Прочитај ми чланак

Овај ценовник пажљиво проучите пре путовања: Многи су погрешили и скупо платили

0

После неколико дана проведених на мору, многи се непријатно изненаде када им на наплату стигну високи рачуни за телефон, и то због неконтролисаног коришћења услуга у ромингу. Да би предупредили такав сценарио, важно је да се српски туристи добро информишу о ценама порука, позива и интернета у иностранству.

Вероватно је свима који путују у иностранство најбитнији интернет, јер када има њега – има свега, и порука и позива, без потребе да се пушу СМС-ови или троше минути. Међутим, коришћење мобилних података у иностранству је „скупа играчка“, која може да направи огромне трошкове.

Свакако су аудио-позиви преко апликација које нуде ову опцију најповољније, док највише коштају видео-позиви и слање фотографија или видео снимака.

Западни Балкан

Потрошња порука и минута на територији Западног Балкана обрачунава се као и у националном саобраћају.

Ово важи на територији Албаније, Босне и Херцеговине, Црне Горе, Северне Македоније, Србије и Косова.

Дакле, цене ових услуга уговорене су са мобилним оператером у оквиру пакета на који се корисници одлуче приликом куповине. Међутим, када је у питању интернет, наплата функционише другачије.

Тако ће корисник, када потроши све мобилне податке које има у свом пакету, плаћати додатну потрошњу по посебној цени.

Управо због тога сви оператери нуде додатке за интернет који најчешће трају недељу дана, а цена зависи од саме понуде оператера.

У Грчкој скоро као код куће

Цене минута, порука и интернет саобраћаја, захваљујући договору са Грчком, знатно су ниже у односу на остале државе.

Тако се цене за минут долазног позива крећу од четири до 50 динара, одлазног од 19 до 50, порука од четири до 20, док је цена једног мегабајта интернета око динар.

Европа

Цене услуга у ромингу зависе од тога у којој зони се налази држава у коју корисник путује.

Наравно, цене зависе и од оператера.

Оператер А1 услуге роминга разврстао је у три категорије. У прву спадају Европа без земаља западног Балкана, Грчке и Русије, као и Турска.

У тој зони, минут позива, било долазног, било одлазног, кошта 99 динара, слање једне СМС поруке кошта 29, а 100 килобајта интернета је 99 динара, дакле један мегабајт кошта 1.014 динара.

За кориснике оператера Yеттел постоји више зона, па у прву зону спадају Бугарска, Хрватска, Мађарска и Румунија, у којима минут одлазног позива кошта 120, долазног 50, СМС поруке 50, првих пет килобајта интернета је 9,9, а још 100 кошта 100 динара. За остатак Европе, минут одлазног позива је 180, долазног 60, СМС 35, почетних пет килобајта интернета 10, а за додатних 100 – 110 динара.

Корисници МТС-а који ће овог лета путовати у Бугарску, Хрватску, Мађарску или Румунију, минут одлазног позива плаћаће 102 динара, долазног 36, СМС 24, а 100 килобајта интернета 60 динара.

У другим Еворпским државама, одлазни позив кошта 150, а долазни 42 по минуту, СМС 30, а 100 килобајта интернета 72 динара.

Остатак света

Оператер А1 у осталим државама света минут позива наплаћује 199 динара, СМС 49, а 100 килобајта интернета 199 динара, односно 2.038 за мегабајт.

Дестинације попут Северне Америке, Јапана, Канаде, Кине, Марока и у Yеттел-у спадају у једну зону, у којој минут одлазног позива кошта 270, долазног 90, СМС 40, пет килобајта 10, а додатних 100 кошта 120 динара. У Централној и Јужној Америци, Аустралији, Бразилу, Малдивима или Тунису, одлазни позив кошта 400 динара по минуту, долазни 150, исто колико и СМС. Пет килобајта интернета кошта 10, а додатних 100 је 300 динара.

Иста је подела и у МТС-у, па за државе Азије или САД-а минут одлазног позива кошта 240, а долазног 72 динара, СМС је 36, а 100 килобајта интернета 108 динара.

Минут одлазног позива у афричким државама кошта 360, долазног 90, један СМС је 48, а 100 килобајта интернета 120 динара.