Прочитај ми чланак

ПОТРЕСНO – О ДЕВОЈЧИЦАМА КОЈЕ ЈЕ УБИО ГРОМ: Гореле су ноге, одлетеле у канал

0

Сведочења комшија петнаестогодишњакиња које су страдале у Aлександровцу. Заустављала су се кола, људи су тражили помоћ за девојчице које су лежале...

Aнђела Бачевић и Ивана Ивановић

Aнђела Бачевић и Ивана Ивановић

Гледела сам са татом кроз прозор, било је веома облачно. Ођедном је нешто пукло. Следећег тренутка угледали смо девојчице како леже и људе који су прилазили да им помогну. Једну девојчицу је гром одбацио у канал, а другој су гореле ноге….

О овим потресним сценама сведочила је Катарина Јанковић, комшиница Aнђеле, једне од погинулих девојчица из Aлександровца.

Дан након ове трагедије, у којој су од последица удара грома погинуле Aнђела Бачевић (15) и Ивана Ивановић (15), мештани Aлександровца пале свеће и остављају букете цвећа испод дрвета у Крушевачкој улици у Aлександровцу, где су покушавајући да се заштите од грмљавине и кише настрадале несрећне девојчице.

И други очевици наводе да је призор погибије био стравичан. Један од њих је и Бошко Шимуновић, радник погребног одељења ЈКП из Aлександровца, који живи преко пута дрвореда где се одиграла трагедија.

Прича да је неки секунд пре несреће изашао испред капије, јер је ишчекивао да се његова деца врате са базена. Онда су пале прве капи кише…

– Видео сам ћерку како долази и викнуо јој да пожури – каже Бошко, који је међу првима притекао да помогне девојчицама.

– Засветлело је два пута. Само пар тренутака након тога, пролазница је зауставила ауто поред те липе, где су се нашле девојчице и викнула: “ Упомоћ!“ Када сам пришао, видео сам их како леже. Успели су да их транспортују аутом до Хитне помоћи.

Тамо, међутим, несрећним тинејџеркама нису могли да помогну упркос надљудским напорима. Aнђела је на лицу места подлегла повредама, а ни двосатни покушаји стручњака са Интерног одељења Опште болнице у Крушевцу да оживе Ивану нису дали резултате.

ПРОГЛAШЕН ДAН ЖAЛОСТИ

Aлександровац, општина са око 20.000 душа, у уторак је дисала као једно. Трагедија је ујединила Жупљање у болу. Општинско веће је на ванредној седници донело одлуку о проглашењу Дана жалости.
– За само три дана изгубили смо три млада живота, Миле Обрадовић, младић из Мрмоша погинуо је у саобраћајној несрећи, а онда је гром усмртио Aнђелу Бачевић и Ивану Ивановић, петнаестогодишњакиње из наше општине – каже Југослав Стајковац, председник општине Aлександровац.
– Донели смо и одлуку о пружању помоћи породицама.
Дан жалости ступио је на снагу у поноћ. Отказане су све манифестације, забрањено је пуштање музике на свим јавним местима. Веселије мелодије нису се, међутим, ни могле чути у већини александровачких локала.

Само два дана пре трагедије две добре другарице дошле су у александровачки крај из Цуга, у кантону Цирих у Швајцарској, где живе и где су им се и породице дружиле.

Ивана Ивановић, најмлађа ћерка Бобана и Мирјане пореклом из Руденице код Aлександровца, радовала се венчању најстарије сестре Aндреjе 6. августа. Због трагедије, отказана је ова, као и свадба братанца Бобана Ивановића која је требало да буде за десетак дана.

У породичном дому Ивановића бака Милунка и дека Зоран покушавају да пронађу речи како би описали свој бол. И они су годинама радили у Швајцарској. Вратили су се у Жупу да у миру дочекају старост.

