Прочитај ми чланак

Несташица лекова за ковид пацијенте: Шта је алтернатива

0

Пацијенти оболели од ковида који су на кућном лечењу жале се да у последње време у апотекама нема лекова које су им доктори прописали као терапију. Зато проверавамо који су лекови за ковид пацијенте у дефициту у апотекама и шта је могућа замена.

Из апотека Галенпхарм потврђују наша сазнања да појединих лекова, попут антибиотика левоксе и аспирина и фраксипарина, слабо има.

“Аспирина има нешто на залихама, а левоксе и фраксипарина углавном нема већ пар недеља, нити знамо када ће стићи”, кажу из Галенпхрама за портал Нова.рс.

И из Апотека Београд за портал Нова.рс говоре који лекови за ковид 19 су најтраженији, односно која је могућа замена ако у апотеци не нађете оно што вам је лекар прописао.

“Тачно је да антибиотика левоксе нема, али имамо замену, то је лек фовелид. Такође, друге антибиотике из исте групе очекујемо да стигну до краја јануара. Али пацијенти могу да буду мирни јер до тада имамо довољно залиха фовелида”, каже за портал Нова.рс Јасминка Бјелетић из Апотека Београд.

Аспирина има

Она открива и каква је ситуација са аспирином.

“Аспирина имамо свих облика који се препоручују због проблема коагулације који изазива вирус корона. Лекари прописују јачину од 100 мг дневно и то све имамо, и од више произвођача. Такође, имамо и мидол и кардиопирин који такође прописују са истом сврхом.”

Јасминка каже да је и вигантол, тј. витамин Д који се прописује ковид пацијентима, а у облику капи је, такође често дефицитаран. Њега у апотекама нема за куповину, једино на рецепт.

“Он се даје на рецепт, а специфичан је у односу на друге јер бебе једино кроз њега могу да узимају витамин Д. Међутим, постоји мноштво других произвођача суплемената витамина Д, и то у дозама од 1.000-1500 до 4.000 интернационалних јединица колико лекари обично прописују.”

Дакле, како каже наша саговорница, одрасла особа може да узме било који Д витамин с препорученим бројем јединица, док бебе могу само онај у капима.

Најтеже са фраксипарином

Што се тиче фраксипарина, лека који се ковид пацијентима даје против згрушавања крви, ситуација је нешто компликованија.

“Ми повремено добијамо фраксипарин у дози од 0,4, а у дозама 0,2 и 0,6 нисмо добијали јер већина количина иде за болнице. Ми стално од добављача тражимо додатне дозе, пре свега јер поједини ковид пацијенти, кад изађу из болнице, добију додатну терапију фраксипарином”, каже Јасминка Бјелетић.

А шта да раде пацијенти којима после болнице, односно у оквиру кућног лечења, лекар пропише фраксипарин, а њега у апотеци нема?

“Ту је замена, лек клексан. Исто су ограничене количине, али га има у апотекама, барем тренутно”, каже наша саговорница.

Она иситче да је за неке лекове јако тешко задовољити потребе потражње, иако се стално шаљу захтеви. Зато једино остаје нада да ће се ситуација са епидемијом короне иоле смирити, па ће и потражња за појединим лековима, којих једва да има, пасти.