Прочитај ми чланак

НАРОД РЕКАО СВОЈЕ: Какво год да му власт да име, зваћемо га „Жежељ”

0

НОВИ САД: Тражи се кум новом мосту на Дунаву у Новом Саду који ће бити завршен како званичници кажу на пролеће. Возови би требало преко њега да крену у марту, а лукови су спојени крајем октобра прошле године.

Граде се приступне саобраћајнице, а блага зима олакшава посао градитељима. Мост се гради уместо Жежељевог моста порушеног у НАТО бомбардовању 1999. године. Нова грађевина ће повезети Бачку и Срем код Новог Сада и осим домаћег друмског и железничког саобраћаја имаће значај и за међународни саобраћај, јер ће преко моста пролазити железница која повезује Београд са Будимпештом.

Пројектант моста недавно је покренуо анкету за име моста, јер како истиче није уобичајено да се мост назове по пројектанту. „Дневник“ је питао Новосађане како би назвали нови мост и велики број грађана сматра да не треба променити име „Жежељ“. То би у првом реду могло вероватно да се објасни емотивном везом са старим мостом, делом инжењера Бранка Жежеља. Мост је на неки начин наиме био симбол отпора грађана према НАТО агресији 1999. године. Гађан је чак 12 пута, али је данима одолевао бомбама, док је 23. априла срушен.

То дана Нови Сад је остао без сва своја три моста. До данас су два поново изграђена, а на месту трећег, који је пружио и најжешћи отпор НАТО бомбама, гради се нови мост. Зато и вероватно већина грађана сматра да треба то име оставити, а тиме би одали и пошту не само Жежељу, него свима који су у прошлости градили Нови Сад.

Нови Сад још увек има пуно значајних и заслужних грађана који нису добили своје улице. Зашто по неком од њих не бисмо назвали и овај мост (Роберт Чобан)
Стари мост имао је званично име Мост братсва и јединства, али га тако нико није звао. Једноставно био је то Жежељев мост.

Фондација 2021 предлаже да се нови мост зове “Мост наде”.

„Нови мост не бих назвала Жежељевим мостом јер је смо га већ имали и убијен је 1999. Године. Жежељев мост је био мучен и убијан данима. Нови мост јесте његова копија, али по мени нема ту снагу и није симбол отпора бомбардовању као што је био наш Жежељ. Нови мост бих назвала „Победа.“ Јер, су људи и мост ипак победили те 1999. Године“, каже др Драгана Ћорић, професор новосадског Правног факултета

Директор “Колор прес групе” Роберт Чобан каже да су мстови грађени у Новом Саду у 19. и 20. веку носили су имена владара или њихових синова (Франца Јозефа, Краљевића Томислава), што данас више није учестала пракса.

Васа Пушибрк: Кратко и ефектно

Васа Пушибрк, члан чувене генерације ФК Војводина која је 1966. освојила прву шампионску титулу, а онда је 1967. године стигла до четвртфинала Купа европских шампиона и актер чувених дуела са Селтиком, где су Новосађани у првој утакмици славили са 1:0, а онда у другој изгубили са 2:0. Војводина је те године једина успела да победи Селтик, који је касније те сезоне постао први британски тим који је освојио титулу шампиона Европе.

„Мада нисам размишљао о називу за нови мост, мислим да би тај назив требало да буде кратак и ефектан, јер мостови су симбол града. Пошто спаја Нови Сад и Петроварадин, можда би могао да се зове Петроварадински мост, на пример. Додуше, можда би на ово питање боље одговоре дали стручњаци“, каже Пушибрк.

„Нови Сад још увек има пуно значајних и заслужних грађана који нису добили своје улице, каже за наш лист – Зашто по неком од њих не бисмо назвали и овај мост? Некако ми се намећу имена Милеве Марић и Алберта Ајнштајна као међународно најпрепознатљивијих људи који су део свог живота провели у Новом Саду“, каже Чобан.

Које год име да му дамо, верујем да ће га Новосађани и даље звати “Жежељев мост” по архитекти који је пројектовао предходни на том месту.

Др Драгана Митрић-Аћимовић, психолог, каже да какво год име дали новом мосту народ ће га звати „Жежељ“ и да има смисла тако и да остане.

„Не придајем превише значаја именима мостова. Битно је да нису увредљива или у релацији са личностима из политике. Које год име да се да народ ће по инерцији звати Жежељ. Тако да по мени има смисла да то име и остане“, вели она.

Мирослав Шпановић, пуковник у пензији и посланик у Скупштини Војводине такође сматра да име моста треба да остане Жежељ.

„ Тај мост је заживео као Жежељев мост и можемо донети какву хоћемо одлуку он ће се и даље звати тако. Ево, примера ради на мосту код Земуна којим се прелази у Банат пише да се зове Пупинов мост, ипак га народ зове Кинески мост. Тако да оно на шта навикне народ је тешко променити и мислим да ће тако бити и са новим мостом и зато тај назив и треба оставити“, сматра Шпановић.

Екипа „Дневникових “ новинара

Зоран Кнежев: Нек буде царско

Аутор књига из историје Новог Сада, новосадски хроничар Зоран Кнежев изнео је предлог да нови дволучни мост треба да се зове „Неопланта“.

„Величина новог новосадског моста, који се налази на месту бившег „Жежељевог“ моста, је заиста импозантна, поготово сазнањем да повезује Панонију и то преко Новог Сада. Сама трансверзала „исток-запад“, коју спаја овај будући мост, а у прошлости је спајао „два царства“ – аустро-угарско и турско даје нам за право да га и назовемо некако величанственије и импозантније, него… како неки предлажу“, наводи Кнежев за „Дневник“.

Он истиче да је ово најкраћи друмско-железнички правац који води са севера Србије, ка југу и даље, у друге земље.

„Новосађани су осетљиви на своје мостове, али су и доста везани за њих. Вечита је мука и брига била, како прећи ову европску реку, премостити је. Пуно је она жртава узела, можда више него сви ратови који су на њој вођени. Морамо имати поштовања према њој, али и према грађевинама које је премошћују. Мој предлог за назив новог моста преко Дунава, који спаја две обале, и то не макар какве, него Бачку и Сремску, нека буде први назив ове наше вароши, и то на латинском, по коме смо познати још од давнина, када смо добили статус слободног краљевског града – Неопланта. Велики је значај овог нашег новосадског моста, па нека му и име буде краљевско, то јест царско“, казао је Кнежев.