Прочитај ми чланак

По објекту за санацију 5.000 евра или рушење

0

kliziste-poplava-600x356

Грађевинска индустрија Србије ће помоћи у обнови оштећених објеката у поплавама и за „први удар“ градње постоје довољне количине грађевинског материјала.

То је најављено из Привредне коморе Србије, а стручњаци сматрају да ће велики број објеката, старих и који су дуже били под водом, морати да буду срушени.

Процене су да ће за санацију објеката, дакле оних који неће бити рушени, бити потребено у просеку између 3.000 и 5.000 евра по објекту.

Секретар Удружења за грађевинарство у ПКС Виктор Кобјерски је рекао да су већ разговорали са представницима Министарства грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре и да ПКС практично већ од данас спрема грађевински материјал.

Додаје да су обавлејни контакти са чланицама ПКС у грађевинарству и да су се сви одазвали. Иако су, како каже, и они у јако тешкој ситуацији, већ помажу у санацији, чак и донацијама.

Сада се, према његовим речима, испитује колико има којих материјала на лагеру.

Кобјерски је истакао да су највише оштећене породичне куће старије градње, са кара таваном и без бетонских констуркција и да за њихову обнову већ постоји комплетан грађевински материјал.

Што се тиче подних облога и паркета, који ће се највише тражити, за почетак има довољних количина и производиће се колико буде потребно, додао је он.

„Моје мишљење, као инжењера архитектуре, јесте да сви објекти који су дуже под водом морају комплетно да се реновирају и претпостављам да ће сигурно од око 70 одсто њих морати да се сруши“, навео је Кобјерски.

Тај стручњак ПКС је упозорио да власнике тих објеката не пробају сами да улазе у своје куће и станове након повлачења воде, јер свашта може да им се догоди.

Потпредседник Грађевинско-индустријске коморе Србије Горан Родић је рекао да ће комисије које буду излазиле на терен процењивати штету и давати предлоге за санацију, као и да ће то морати да се поштује, иначе ће бити доста проблема.

Према његовим речима, за прву санацију је сигурно потребно на стотине хиљада квадратних метара подних облога, отприлике исто толико црепа и блокова, велике количине грађевинске хемије и осталих грађевинских материјала и столарије.

Родић је нагласио да би на време требало покренути производњу потребних материјала и да би до краја године морало да буде обновљено бар 80 одсто оштећених објеката да би народ могао да се врати кући. Он је, такође, указао да ће неки објекти морати да се сруше уколико су оштећења таква да могу да утичу на статику објеката.

Родић је навео да ће на основу првих информација санација стамбених објеката у просеку коштати између 3.000 и 5.000 евра по објекту, не рачунајући оне који ће се рушити и правити нови. Додао је да тренутно има довољно цигле и црепа, али да ће морати да се производу додатне количине подних облога и паркета.

Директор Завода за технологију грађења Института за путеве Игор Вјештица је рекао да тај институт ангажује око 150 инжењера разних профила на терену на свим угроженим подручјима како би установили степен оштећења на путној мрежи.

Најкритичније је у приградским општинама Београда и у мачванском и колубарском округу, рекао је Вјештица додајући да су поплаве и клизишта направили огромну штету и да ће се праве размере видети када се повуче вода.

„Што се тиче детектовања проблема на путној инфраструктури биће сигурно потребно месец – два да се обиђу сви путни правци и радиће се на њиховом хитном санирању“, нагласио је он.

(Б92)