Прочитај ми чланак

Радник „Линглонг“ повређен, одвезли га у болницу, па нестао

0

На градилишту фабрике Линглонг код Зрењанина 13. децембра догодила се незгода у којој је тешко повређен радник (33), међутим, две недеље касније не зна се шта је са поменутим мушкарцем, нити где се он налази.

Наиме, несреће се догодила 13. децембра, а тада је организација Еко стража из Новог Сада објавила да је раднику нешто пало на главу, као и да није носио кацигу.

Теодора Гавран из Еколошког устанка истиче да је поменути радник након несреће нестао, те да се не зна шта се са њим дешава.

„Еколошки устанак је неко време у комуникацији са радничким синдикатима и са невладиним организацијама за људска права из Вијетнама. Имамо инсајдере и преводиоце за Вијетнамце, са којима сарађујемо о условима у којима раде радници „Линглонга“. Оно што је мени речено јесте да је поменути радник након несреће одвезен у болницу, међутим, тренутно се не зна ништа о њему, практично човек је нестао“, каже активисткиња.

Истиче да је радник задобио тешке телесне повреде.

„Речено нам је да му је крв шикљала из главе, ушију, носа… Истог тренутка када се то догодило, радницима су одузети телефони од стране компаније. Није позвана Хитна помоћ, а повређени радник је потом превезен аутомобилом компаније до Дома здравља у Зрењанину. Ми смо покушали да сазнамо какво је његово стање, међутим безуспешно. У болници ћуте“, каже Гавранова.

Истиче да већ неко време покушавају да сазнају где се радник налази, али без успеха.

„Звала сам и Нови Сад, да видим да ли је евентуално тамо одвезено тело на аутопсију, међутим, само сам добила информацију да он тамо није. Сада се поставља питање где је човек? Како је могуће да је нестао?“, каже саговорница и додаје:

„Ово није први човек који недостаје, идентични случај догодио се пре неколико месеци када је један радник одвезен у приватну болницу и од тада га нема“, истиче она.

Гавранова наводи да радници раде у нехуманим условима у „Линглонгу“, без икакве заштите.

„Што се тиче кинеских радника, јако је тешко прићи им, јер су малтене држани на ланцу у „Линглонгу“. Они су одвојени од вијетнамских радника, који имају бољи положај од њих. Свакако,
ти људи раде без заштите. Радник који је повређен пре две недеље није имао шлем на глави, и то ми је инсајдер потврдио“, додаје она.

Закључак је следећи – чињенице показују да је ситуација са вијетнамским радницима у фабрици Линглонг по дефиницији трговина људима у циљу радне експлоатације.