Прочитај ми чланак

Полиција упозорава: Не користите ову опцију на Фејсбуку

0

Белгијска полиција недавно је упозорила кориснике на потенцијалне опасности од коришћења тзв. проширеног лајка, односно недавно представљених реакција на објаве са Фејсбука.

facebookНа интернету су годинама кружиле гласине да Фејсбук припрема опцију ‘дислике’ којом ће корисници моћи да изразе своје незадовољство и неслагање с објавом, фотографијом или линком, али Закерберг на крају ипак није одабрао „палац надоле“, већ је представљена могућност изражавања различитих реакција у виду емотикона.

Реакцијама, осим класичног лајка, може да се изрази задовољство, изненађење, смех, љутња и туга, а иако је већина корисника задовољна овим могућностима, белгијска полиција недавно је упозорила кориснике на потенцијалне опасности од оваквог начина реакција на објаве.

Наиме, ово је само још један начин на који корисници предају своје личне информације Фејсбуку и оглашивачима јер на тај начин Фејсбук може да мери ефикасност објављених огласа, преноси британски Телеграф.

Ако по реакцијама на објаве Фејсбук закључи да су корисници добро расположени, моћи ће да прода огласни простор, уверавајући оглашиваче да постоји већа вероватноћа да реагују на њихове огласе, односно објаве, пише у саопштењу, уз напомену да је то још један разлог зашто људи, ако желе да заштитите своју приватност, не би требало да журе с лајковима и реакцијама на објаве.

Из Фејсбука наводе да на основу ових података компаније сада могу боље да разумеју како људи реагују на њихов садржај и да те реакције корисника представљају ‘кључну прилику за оглашиваче’, као и показатељ лојалности брендовима.

На критике везане за кршење приватности Закерберг је одавно навикао јер су бројни корисници више пута током година оптуживали Фејсбук за кршење приватности. Сигурносни стручњаци често упозоравају кориснике Фејсбук, али и Гоугла и других мрежа и претраживача да оне нису бесплатне, већ њихово коришћење плаћамо дељењем приватних података с тим компанијама, односно с оглашивачима.