Прочитај ми чланак

НАРОД СЕ БУНИ: Протести у Чачку, Новом Саду, Аранђеловцу…

0

Данас је широм Србије одржано неколико протеста са различитим захтевима, али са истим циљем - да се заустави неправда, криминал и безакоње у држави којом управља СНС-СПС картел.

Грађани Аранђеловца протестовали су испред културно-историјског објекта „Старо здање“, који је недавно захватио велики пожар.

Протест испред некадашњег дворца-летњиковца династије Обреновић, а касније хотела у парку Буковичке бање у Аранђеловцу, организован је, како се чуло на скупу, због немара над објектом изузетне вредности српског културног наслеђа, од стране локалне напредњачке власти у граду под Букуљом.

„Тражимо да се у року од једне недеље запечате врата и прозори на Старом здању и да му се додели посебан чувар. Ако се то не деси, имаћете камп испред општине Аранђеловац. Друго решење је да грађани сами дођу и закуцају летве, па хапсите нас ако хоћете“, рекла је на протесту Ана Ђорђевић из Иницијативе сачувајмо здање.

На скупу је говорио и архитекта Драгољуб Бакић, а поред грађана Аранђеловца, испред Старог здања, дворца династије Обреновић, били су и чланови краљевске династије Карађорђевића, принчевски пар Филип и Даница, пише Н1.

Нови Сад против градње новог моста на Дунаву

Еколошки активисти одржали су данас у Новом Саду протест против изградње новог моста у том граду и најавили да ће поднети кривичну пријаву „за организовани криминал“, којом ће бити обухваћен и министар грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Томислав Момировић.

„Изградња четвртог моста преко Дунава у Новом Саду почела је криминалним и коруптивним радњама и због тога ће у понедељак бити поднета кривична пријава за организовани криминал којом ће бити обухваћен и министар који је потписао комерцијални уговор са кинеском компанијом ЦРБЦ“, поручено је са данашњег перформанса „Циркус звани мост без дозволе“, који су еколошки активисти организовали у Сремској Каменици, на градилишту поменутог моста.

Чланица организације „Свет и Дунав“ Даниела Стојковић подсетила је да је, у складу са одлуком Бернске конвенције, неопходно увести мораторијум на све радње и предрадње на изградњи овог моста, али је навела да се на левој обали Дунава, на Шодрошу, већ одвијају радови који су „потпуно у нескладу“ са прописаним условима заштите.

„Снимили смо и имамо доказни материјал који сведочи о томе, снимили смо испуштање нафте у Дунавац, можете да замислите шта то значи за живи свет. Нећемо дозволити да се оволико нетранспарентности и криминала дозволи да би се спровео, ми се надамо недосањани сан, човека који је такозвани градоначелник Новог Сада. Ми га већ дуже време не признајемо као таквог јер он искључиво штити интересе уског круга људи и интересе своје странке“, казала је Даниела Стојковић.

У Новом Саду је 19. марта потписан комерцијални уговор о пројектовању и извођењу радова „на изградњи обилазнице око тог града са мостом преко Дунава“.

Уговор су потписали министар грађевинарства и инфраструктуре Томислав Момировић, в.д. генералног директора Коридора Србије Александар Антић и представник Амбасаде Кине у Србији Џанг Сјаојуан. Најављено је да ће та обилазница око Новог Сада са мостом преко Дунава бити дужине 2.400 метара, да ће се радити у сарадњи са кинеском компанијом ЦРБЦ и Коридорима Србије, а најављено је да ће радови коштати 175,5 милиона евра.

„Оно што смо сазнали у прошлу суботу јесте чињеница да је основна цена од 135 милиона евра подигнута на 170 милиона. И даље је нејасно ко ће плаћати кредит од ове кинеске државне банке који је условљен тиме да је цео посао поверен кинеској државној фирми ЦРБЦ“, рекла је Даниела Стојковић и додала да је та компанија „на црним листама збор коруптивних радњи широм света“.

Весна Јаковљевић из Организације за очување природе и животиња – ОСНА казала је да је место на којем је данас градилиште „део еколошког коридора под међународном заштитом“.

„Дунав је међународна река и Србија је ратификовала многе међународне уговоре, тако да свако ко оштети део заштићеног еколошког коридора – чини кривично дело“,рекла је Весна Јаковљевић.

На самом терену, којим су се активисти затим прошетали, видљиве су велике количине грађевинског шута, као и пањеви одсечених стабала и изломљено растиње.

Чачак против Рио Тинта

Нећемо дозволити да се врши терор над природом и не верујемо да је на „Рио Тинто“ стављена тачка, поручили су окупљени грађани на вечерашњем протесту „Србија није на продају“ у Чачку, који су организовали СЕОС и Крени промени.

