Прочитај ми чланак

Рат државе и увозника због „Фијата”

0

sajam-automobila

(Политика)

Споразум којим је предвиђена јефтинија куповина модела „500Л”, дистрибутери возила оштро критикују као нарушавање тржишне утакмице.

Српска асоцијација увозника возила и резервних делова противи се одлуци Владе Србије да „субвенционише ,Фијату’ попуст на нови модел аутомобила ,500Л’”. У саопштењу са јучерашње конференције за новинаре на београдском Салону аутомобила, којој је претходио једночасовни протест на штанду овог удружења, наведено је да споразум потписан у петак између владе и „Фијата” нарушава равноправност учесника у тржишној утакмици.

Овим је достигнута кулминација незадовољства увозника због документа који су потписали Млађан Динкић, српски министар финансија и привреде, и Антонио Чезаре Ферара, генерални директор „Фијат аутомобила Србија”.

Као главну добит за грађане од споразума, званичници су представили могућност куповине новог модела овог произвођача „500Л” по сниженој цени од 10.900 евра.

Незадовољство увозника подстакнуто је тиме што ће разлика у цени настала попустом од 3.000 евра по аутомобилу бити рефундирана из државног буџета.

– Овом мером фаворизује се један произвођач, што је у супротности са праксом на свим слободним тржиштима, а нарочито у ЕУ којој тежимо. Подсећамо владу да смо као самостална предузећа у српску привреду инвестирали више од 300 милиона евра у последњих десет година, да запошљавамо преко 7.000 људи и да измирујемо порезе и доприносе који буџету Србије доносе 350 милиона евра годишње – истиче се у саопштењу асоцијације.

Из владе објашњавају да ће Србија само исплатити предвиђене субвенције „Фијату” због тога што ова компанија намерава да запосли нове раднике и уложи у производњу.

Крагујевачко предузеће, према потписаном протоколу, најављује запошљавање најмање 1.400 радника до краја 2014. на неодређено време, уз гаранцију да неће бити отпуштани три године од дана заснивања радног односа.

Они ће бити ангажовани на производњи новог „500Л” аутомобила са седам седишта, као и истог модела за српско тржиште под називом „500Л национале” у три смене.

Овај потоњи модел ће се, предвиђа документ, у Србији појавити по цени умањеној за 3.000 евра, а пословне банке и лизинг куће моћи ће да узимају годишњу камату од највише три одсто.

Заузврат, Србија се обавезује да исплати „Фијату” 14 милиона евра. Првих шест милиона биће исплаћено ако крагујевачка компанија испуни обећања о запошљавању 600 радника и инвестицијама од 10 милиона евра до краја ове године. Та цена једнака је умањењу продајне цене за контингент од 2.000 возила „500Л”.

Ако „Фијат” упосли осталих 800 радника у 2014, добиће још осам милиона евра од државе, што одговара снижењу цене за контингент од 2.666 комада модела „500Л”.

Уколико буде отворено мање од 1.400 радних места до краја 2014. године, „Фијат” ће добити новац из републичке касе за онолико радника колико упосли.

То ће, судећи по изјави министра финансија и привреде Млађана Динкића, износити 10.000 евра по радном месту. Јер Динкић је после потписивања уговора рекао да „куповину аутомобила финансира ,Фијат’ а не држава, која субвенционише отварање нових радних места”, при чему се 10.000 евра по радном месту поклапа са оних 14 милиона евра предвиђених за ангажовање 1.400 запослених.

Држава ће тако дати „Фијату” уобичајене субвенције за нова радна места, а компанија ће од тог износа финансирати разлику насталу попустом на цену.

Дистрибутери аутомобила опстају у ставу да је реч о заштитничком односу владе према овом произвођачу. Истог дана када је протокол потписан, Српска асоцијација увозника возила и делова истакла је да ће овако „сви порески обвезници плаћати попуст на аутомобил, на који је каматна стопа од три одсто дупло мања него најнижа каматна стопа за све аутомобиле на тржишту”.

Министарство финансија и привреде позвало је у одговору увознике да „уместо што протестују и лобирају позову произвођаче, које заступају, да инвестирају у домаћу ауто-индустрију, а држава ће им у томе помоћи”.

Преписка саопштењима настављена је јуче – асоцијација је одговорила да је „управо влада дужна да обезбеди најбоље услове за привлачење улагача” и да последње мере надлежних одбијају инвеститоре јер „показују да не постоји равноправност инвеститора”.

