Прочитај ми чланак

ПОДУХВАТ У КЦС: Будном му оперисали тумор на мозгу

0

- Данас је субота. Налазим се на Клиници за неурохирургију и знам да је данас маратон - биле су речи пацијента након буђења

На Клиници за неурохирургију пацијенту Ј. Н. (41) из Београда јуче је урађена изузетно компликована операција тумора на мозгу док је био у будном стању. То је после паузе од 20 година први овакав захват у овој установи без увођења пацијента у тоталну анестезију, пишу Вечерње новости.

Фото: flickr.com

Операцију је урадио др Драган Савић. Захват је трајао око четири сата. Због тежине саме интервенције лекари за сада не дају никакве прогнозе, али је пацијент у стабилном стању.

– Данас је субота. Налазим се на Клиници за неурохирургију и знам да је данас маратон – биле су речи пацијента након буђења.

Тек када су лекари дошли до тумора видели су да је изузетно велики и да је ушао дубоко у структуре мозга. То је оно што је ову операцију чинило изузетно тешком и лекари су морали да одвајају оболело ткиво милиметар по милиметар.

Током самог захвата и по његовом звршетку, уочено је да пацијент има потешкоћа са говором и покретањем десне руке и ноге.

– Надамо се да ће за месец дана, најкасније за пола године, сасвим вратити говор и покрете десне руке и ноге, дакле надамо се да је реч о пострауматској трауми – рекао је др Савић по завршетку операције.

Одстрањивање тумора мозга док је пацијент у будном стању ради се у ситуацијама када је тумор захватио зоне одговорне за говор и покрете руку и ногу.

Операција у будном стању је заправо велика предност и за пацијента и за хирурга. Једино тако током захвата хирург може да комуницира са онима које оперише и да могућност трајног оштећења центара за говор и покрете буде сведена на минимум, а то се када је пацијент под тоталном наркозом не може контролисати.

– Са врло благом анестезијом болесник се уводи у анестезију. Он спава док сечемо кожу, отварамо кост главе и сечемо мождану опну – објаснио је доктор Савић.

– Када се пређе на рад на самом мозгу, пацијент се буди. За њега у тој ситуацији нема болних сензација јер мождано ткиво нема нервне завршетке за бол. Тада одстањујемо тумор и пратимо како пацијент реагује – додаје доктор Савић.