Прочитај ми чланак

Протест испред ТОК-а: Пронађите убице новинара! Предуго чекамо правду

0

„Пронађите убице новинара!“, поручиле су на протесту, који је организовало Удружење новинара Србије (УНС), колеге дописника „Вечерњих новости“ из Јагодине Милана Пантића који је убијен пре више од 22 године.

Протест је одржан испред Тужилаштва за организовани криминал (ТОК) које више од годину дана разматра да ли ће преузети надлежност у случају убиства Пантића.

Потпредседница Удружења новинара Србије (УНС) Оливера Милошевић подсетила је да је Милан Пантић убијен у улазу зграде у којој је живео, неколико корака од свог стана, и то, како је додала, само зато што се усудио да ради свој посао.

„Када се прошле године ‘предмет Пантић’ из Јагодине преселио у Београд, јавио се трачак наде да ће правда ипак стићи убице и налогодавце. А шта имамо након 15 месеци? Ништа. Мртав случај“, истакла је Милошевић.

Она је подсетила да је УНС сваки пут када је питао ТОК да ли ће преузети случај добијао одговор да се разматра обимна документација и да одлука још није донета. За изјашњење, казали су УНС-у, не постоји законски рок који их обавезује, али су додали „да ће се трудити да то буде што пре“.

„Када је то ‘што пре’ и колико је још времена потребно? Да ли је 15 месеци мало за одлуку о надлежности? Можете ли обавестити јавност докле сте стигли и где је запело? Изађите и реците где су вас одвели сви материјални докази који су вам достављени! Знамо да сте свесни, баш као и ми, да је једина могућност да се ово убиство реши ако преузмете случај и спроведете истрагу. Да ли то неко спречава? Ко? Због чега? Тражимо и тражићемо одговоре!“, рекла је Милошевић.

Она је истакла да Пантићева породица, медијска заједница и српско друштво предуго чекају правду. Милошевић је додала да некажњивост злочина не сме постати нормалност у овом друштву и подсетила и на то убице Славка Ћурувије нису пронађене 24 године, а да околности смрти Даде Вујасиновић нису разјашњене три деценије.

„Све наше очи и наде упрте су у Апелациони суд и предстојећу коначну пресуду на коју предуго чекамо, а која ће бити путоказ за српско новинарство, слободу медија и демократију“, рекла је потпредседница УНС-а.

Не смемо, додала је она, заборавити да нико није одговарао за убиства и киднаповања новинара и медијских радника између 1998. и 2005. године на Косову и Метохији.

Милошевић је подсетила да пет година није донета правоснажна пресуда за паљење куће новинара Милана Јовановића, као и да још увек није пронађена особа која је поставила бомбу на прозор новинара Дејана Анастасијевића.

„Овде данас сви знамо да некажњивост злочина подгрева атмосферу за нове нападе на новинаре. Зато поручујемо – нећемо одустати од борбе да се казне убице наших колега!“, истакла је Милошевић.

Члан Управе УНС-а Миљан Витомировић прочитао је на протесту текст Резолуције коју је у јуну прошле године, на предлог УНС-а, усвојила Међународна федерација новинара (ИФЈ).

Резолуцијом се тражи ефикасан правосудни поступак и ангажовање српског Тужилаштва за организовани криминал, како би после више од две деценије били откривени и кажњени налогодавци и убице новинара Милана Пантића.

У Резолуцији се, између осталог, истиче да је Комисија за истраживање убистава новинара, као тело које има мандат Владе Србије, свој рад окончала и да је полицијска истрага указала на налогодавце и извршиоце убиства новинара Милана Пантића.

У њој се наводи и да истрага полиције и тужилаштва у Јагодини није довела до кажњавања починилаца и налогодаваца убиства Пантића и да стоји у месту пуних 21 годину.

фото: УНС

 

ИФЈ је Резолуцијом изразио забринутост „због тога што су налази Комисије за истраживање убистава новинара у случају Милана Пантића достављени српским званичним органима и што нема помака иако већ годину дана постоји јасан и јавно изнет захтев Комисије и Удружења новинара Србије да истрагу од тужилаштва у Јагодини преузме Тужилаштво за организовани криминал како би убице и налогодавци били приведени правди“.

Витомировић је на крају протеста Тужилаштву за организовани криминал предао Захтев УНС-а за покретање поступка у случају убиства новинара Милана Пантића, заједно са Резолуцијом Међународне федерације новинара.