Прочитај ми чланак

ПООШТРЕНА КОНТРОЛА за српске пасоше

0

pasos (1)

Србија ће појачати контролу оних који покушавају да дођу до српског пасоша и на тај начин оду у стране земље, сазнаје Данас у Влади Србије.

Како су нам рекли наши извори, Србија највероватније неће свим Албанцима с Космета који траже српску путну исправу издати тај документ. Како нам је објашњено, разлог томе је то што би можда могла у једном тренутку да буде угрожена визна либерализација Србије, уколико би Албанци са српским пасошима у великом броју одлазили из земље. Поновно увођење виза Србији, у овом моменту, како тврде званичници, није на дневном реду.

Тему о заинтересованости Албанаца са Косова и Метохије за српски пасош недавно је, у јеку масовног одласка Албанаца са Космета, преко Мађарске у остале земље ЕУ, отворио министар унутрашњих послова Србије Небојша Стефановић, који је рекао да је Србији, у овом моменту, поднето око 60.000 захтева косметских Албанаца за издавање пасоша Србије.

Шехоли: Бизнис око пасоша

Фатмир Шехоли, политички аналитичар са Космета, за Данас каже да су изјаве попут ове српског министра унутрашњих послова намењене за унутрашње политичке сврхе и да их није добро давати у тренутку великог одлива шиптатског становништва са Косова и Метохије. Он потврђује да Албанци који дођу до српског пасоша са њим не могу да излазе из Србије без визе.
„Постоји велика трговина пасошима у коју су укључени и Срби и Албанци. И то полиција зна. Они лажу грађане који не знају да са српским пасошима могу да оду у Немачку или неку други страну земљу, те им узимају велики новац не би ли им то средили. Такође, има и оних који мењају место пребивалишта, односно одјављују пребивалиште на Космету, чиме губе и држављанство Косова. То им ипак не гарантује да ће добити пасош и отићи у страну земљу. Многи чак и ако оду, брзо се враћају и онда не могу да врате косовско држављанство и стварају себи проблем“, закључује Шехоли.

„Имамо 60.000 и више захтева Албанаца са КиМ за издавање пасоша наше државе“, рекао је Стефановић.

„Један већи број Албанаца жели да призна Србију као своју земљу. Ја то тумачим тако“, закључио је Стефановић. Од министра и из његовог кабинета нисмо добили одговор на питање да ли ће сви који га траже добити пасош, да ли су тачне информације да их ипак неће добити и да ли Србија може да гарантује да ти људи неће изаћи из земље и тако угрозити визну либерализацију Србије.

Министарка без портфеља задужена за европске интеграције Јадранка Јоксимовић каже да је право питање како су неки мигранти легално добили шенгенску визу у Приштини.

– Ми смо поуздан партнер ЕУ и не мислим да нам је угрожена визна либерализација, навела је Јоксимовићева. Она није одговорила на питање да ли Србија неће да даје своје пасоше и да ли ће бити појачана контрола за њихово издавање.

Многи грађани Косова и Метохије, али и Србије, не знају да постоји разлика између пасоша који добијају Срби с пребивалиштем у Србији и на КиМ, односно да визна либерализација не важи ни за Србе ни за Албанце са Космета. Албанцима са Космета српски пасош не вреди уколико су пријављени на Косову и Метохији, што значи да и са њим морају да имају визу да би путовали.

Једина могућност, али неизвесна, јесте да Албанци пријаве пребивалиште у Србији. То се масовно, поготово на југу Србије, дешавало у периоду уочи и након што је Србија 2009. добила визну либерализацију. Такве појаве нису ретке ни сада.

Владимир Петронијевић, извршни директор Групе 484, за Данас каже да се пасоши издају држављанима Србије у које спадају и косметски Албанци који имају пребивалиште на КиМ, као и да велики број њих има и српско држављанство.

– У време визне либерализације 2009. Влада Србије је донела уредбу која се односи на издавање путних исправа држављанима РС који имају пребивалиште на територији КиМ. Према процедури, та лица могу добити пасош на основу захтева који се подноси посебној Координационој управи МУП Србије са седиштем у Београду.

У физичком облику ти пасоши се не разликују од других путних исправа за грађане Србије, али битна разлика постоји код издаваоца те исправе. То је потврђено и одлуком Савета ЕУ 1244/2009, којом је утврђено да се за пасоше које је издала та управа не примењује визна либерализација – објашњава Петронијевић.

Према његовим речима, увек постоји интерес за српски пасош јер омогућава лакше издавање виза јер неке земље нису признале косовску независност, а Албанци са Космета могу добити српску путну исправу ако су уписани у нашу књигу држављана.

– Има случајева када су лица уписивана у књигу држављана или имају потврду да су уписани у њу а никада то нису били. Они су правно процесуирани. С друге стране, постоји настојање да се спречи лажно пријављивање пребивалишта на основу којег се добија путна исправа. Србија се обавезала, и ЕУ и поштовањем свог закона о пребивалишту, да на терену утврди да ли неко лице заиста пребива на тој адреси – наводи Петронијевић.

Он указује на то да Србија не може да избегне обавезу да изда путну исправу онима који имају основа за то. Међутим, како каже, увек је проблем када доносиоци одлука имају велика дискрециона овлашћења, што може да буде основа за грешке или чак манипулације.

(Данас)