Прочитај ми чланак

Приче повратника у Србију: Бежим одавде чим отворе границе

0

Према речима званичника, у Србију се током претходна два месеца пандемије вратило 400.000 грађана Србије који су до тада живели у иностранству. Конзервативније процене су да је тај број око 60-70.000 људи. Ове повратнике је власт често оптуживала да су "донели заразу" и "створили жаришта", да би се у једном тренутку прича донекле променила, па су људи позивани да остану и "помогну економији".

Да ли ће то и да ураде, Нова.рс питала је Младена Илића и Ненада Первановића из Мајданпека. Они су били на привременом раду у Хрватској, све док их ситуација са корона вирусом није натерала да се врате.

Screenshot/TV Prva

“Вратио сам се овде крајем марта месеца, пре затварања граница у нашој земљи. На аеродрому нас нико није тестирао, али су одредили меру карантина од 28 дана. Затворили су ме беспотребно”, каже Ненад који је у Хрватској због ситуације био принуђен да потпише споразумни раскид уговора.

“Раскинули су ми уговор о раду с обзиром да сам радио на острву у Хрватској, а туризам је најпогођенија грана”, каже он.

Дочек на аеродрому од стране санитарне инспекције и мере кућне изолације једино је што је добио од своје државе.

“Немам план да останем у земљи, јер не добијам ништа од ње, немам никакве услове ни перспективу. Овде сам само зато што морам”, каже Ненад.

Планира да поново потражи посао у иностранству чим се за то буду стекли услови.

“Чим буду отворене границе бежим одавде, било где, и враћаћу се једино због мајке која овде живи. Покушаћу поново да се запослим у истој фирми ако се ситуација са послом буде средила. Уколико то не успем, увек постоји друга прилика”, уверен је.

Његов пријатељ Младен Илић имао је више среће са фирмом у којој је био запослен у иностранству, али је такође решио да се врати у Србију.

“Мој уговор није раскинут, добијам мању плату у овом периоду, али се и даље водим као њихов радник. Очекујем информације од фирме о почетку рада, с обзиром да радим у хотелу и да се чека потпуна стабилизациа са вирусом, како би се почело са припремама за туристичку сезону”, каже Младен.

У државу је и он примљен без провере са рестриктивном мером забране кретања.

“Када су нас примили, само су нам урадили тренутну здравствену проверу и аутоматски одредили карантин од 14 дана. Само два дана пре истека, донета је одлука о продужењу од још 14 дана. Није било нимало лако издржати толико дана затворен у стану са добрим здравственим стањем”, испричао нам је Илић.

Ни за њега, држава из које ускоро одлази, није имала понуду за останак.

“Из земље сам отишао баш због потраге за послом, јер овде посао није могуће добити никако другачије осим страначки. Због тога је већина младих спаковала кофере и отишла. Чекам да ми из фирме јаве кад треба да се вратим”, закључује Младен.