– Зато позивамо владу да заједно пронађемо решење које ће побољшати услове за куповину возила за све грађане и произвођаче, што је предуслов за развој аутомобилске индустрије у Србији – закључују у асоцијацији, позивајући владу да повуче одлуку о субвенционисању возила само једног произвођача.

Д. Буквић

На вука повика

Протест увозника личи на ону одомаћену изреку „не дирајте нам привилегије”

Српска асоцијација увозника аутомобила и делова није „тек од јуче” незадовољна понашањем државе Србије и њеним мерама којима, сматрају они, фаворизује крагујевачке мезимце. Њихово незадовољство дуго тиња. Пре неколико година протестовали су, ко се сећа, због банкарских субвенционисаних кредита за куповину „заставе 10” алијас „пунта”, с каматама од 4,5 одсто које су давале банке на „миг државе”. Такве кредите наравно купац није могао да искамчи ни од једне банке за неког новог лименог лепотана из Немачке или Јужне Кореје. Банкарске камате су биле и остале тада три пута веће од субвенционисаних, а држава је мудро отћутала на њихова гласна и медијска гунђања.

Протестовали су и тражили измену уредбе о увозу половњака. Услов по тој уредби владе, да половни аутомобил мора да поседује мотор са стандардом „евро-три”, омогућава увоз сада већ и 13 година старих аутомобила из ЕУ, сматрали су да Србију претвара у гробље „кршева” и одбија потенцијалне купце нових и тера их да увозе све и свашта а само не нове који они увозе и нуде – а купаца нових возила је све мање, што доказује, по њих, тмурна „силазна статистика”. Зато су увозници тражили да за увоз половњака стандард буде минимум „евро-пет” за моторе.

Друга страна медаље наравно да постоји и с тим су дискретно сагласни сада узрујани увозници. Кад увозе, било ко од њих добија такозване експортне цене, а они мудро увозе аутомобиле с базном опремом који су у скали најјефтинији. Признају да су, економским речником, имали добар профит а да им се сада то измиче.

На пример „фијат гранде пунто” пре неколико година, који се у Чешкој, довезен из Италије, продавао за непуних 7.000 евра код нас, иста верзија, коштао је – 13.000. Њихова трговачка маржа је била – необјашњиво висока.

И данас, када би неко прекопао и дошао до праве рачунице, схватио би да ту има простора за зараду а да повика о равноправној тржишној утакмици је повика – на вука!

Знају и увозници да многе државе „мазе и пазе” своје произвођаче. Американци су огромним и повољним кредитима спасили свој Детроит пред банкротством, Швеђани свој „Саб” и „Волво” ослобађају пореза, индијска влада за сваки извезени индијски аутомобил произвођачу даје награду, а Кинези се не либе да копирају европске произвођаче, да аутомобиле продају сународницима упола цене а држава их штити од напада споља и води трговински рат зарад заштите својих „уметника”.

Познат је, не баш јавно, податак, да су наши увозници аутомобила, познатог произвођача из средње Европе, до пре неколико година имали просечну чисту зараду од 3.000 евра по ауту а сада, у кризно време само 1.000. И у томе ваљда лежи повод за незадовољство.

О. Милановић

Увознички лоби неће променити политику владе

Политика Владе Србије је подстицај домаћој производњи, супституција увоза и запошљавање грађана и ниједан увознички лоби не може да промени ту политику, рекао је јуче државни секретар у Министарству финансија Александар Љубић реагујући на протест Асоцијације увозника возила због субвенција за куповину „фијата 500Л”. „Фијат као и сваки инвеститор који запосли више од 50 радника има право на субвенције за свако отворено радно место. У договору са Владом Србије они су одлучили да тај новац усмере на грађане Србије”, казао је Љубић новинарима у Министарству финансија.

Он је истакао да ће Фијат како је и планирао увести трећу смену и запослити нове раднике, ове године, њих 600, а следеће 800, иако је новац од субвенција за нова радна места усмерио у корист купаца.

Према његовим речима „Фијат” је одлучио да помогне грађанима тако што ће субвенционисати и каматну стопу, која ће за аутомобил „фијат 500Л” износити три одсто.

Он је негирао да „Фијат” на овај начин жели да поспеши лошу продају. „Колико ја знам аутомобил је тражен на тржишту. Нико данас не отвара нова радна места, не отвара трећу радну смену, уколико му тражња аутомобила пада”, оценио је Љубић.

На најаву Асоцијације увозника аутомобила да ће они отпустити 9.000 радника, због фаворизовања „Фијата” који ће запослити њих 1.400, Љубић је истакао да увозници лоше послују због кризе која влада у ауто-индустрији.