Прочитај ми чланак

Породица мртве полицајке из Котора: Неправда без преседана

0

Велика полемика подигла се у јавности када је од стране которског Основног суда за изазивање поморске несрећа, малолетнику М. С. (17) изречена казна појачаног надзора, као и посебна мера друштвено корисног рада због поморске несреће коју је изазвао а приликом које је погинула полицајка Маја Шљиванчанин.

Након што је младић осуђен на казну појачаног надзора и меру друштвено корисног рада у трајању од 120 сати, јер је управљајући јахтом налетео на барку у којој су се налазили Маја Шљиванчанин, која је погинула, огласио се прво њен вереник Владимир Станишић, који је такође повређен у несрећи.

Он је рекао да је овим јасно послата порука њему и породици страдале Маје Шљиванчанин, али и свим грађанима Црне Горе, да је лични интерес “бахатог појединца изнад интереса друштва”. Након тога црногорским медијима обратила се и породица настадале Маје, огорчена због пресуде.

Дан касније, основни суд у Котору образложио је одлуку судије Момирке Тешић која је седамнаестогодишњем М. С. из Београда изрекла васпитну меру појачаног надзора, као и посебну меру друштвено корисног рада. Они су истакли да нису испуњени услови за изрицање малолетничког затвора, те да је повређени Станишић допринео изазивању поморске несреће.

Породица Шљиванчанин казала је да објашњење пресуде которског Основног суда за кривично дело којим је узрокована смрт Маје Шљиванчанин, предочено јавности више личи на одбрану окривљеног М. С. (17) из Београда, него што пружа разлоге неоправдано благе казнене политике суда.

Њихово реаговање “Вијести”, су пренеле у целости:

“Објашњење пресуде за кривично дело којим је узрокована смрт наше ћерке и веренице предочено јавности више личи на одбрану окривљеног него што пружа разлоге неоправдано благе казнене политике суда. Свакоме је у Црној Гори јасно да су се много строжије казне изрицале за много блаже преступе и да оваква селективна неправда нема преседана. Жалосно је нарочито што суткиња представља чињенице, истргнуте из контекста и тиме ствара погрешну перцепцију о току поступка, за који оправдано сумњамо да од почетка није вођен са професионалним интегритетом нити у складу са етичким принципима струке.

Као оштећени овим кривичним делом морамо посебно да укажемо на неразумевање навода суда да је малолетни починилац кривичног дела исказао искрено кајање, јер ми као породица покојне Маје не да нисмо чули искрене речи кајања, већ смо погођени држањем малолетника и његове породице који нису ни покушали да пруже помоћ нашој Маји.

Колико се починилац дела са смртном последицом каје најбоље говори покушај сваљивања кривице на оштећеног Владимира Станишића, упркос томе што је у кривичном поступку несумњиво утврђено да је управо малолетник крив за дело које му је стављено на терет. Још више вређа став суда који такву одбрану делимично прихвата и из контекста извлачи наводно утврђен допринос Станишића, не спомињући да је у поступку неспорно утврђено да је незгоду скривио малолетник, а да је главни узрок незгоде неприлагођена брзина.

Не спомиње суд ни огромну разлику у силама којима су деловала два пловила. О каквом се то доприносу говори у саопштењу суда када је том суду предочено да је јахта којом је управљао малолетник преко 20 пута тежа и кретала се шест пута брже од барке коју је прегазила?! Зашто се суд током поступка није запитао шта је радио и где је био малолетник све то време док се приближавао барки коју је прегазио? Зашто суд на предлог оштећених није вратио на допуну предлог за изрицање кривичне санкције малолетнику како би се саслушали сви путници на јахти, након чега би дело било другачије квалификовано?

Недостатак знања или жеље да добије одговоре на ова и бројна друга питања у циљу утврђења материјалне истине, суд сада жели да оправда давањем обавештења која додатно наносе бол породици и веренику покојне Маје.

Наша је жеља да се ова одлука преиспита на вишим судским инстанцама, те да неће бити потребе за новим неубедљивим објашњењима под притиском јавности. Нажалост, како утицај на даљи исход поступка није у нашим рукама, надамо се да ће поступајући тужилац искористити своје надлежности и уложити жалбу на одлуку која шаље изузетно лошу поруку свим потенцијалним преступницима и прави опасан преседан по укупну казнену политику у земљи, посебно ако се има у виду да је за дело за које је изречена санкција запрећена казна затвора од 1 до 8 година, а малолетнику је у складу са законом могла бити изречена санкција малолетничког затвора у трајању до 5 година”, наводи се у реаговању.

Подсеитмо, малолетник М.С., иначе син српског бизнисмена, 11. јула изазвао је поморску несрећу у будванском акваторијуму у којој је смртно страдала Маја Шљиванчанин, а повређен њен вереник Владимир Станишић. Он управљао јахтом, која је налетела на барку у којој су се налазили двоје црногорских држављала, приликом чега је страдала девојка.