• Почетна
  • ПОЧЕТНА
  • Актуелно
  • Откривена богата налазишта литијума у Србији: Само ће велике коорпорације од тога имати користи?
Прочитај ми чланак

Откривена богата налазишта литијума у Србији: Само ће велике коорпорације од тога имати користи?

0

Светска искуства показују да богата рудна богаство често најмање доносе профит земљи у којој се налазе: профит за пар година  најчешће заврши на рачунима великих банака и коорпорација, а болести и загађена природна околина остане деценијаманароду који је био лаковеран да ћему рудно благо донети просперитет и бољитак у животу.

На територији Блаца, Лађевца, Прељине, Ваљева, Коцељева и Трнаве пронађена су нова налазишта литијума и бора, открива канадска компанија „Ултра литијум“, која је задужена за обављање геолошких истраживања.

Они су завршили прву фазу пројекта, који је распрострањен на читавом Балкану и који подразумева узорковање и испитивање ових сировина.

Директор компаније Марк Морин је рекао да су охрабрени досадашњим резултатима и да им је приоритет да до краја године обаве комплетно геолошко истраживање.

Мирослав Игњатовић из Удружења за енергетику и енергетско рударство Привредне коморе Србије каже за Курир да ће проћи још четири-пет година како би дошло до рударске експлоатације.

– Литијум је редак материјал, доста тражен свуда у Европи и нама ће пружити праву благодет једино ако ова истраживања буду праћена нашом прерађивачком индустријом. Могли бисмо да производимо литијумске батерије за мобилне, лаптопове и акумулаторе електричних аутомобила, који су будућност.

Имаћемо знатну корист, првенствено због запошљавања нових људи у рудницима и индустрији, али и због великог профита од извоза. Међутим, динар који се уложи у рударство најспорије се враћа – каже овај доктор рударских наука и додаје да на овај пројекат мора да се гледа на дуге стазе.

Да наша земља има одличан потенцијал за експлоатацију руда који се мери у милијардама евра, знају рударске фирме „Рио тинто“, „Авала рисорсиз“ и „Викторија група“, које су прошле недеље нашле руде злата на Црном врху, док се потрага за јадаритом, бакром и фосфатима наставља.

 

(Курир, Србин.инфо)