И Aнђела и Ивана учене су да негују српске обичаје. Тако су се стицајем околности здружиле играјући фолклор у Културно-уметничком друштву „Свети Сава“ у Цугу. Тог кобног дана деда Зоран је одвезао Ивану да дан проведе са својом добром другарицом Aнђелом.

– Јавили су нам шта се десило и отишли смо неких два сата након несреће у болницу – тешко говори бака Милунка Ивановић.

– Још не верујемо шта се десило. Очували смо наше унуке, радовали се…

За Иваном су заувек неутешни остали родитељи Бобан и Мирјана који су одлучили да њихову мезимицу сахране у среду на гробљу у Руденици у 14 часова.

Aнђела Бачевић биће сахрањена у среду у 13 сати на Стањевачком гробљу на улазу у Aлександровац. Породица у кући у Индустријској улици у Борју није имала снаге да говори. У њихов дом пристизали су бројни пријатељи, рођаци, чланови породице. Од Aнђеле су се опраштали у гробној тишини. Мук је само неколико пута прекидао јаук.

– Допутовале су прекјуче у радости – говоре у породици Бачевић.

За Иваном и Aнђелом жале и у КУД „Свети Сава“. На фејсбук-страници удружења, одмах после вести у трагедији из Србије, посетиоци, знани и незнани, чланови бројних културно-уметничких друштава из дијаспоре, почели су да остављају потресне поруке.

Скоро је извесно да су девојчице преминуле услед последица удара грома, на око 130 метара од Хале спортова. Невреме у Aлександровцу почело је у понедељак, око 17 сати, а 50 минута касније гром је погодио место где су на тротоару, испод дрвета, Aнђела Бачевић и Ивана Ивановић потражиле заклон од олује.

Увиђај на лицу места отежала је киша. Већи део Жупе имао је проблем са снабдевањем струјом неколико сати касно поподне у понедељак.

– Више јавно тужилаштво не предузима радње из своје надлежности, јер је закључено на основу прикупљених података да се ради о задесној смрти – предочава за „Новости“ др Братислав Петровић, виши јавни тужилац.

– Обдукција настрадалих девојчица није рађена.

„Да су громобрани били исправни девојчице не би страдале“

Метеоролог Часлав Станојевић каже да би требало покренути полицијску истрагу како се десило да на улици у граду погину две девојчице од удара грома.

Фото: Thinkstock

Фото: Thinkstock

Осим тога, он каже да би требало истражити и да ли је Хала спортова, поред које се то догодило, имала исправан громобран.

„Да је зграда, у чијој близини се несрећа догодила, имала прописане и исправне громобране то се не би десило. Несрећа је могла бити и већа да је у истом моменту из хале изашло више људи и да је гром ударио по њима“, сматра Станојевић, који је радио неколико вештачења од удара грома.

Он додаје да због тога треба спровести полицијску истрагу против Н.Н. лица, јер је, како каже, недопустиво да у граду од грома страдају људи.

Станојевић каже да је већина зграда у Србији, укључујући и Београд, без громобрана или са проблематичним громобранима и да су проблеми почели када су због радиоактивности са зграда скинути стари громобрани, а да савремени нису постављени.

Савремени громобрани, појашњава он, раде тако што својом конструкцијом наводе гром, односно електрично пражњење, на себе и на тај начин штите простор у пречнику 400 метара.

Станојевић подсећа да је пре 30 година у Београду постојало предузеће за одржавање громобрана, јер је то уређај који мора да се контролише и баждари, а да данас највероватније то нико не ради.

„Већина зграда је данас са проблематичним громобранима. Питање је сада, пошто је угашено предузеће за громобране, ко то контролише? Највероватније нико организовано не контролише громобране на зградама“, каже Станојевић.

Он саветује да у случају грмљавине људи код себе не држе металне предмете или упаљене апарате попут мобилног телефона, радио апарата, затим не треба да стоје испод дрвета или уколико се налазе у аутомобилима да затворе прозоре.