да родитељи дођу по дјецу у све вртиће уколико су их јутрос тамо одвели.

Тузла

Због обилних киша и поплава на подручју Тузланског кантона покренуло се неколико клизишта од којих су нека директно угрозила и поједина насеља и њихове становнике, јавља Анадолу Агенцy.

На релацији од Брчанске Малте према насељу Солина покренуто је клизиште преко пута главне касарне.

Према наводима очевидаца, практично се покренуло огромно оближње брдо које је узроковало клизиште које је до сада угрозило двије куће чији зидови су попуцали и пријети им опасност од потпуног урушавања. Постоји могућност да поменуто клизиште угрози и запријети и главној магистрали према насељу Солина којом се свакодневно саобраћа на хиљаде возила.

Такођер, локални пут према насељу Бадре је у потпуности затрпан и блокиран, и према ријечима становника том подручја, „не примијети се трака пута као да никада и није постојао на том мјесту“.

Према ријечима мјештана, до сада није било повријеђених нити жртава, иако је од клизишта директно угрожено више од 60 кућа. Старији говоре да не памте овакву катастрофу

Помоћ из Херцеговине

Бројне удруге и грађани Херцеговине се организирају како би помогли угроженима на подручју Босне. Упућују апеле преко друштвених мрежа да сватко тко може донесе хране, одјеће, хигијенских потрепштина…

(Новости, херцеговина.инфо)