Прочитај ми чланак

Нова афера на Универзитету у Београду! Декан у недељу самоме себи продужио посао!

0

Сенат Универзитета у Београду на последњој седници одбацио је захтеве за поништавање одлука Сената донетих марта ове године о продужетку радног односа професорима Медицинског факултета Лазару Давидовићу, иначе декану факултета, Небојши Лалићу и Марији Ђурић.

Захтев за поништење одлука поднели су почетком јуна професори Медицинског факултета Нина Жигон, Валентина Арсић Арсенијевић и Драго Ђорђевић.

– Подносиоци захтева за поништење одлука Сената нису лица овлашћена за њихово подношење, јер немају својство странке у том поступку. Ми о овоме не можемо да разматрамо, већ је предлог да се овај захтев одбаци као недозвољен, с обзиром на то да они који су упутили тај захтев заправо немају право да упуте захтев Сенату, јер нису овлашћени за његово подношење, јер нису странке у том поступку – рекао је на седници Сената проф. др Владан Ђокић, председник Сената и ректор Универзитета у Београду.

Иначе, професори који су поднели захтев за поништење одлуке Сената навели су низ примедби на сам поступак, тврдећи да није поштована процедура прописана законом и статутима факултета и универзитета. Како су истакли, није доказано да су испуњени прописани услови за продужење радног односа и да постоји потреба за наставком рада троје професора. Осим тога, како су додали, у вези са овим питањима на Медицинском факултету се одлучивало у оквиру веома мале групе интересно повезаних људи, а остали професори, који чине огромну већину, нису о томе обавештени.

Ми нисмо странка у поступку, али смо заинтересована страна, и ректор, односно Сенат, није смео да донесе овакву одлуку, изјавила је професорка Медицинског факултета Нина Жигон, један од подносилаца захтева, поводом одлуке Сената да одбаци захтеве.

– Ректор је, случајно или намерно, превидео да он нема странку у поступку, пошто не постоји ни захтев професора Давидовића, Лалића и Ђурић, који никад нису ни тражили продужетак радног односа, тако да цела ствар мало поприма комичне расплете. Наравно, ми ћемо се на његову одлуку жалити, на то имамо право. Чуди ме, мало је поражавајуће да он не схвата да смо итекако заинтересована страна у овом поступку, јер нама се намећу декан и управа која не ради у интересу факултета, не ради законито. И, друго – ми смо запослени на том факултету и ваљда је свима у интересу да се ради по закону – објаснила је Жигон.

Не само да није поштован поступак и да не постоји захтев странке за продужење радног односа, већ не постоје катедре које започињу поступак, навела је Жигон.

– Катедре су држане у недељу, телефонски, са само неколико људи, седам или три одсто чланова, није поштован статут факултета. Катедра не може да одлучује у недељу, а по статуту може да одлучује само ако је присутно 50 одсто чланова плус један. Како су могли да доносе одлуке у име скоро 300 чланова катедре која није ни била обавештена о томе, и да ту одлуку печатирају печатом установе тог истог дана, у недељу, 18. децембра 2022. године? Да ли је то кривично дело, злоупотреба службеног положаја, злоупотреба печата? Нека се ректор изјасни – каже др Жигон. Проф. др Нина Жигон Не може да одлучује мали број људи, које је поставио декан, и да се крше не само Закон о раду, Закон о управном поступку, статути факултета и универзитета, него се кршио и Кодекс универзитета, јер не може особа у конфликту интереса, која је вама надређена, декан, да тражи од вас, на пример од Научно наставног већа, да се о њој изјашњавате, наводи Жигон и додаје да је “обрасце потписивала продеканка којој је декан такође надређен, и упућивала себи допис ка Ректорату, јер је истовремено и председник Већа научних области медицинских наука које је дало позитивно мишљење”.

– Све ово јавност треба да зна, јер такви људи не треба да воде установе – истиче проф. др Нина Жигон и напомиње да неће одустати, да ће се подносиоци захтева за поништење одлуке о продужетку радног односа обратити Управном суду и другим установама и, ако буде требало, Уставном суду.