Прочитај ми чланак

ОПЕТ: Новим законом морате поново да промените комплет прве помоћи

0

0124-Prva-pomoc_A_620x0

Многи возачи мораће да замене завоје, газе и друге стерилне елементе којима истиче рок трајања. „Освежење“ комплета кошта око 1.200 динара. У апотекама нема неопходних елемената за замену

АКТУЕЛНИ закон о безбедности саобраћаја почео је да се примењује 11. децембра 2009. године. Тим законом дефинисана је и обавеза да се у возилима налази комплет прве помоћи са прецизно дефинисаним садржајем. Зато је у специјализованим продавницама почетком 2010. године владала права јагма за новим комплетима. Онима који су их пазарили међу првима, сада истиче, или је већ истекао, петогодишњи рок употребе газа, завоја и компреса. Због тога ће многи возачи морати да их „освеже“. Та допуна коштаће их око 1.200 динара, док цео комплет може да се купи већ од 2.300 динара.

Они који се одлуче на замену елемената којима истиче рок употребе, мораће да се потруде да их све пронађу. Јер, у апотекама неких елемената нема, па морају да се посебно наручују, док су други престали да се производе. Без обзира на то, онима који буду ухваћени у прекршају, по прописима, следује казна од 5.000 динара.

Како смо се уверили, стерилне газе, компресе и калико завоји се налазе на полицама већине апотека и њих није проблем купити. Али, први завој, који је такође један од елемената са ограниченим роком употребе, нигде нисмо могли да пронађемо. У већини апотека нам је речено да се он набавља искључиво по поруџбини. Слично је и са маказама, зихернадлама, изотермалним прекривачем и другим елементима који немају рок употребе, али морају да се докупе када се искористе.

– Елементе који се свакодневно купују мимо комплета прве помоћи углавном имамо на стању, а остале грађани могу да поруче у нашим објектима – рекли су нам у једном од продајних места Апотека „Београд“. – „Галеникин“ памучни фластер на калему престао је да се производи пре годину дана. Тренутно се продаје оно што је остало од залиха.

У објектима Апотека „Београд“ цена стерилне газе од пола метра је 65, док је она од метра 89 динара. Стерилна компреса кошта 35 динара по комаду, калико завој (8 цм х 5 м) 55 динара, док калико завој већих димензија (10 цм х 5 м) кошта 60 динара. Адхезивни завојни материјал је 135 динара за три комада, а фластер на калему кошта 130 динара. Да би се купили и заменили елементи комплета прве помоћи којима истиче рок употребе, потребно је издвојити око 1.200 динара.

53.176 КАЗНИ

ЧЛАНОМ 246 Закона о безбедности саобраћаја (ЗОБС) дефинисано је да возило у саобраћају на путу мора да испуњава прописане техничке услове, техничке прописе и да буде технички исправно. Законом није дефинисана посебна казнена одредба за непоседовање или непотпун комплет прве помоћи, па полиција не води засебну евиденције о том прекршају. Ипак, зна се да је од 2010. године за прекршај из члана 246. ЗОБС-а укупно санкционисано 53.176 возача, односно око 10.000 годишње.

Закон прописује да се, уколико у возилу нема одговарајућег комплета прве помоћи, возач кажњава са 5.000 динара, плус 5.000 динара за власника аутомобила, ако он није управљао возилом. За фирме су казне знатно веће и крећу се од 60.000 до чак 600.000 динара. У зависности од произвођача, цене комплета се крећу од 2.300 динара, а пакет „тип Б“ има 18 различитих компоненти. Оне се налазе у торбици, која им гарантује механичку, термичку и заштиту од атмосферских утицаја. Стерилни делови су употребљиви док год се налазе у оригиналном паковању и док се не отворе, али имају рок трајања пет година.

– Закон јасно прописује шта сваки комплет прве помоћи мора да поседује и наравно да елементи у њему могу да се допуњују – каже директор Комитета за безбедност саобраћаја Дамир Окановић. – Стерилни елементи морају да буду затворени и код њих треба пазити на рок трајања. Остали се купују тек када се постојећи потроше. И треба имати на уму да заштитна спољашња фолија самог комплета сме да се скида.

Они који се ипак одлуче за једноставнију али скупљу варијанту, па набаве цео комплет, треба да обрате пажњу на рок трајања утиснут на спољашњем делу паковања.

МОТОЦИКЛИ

НОШЕЊЕ новог комплета се подразумева и код управљања мотоциклом, али за њих постоји посебан тип прве помоћи. Он је незнатно јефтинији од пакета за возила „тип Б“ и за њега важе иста правила о замени и допуни као и код прве помоћи за аутомобиле.

 

Вечерње Новости