Прочитај ми чланак

НЕМА НАСИЉА!? Заштитници грађана посетили затвор уочи убиства деке који је мучен

0

Заменица Заштитника грађана Наташа Тањевић званично је обишла КПЗ Падинска Скела само два дана пре убиства пензионера Станимира Б, који је данима пре тога био брутално мучен и у њеном извештају није нотирано ништа спорно, никакво мучење и злостављање затворенима које је установљено и наведено у саопштењу тужилаштва. Према њеном извештају је јасно да заменица није ни била у Одељењу за прекршаје у коме је била жртва мучења и убиства.

Пенизонер Станимир Б. (74) је служио прекршајну казну затвора од само 30 дана јер није имао да плати 30.000 динара колико је кажњен због бацања петарди за новогодишње празнике. До тада никада није био кривично осуђиван, а ово му је била прва осуђујућа пресуда и за прекршај.

У Извештају о посети Казнено – поправном заводу у Падинској Скели стоји да је посета обављена 2. фебруара 2024. године, дакле само два дана пре него што је у том затвору убијен пензионер Станимир Б. (74) из Младеновца, који је пре убиства био злостављан и лекар је евидентирао повреде.

То се уопште не спомиње у званичном извештају Заштитника грађана!?

Подсетимо, Тужилаштво је саопштило да је Станимир Б. преминуо насилном смрћу и да је претходно данима и континуирано мучен и злостављан. Обдукцијом је установљено да је преминуо од последица унутрашњих повреда и крварења. Њега су, како се сумња, данима тукла тројица других затвореника Срећко С. (20), Саша С. (21) и Далибор П. (21), младићи у пуној снази. Осим што су га тукли, они су пензионера сексуално злостављали дршком од метле и тако му нанели смртоносне повреде. Терали су га и да пије мокраћу.

Свакодневно психичко, физичко и сексуално злостављање, према саопштењу тужилаштва, трпео је пошто му је нестало новца којим је у затворској кантини куповао намирнице за осумњичене.

Управа за извршење кривичних санкција саопштила је недавно да је суспендовала и удаљила са посла бившег управника Казнено-поправног завода у Београду (Падинској скели) и још 10 запослених због пропуста који су откривени унутрашњом контролом поводом смрти пензионера.

Шта је утврдила посета представника Заштитника грађана док је био мучен пензионер?

Како се наводи у извештају заштитника, циљ посете је било праћење спровођења препорука из Извештаја о посети Европског комитета за спречавање мучења и нечовечног или понижавајућег поступања или кажњавања из 2021. и 2023.

У тиму Заштитника грађана који је, како се стоји, обавио ненајављену посету биле су Наташа Тањевић, заменица заштитника грађана и Маја Јовић из Националног механизма за превенцију тортуре (НПМ), одељења које обавља посете установама.

У извештају стоји да су обављени разговори са руководиоцима појединих служби у заводу, да је остварен увид у релевантну документацију као и да су обављених разговори са осуђеним лицима која се налазе у затворском одељењу завода.

КПЗ у Београду-Падинска Скела је установа отвореног типа и мере принуде се у установи ретко примењују, наводи се у извештају.

У извештају Наташе и Маје стоји да у тој установи није било примена мера принуде над затвореницима, да су током претходне године евидентиране само четири употребе физичке снаге и једно везивање од стране Службе за обезбеђење, али да се у извештајима пружа довољно података о разлозима за примену мере принуде и начину примене.

У Извештају се спомиње само један случај с повредама, и то код особе која се вратила у установу након проведеног слободног викенда. Код ње су уочене повреде приликом лекарског прегледа, а особа је навела да су настале услед пада. Лекар у установи је, због сумње да су повреде нанете насиљем, направио записник, који је заједно са документацијом достављен управнику, а о томе су обавештени и тужилаштво и Министарство унутрашњих послова. НПМ је похвалио ту процедуру као пример добре праксе.

Колико има осуђеника, а колико чувара

На дан посете у заводу је било, како је наведено, 148 осуђеника, од којих је 60 било у затвореном одељењу. Према садашњој систематизацији, у Служби обезбеђења планирано је 57 радних места, а запослено је њих 41, па је за адекватан рад од великог значаја попуна упражњених радних места, односно запошљавање већег броја службеника обезбеђења. Међутим, према званичним изјавама, запошљавање је често отежано јер када се распише конкурс за пријем радника, интересовање је мало, а често се дешава да неки људи који се пријаве на конкурс не испуњавају сигурносне услове. У наредна два до три месеца требало би да буде расписан нови конкурс за пријем службеника у Службу обезбеђења, а очекују се бољи резултати у погледу попуњавања систематизованих радних места, што ће омогућити несметано функционисање ове службе, наводи се у извештају.