Прочитај ми чланак

Продужен притвор Мирославу Мишковићу

0

Београд – Специјални суд у Београду одлучио је да за још месец дана продужи притвор власнику „Делта холдинга“ Мирославу Мишковићу као и његовом сину Марку.

 

Портпаролка суда Маја Ковачевић рекла је да је притвор на захтев тужилаштва продужен и власнику Нибенс групе Милу Ђурашковићу. Директору Нибенса Дејану Јефтићу притвор је укинут пре две седмице. Они су осумњичени за злоупотребе у предузећима за путеве вредне више десетина милиона евра, а ухапшени су 12. децембра.

Притвор је у јануару укинут директору Шер корпорације Ристи Ристићу, проценитељу Раши Здравку и бившем директору Предузећа за путеве Ниш Зорану Михаиловићу.

Данашња одлука је последња одлука о продужењу притвора у оквиру истражних радњи, што значи да би за следећу евентуалну одлуку о притвору морала да буде подигнута оптужница, али о новим мерама може одлучивати и Апелациони суд уз могућност донешења и неких других мера, попут кућног притвора.

Оптужница мора да буде подигнут шест месеци од датума хапшења.

Мишковићи, Ђурашковић и Јевтић ухапшени су 12. децембра са још шест осумњичених да су злоупотребом положаја извлачили новац из путарских предузећа и себи прибавили корист од око 30 милиона евра.

Кривично ванпретресно веће суда у јануару је укинуло притвор бившем директору ПЗП „Ниш“ Зорану Михаиловићу, директору „Шер корпорације“ Ристу Ристићу и проценитељу „Конзита“ Раши Здравку.

Притвор није ни одређиван бившем директору ПЗП „Ниш“ Милутину Гашевићу, бившем акционару ПЗП „Ниш“ Зорану Каитовићу и директору „Делта брокера“ Предрагу Филиповићу. Њима су на почетку истраге одузети пасоши и забрањено им је да напуштају место боравишта.

Тужилаштво за организовани криминал спроводи истрагу против свих њих због сумње да су злоупотребом положаја извлачили новац из путарских предузећа и себи прибавили корист од око 30 милиона евра.

Мишковић и остали притворени се налазе у Окружном затвору у Београду.

По Законику о кривичном поступку, уколико и после три месеца остану иза решетака, о даљем продужењу притвора одлучује Апелациони суд у Београду, све до подизања оптужнице која у том случају мора да уследи у року од шест месеци од притварања осумњичених.

Мишковићима и Ђурашковићу притвор је одређен због опасности од бекства, бојазни да ће током истраге утицати на сведоке, као и због узнемирења јавности.

Саслушање сведока у истрази против Мишковића и осталих осумњичених настављено је јуче у Тужилаштву за организовани криминал.

Када се саслушају сви сведоци, Мишковићу ће остати као разлози за притвор опасност од бекства и узнемирење јавности. Опасност од бекства могао би отклони полагањем јемства, а последњи разлог цениће суд с обзиром на околности целог процеса.

Мишковићи и Ђурашковић се терете да су, од 2005. до краја 2010. године, као сувласници у приватизованом Предузећу за путеве „Ниш“, а преко њега и сувласници више предузећа за путеве – „Београд“, „Крагујевац“, „Врање“, „Срем пут“, „Бачка пут“ и других, неосновано из тих предузећа извукли новац и имовину.

Осумњичени су од заједничког посла зарадили око 30 милиоина евра, од чега је Марку Мишковићу припало од 17 до 19 милиона евра, Ђурашковићу 10 милиона евра, а предузећу „Хемслејд“ 1,2 милиона евра.

(Б92)