Према речима Сава Манојловића из ‘Крени промени’, приликом прикупљања потписа за забрану рударења било је великих опструкција, али и даље постоје у Сомбору, Старој Пазови и у Горњем Милановцу. Како је истакао, Србија неће бити земља битанги, попут првог човека милановачке општине, Дејана Ковачевића.

„Циљ је да до четвртка сакупимо 30 хиљада потписа, тако да се успех иницијативе не доводи у питање. Њу ћемо предати и Скупшина ће о томе одлучивати након формирања. Ми очекујемо да ће већина, ко год да је оформи поштовати вољу грађана“, рекао је он.

Манојловић је подсетио да ниједном није добијено обећање од Владе Србије да ће бити забране ископавања литијума, већ да је ‘Рио Тинто’ протеран, као и укидање ПП Јадар.

„Међутим, очигледно су се они притајили и чекају да избори прођу како би наставили, уколико ‘скувају’ јавно мњење. Већина бирача и из власти, али и опзиционо орјентисаних су против овог еколошког уништења“, рекао је он.

Манојловић каже да ће доћи са СЕОС-ом до сваког грађанина у земљи и објаснити последице евентуалног ископавања руде.

„Ако ‘Рио Тинто’ није напустио Србију, отпустио запослене, отказао канцеларије, огласио да продаје купљену земљу очигледно је да овде остају и чекају. Пробаће неку врсту лоботомије и можданог инжињеринга над људима како би се променило мишљење људи, али ми то нећемо дозволити“, закључио је Манојловић.

Глумица Бојана Новаковић позвала је људе да врате владавину права у своје руке.

„Ово потписивање иницијативе против рудника је грађански активизам који им даје могућност да уђу у Скупштину и кажу да не желе ископавање литијума и бора на подручју наше земље. Морамо се одрећи страних инвеститора који купују нашу земљу и спречимо да постане колонија рударске мафије“, рекла је она за Нова.рс.

Новаковић је, уједно, позвала Чачане да подрже све мештане широм Србије, а нарочито овог краја који су такође изложени истраживањима и који се боре свим силама.

„Зелена транзиција је манипулација капитализма и уколико дозволимо ‘Рио Тинту’ да уђе код нас нећемо имати само еколошке, већ економске и здравствене проблеме, што ће довести до катастрофе“, закључила је глумица за Нова.рс.

Професор Агрономског факултета из Чачка, биолог Душко Брковић каже за Нова.рс да је заједно са својим колегама, активистима започео одбрану природе, те да се та прича мора истерати до краја.

„Свакодневно смо у контакту са нашим саборцима из Лознице и ситација на терену, практично, показује да истраживања и даље трају. Тамо се и даље откупљују имања, а власт има причу да је све то стало. Не виде се апсолутно никакве промене. Важно нам је и да су млади људи узели учешћа у активизму, а наш понос су деца из чачанских средњих школа која су, такође, рекли не руднику“, рекао нам је професор.

Према његовим речима, традиција овдашњих пољопривредника је да узгајају воће и поврће, и нико им то не сме одузети.

„Сам појам рударства је везан за неке пусте крајеве. ‘Рио Тинто’ има за циљ да покупи благо, а литијум је тренутно у експанзији. Пројекти ове компаније су углавном везани за земље са малом популацијом, попут Монголије, Чилеа, где су покушали да наметну експлоатацију, али се све завршило, у већини случајева, побуном и отпором локалног становништва“, указао је он.

Брковић је навео да би евентална исковања руде створила и велики проблем са водом, јер се троше енормне количине за прераду литијума.

„Токови река се смањују, па би све то допринело и помору водених организама, а самим тим и загађење околног земљишта. Дакле, знамо да не дамо“, закључио је он за Нова.рс.

Према речима активисткиње Љиљане Браловић, Чачак је увек био слободарски, а министарка Зорана Михаиловић не може да даје и распродаје земљу како то њој одговара.

„Ми смо потомци Танаска Рајића, Будимира Давидовића, многа деца су дала животе за овај град и нећемо дозволити да са нама неко данас тргује. Чачани су увек били слободарски народ. Зној наших предака је узидан у светиње Овчарско-кабларске клисуре. Нећемо дозволити да нам трују земљу, воду и ваздух, и због тога ћемо се до последње капи крви борити за очување животне средине“, изјавила је она за Нова.рс.

Из Чачка су увек кретале све буне, а ако се настави са пројектом око „Рио Тинта“ и ископавања других руда у Србији то сигурно неће проћи, истакла је она.

„Овде смо да кажемо да у 21. веку неко нема воду, због бушотина, овде смо да подржимо Алексу Шантића који каже ‘Остајте овде’, неће вас питати екстракција литијума које сте вере, за коју сте партијску књижицу, овде постоји само једна странка, мајка земља и отац небо који нам дају плодове“, рекао је Јевђеније Јулијан Димитријевић за Нова.