Прочитај ми чланак

НАТО: Србија да сама дефинише сарадњу са нама

0

Политички саветник за Србију у Одељењу за безбедносна и политичка питања НАТО, Кнут Кирст изјавио је да је Србија важан партнер НАТО на Балкана и кључна за стабилност региона.

У интервјуу за портал ЕWБ (ЕуропеанWестерБалканс) Кирст је оценио да је партнерство НАТО и Србије добро и за Србију и за Алијансу.

© Flickr/ Antonio C.

Он је рекао да је од деведестих година НАТО много уложио у Западни Балкан и да је регион данас стабилнији, захваљујући и програмима партнерства који промовишу регионалу сарадњу и евроатлнтску интеграцију за оне који то желе.

Кирст који је у Београду учествовао на међунардоној конференцији „Западна безбедносна архитектура и Србија – изазови и дилеме“ оценио је да су Србија и НАТО далеко одмакли на путу партнерства и сарадње, да има „много потенцијала за снажније практично и политичко ангажвање“ али да је „и на почетку и на крају Србија та која треба сама да дефинише којим правцем ће ићи то партнерство“.

Он је навео да НАТО „у потпуности поштује војну неутралност као избор Србије“ али и додао да то не спречава сарадњу.

– Та политика нас не спречава да изводимо заједничке вежбе, као ни да радимо на томе да наше војне снаге буду интероперабилне, да продубљујемо сарадњу научника из Србије и савезничких земља и делимо стратешке процене – рекао је Кирст.

„Србија се прикључила програму Партнерство за мир 2006. Од тада наша сарадња и дијалог напредују. Индвидуални акциони план партнерства (ИПАП) који смо договорили у јануару 2015. представља важно оруђе јер помаже да се структурира и организује наша билатерална сарадња, тако да НАТО и савезници могу да подрже Србију у достизању реформских циљева“, рекао је Кирст.

Он је додао да је сарадња Срибје и НАТО фокусирана на области у којима Србија жели да сарађује са тим војним савезом и у којима НАТО може донети додатну вредност укључујући на пример реформу националних безбедносних снага и институција и научну сарадњу везану за безбедност.

Он је рекао да ИПАП служи као оквир за јачање практичлне сарадње и политичког дијалога на свим ниовима.

Подсетио је да је прошлог новембра садашњи председник, тада премијер Србије, Александар Вучић посетио седиште НАТО где је имао „веома добар састанак са свим амбасадорима из Саверноатланмтског савета“.

– Очекујемо га поново ове године. Генерални секретар Јенс Столтнеберг… поносан је на снажне пријатељске везе са Србијом – рекао је.