Прочитај ми чланак

Полицајац (53) из Мајданпека покушао да изврши самоубиство наводно због мобинга

0

Полицајац Р. Р. (53) из Мајданпека покушао је да изврши самоубиство 5. јануара у локалном кафићу из службеног пиштоља, а ово је само један у низу инцидената који већ дуже време потресају МУП Србије. Све више припадника МУП диже руку на себе, а овај проблем поново је отворио питање да ли службеници полиције имају адекватну стручну помоћ с обзиром на посао који обављају, као и колико су заиста ефикасна психолошка тестирања којима су подвргнути.

Полицајац Р. Р. из Мајданпека покушао је прошле недеље да изврши самоубиство испред сина, друга и колеге с посла. На срећу, они су успели да га одврате од те намере, а Р. Р. је, након што га је колега спречио у овом суицидном чину, превезен у Специјалну болницу за психијатријске болести „Горња Топоница“.

Према незваничним сазнањима Нова.рс, полицајац се на овај потез одлучио јер дуже време трпи мобинг од стране надређених.

„Говорили му да је он за њих већ пензионер, да је неупотребљив јер има још две године до пензије. Помоћник командира је увек био непријатан према њему. Након инцидента, начелник одељења Полицијске управе у Бору, Данко Кржановић, наредио да се покрене дисциплински поступак и да се Р. Р. суспендује, а као разлог је навео да је колега нарушио углед службе“, каже извор нашег портала и додаје да су се и остали запослени жалили да их начелник одељења мобингује.

Истиче и да ово није једини разлог, службеник Р. Р. је имао и финансијских проблема.

Иначе, овај случај је још један у низу који протеклих месеци потресају спрску полицију. Такође, овај случај поново је отворио питање да ли полицајци имају адекватну стручну помоћ с обзиром на посао који обављају.

Подсетимо, крајем године чак два инцидента догодила су се у полицијској станици Савски венац, најпре је полицајац Ц. Ђ. (48) извршио самоубиство, да би неколико дана касније његов колега М. Т. (33) био збринут на Клиници за психијатријске болести „Др Лаза Лазаревић“ због напада на колегиницу.

Службеници МУП све чешће дижу руку на себе. Узроци су различити, али број полицајаца који се одлучују на овај корак је више него алармантан.

Према подацима до којих је дошло Струковно удружење полиције „Др Арчибалд Рајс“ из Новог Сада, од 2000. до 2021. године чак 161 припадник МУП Србије извршио је самоубиство. Иако у МУП постоји Одељење за психолошку превенцију и селекцију, а уведена је и телефонска линија за хитну психолошку помоћ у изразито стресним ситуацијама за запослене, то је углавном „мртво слово на папиру“, сматрају из „Арчибалда Рајса“.

„Значај психолошке потпоре и редовних провера расте имајући у виду да су многи психички поремећаји и тренутна психичка стања повезани са трауматским искуствима која су на овим просторима била изузетно честа. Пре свега ратови у којима је учествовао велики број полицајаца, турбулентне друштвене промене, социјално раслојавање и тешка економска криза неки су од фактора дестабилизације. Систематски прегледи би требали да буду чешћи, а нису, вероватно због великог броја запослених у Министарству унутрашњих послова који обављају послове овлашћеног службеног лица, јер они су најкритичнији због ношења оружја и овлашћења. То би за МУП били велики финансијски издаци, што је жалосно јер је само прошле године МУП платио 10 милиона евра за изгубљене спорове.“, рекао је за Нову недавно Ненад Љубишић, председник Струковног удружења полиције „Др Арчибалд Рајс“.

Биљана Петровић, извршна директорка Међународне мреже помоћи ИАН, указала је на проблеме са којима се полицајци сусрећу током радног времена.

„Нарочито оних који су изложени потресним сценама, несрећама, сценама после убистава, самоубистава и саобраћајним несрећама, која могу бити трауматска искуства са трауматским последицама. Томе додатно доприноси природа посла, односно захтеви посла који подразумевају суздржаност, хладнокрвност и емотивно нереаговање. И поред „вишегодишњег тренинга за такав посао“, сматрамо важним да се подсетимо да су они само људи и да осећања туге, ужаса, страха и друга, која су сакривена и неисказана и која “ трпе“, могу да их одведу у различите болести, соматске или менталне (физичке или психичке)“, навела је Биљана.

Извршна директорка Међународне мреже помоћи ИАН навела је недавно и да је поред бенефицираног радног стажа, важна и брига о запосленима у МУП који обављају послове овлашћеног службеног лица.

„Важно је обезбеђивати превенцију од професионалног „прегоревања“. Тим пре што је императив њихове професионалности, „чврстина“, „отпорност“, реаговање „хладном главом“. Питамо се зато, шта се дешава са војницима и полицајцима када се њихове главе „прегреју“ и када дође до „замора материјала“. Чини нам се неопходним, постојање стручне подршке, која је организована изван институције где они раде, да је за њих приступ несметан, да су психолози, психијатри и психотерапеути независни и спољни. То је препорука која важи за било коју институцију и радну организацију, ако жели истински да превенира професионално сагоревање. Једино такви спољни стручњаци, који су независни, могу да обезбеде подршку у „сигурном“ простору. Када кажемо „сигурни“ простор, мислимо на ниво поверења, које ће омогућити свакоме, па и полицајцу, да буде „слаб“, „тужан“ и „немоћан“. То је још један додатни разлог зашто одбијају помоћ, поред тога „ми смо јаки“, јер је је у друштву велика стигма према људима који иду код психолога, психијатра и психотерапеута“, закључује Биљана Петровић.

Иначе, начелник полиције у Бору, потпуковник Данко Кржановић је крајем претходне године, други пут за непуних шест месеци, управљао возилом под дејством алкохола.

„Први пут је Кржановић као заменик начелника Одељења полиције, под дејством алкохола, у току радног времена оштетио у саобраћајној незгоди службено возило и при том угрозио живот и здравље другог учесника у саобраћајној незгоди. Да би га, око 20 децембра, у видно алкохолисаном стању зауставила патрола саобраћајне полиције у Бору и алкотестирањем утврдила да је имао око 1,18 промила. Том приликом је био приватним возилом, али је над колегама који су га зауставили био изразито непријатан и викао, говорећи им да је он начелник, што је вероватно требало да имплицира да је изнад закона и правила“, наводи саговорник.