Прочитај ми чланак

НАРОД МОРА НА УЛИЦУ!? Кризни штаб тражи увођење полицијског часа!

0

Завршена седница Кризног штаба

Завршена је седница Кризног штаба за борбу против корона вируса, која је почела у 15 сати. Како сазнаје Телеграф у овом телу, није искључено ни да ће следећег викенда угоститељски објекти и тржни центри радити до 14 сати. С обзиром на то да је у понедељак, 8. март, Дан жена, може се десити да и ово буде тема, те да викенд под оваквим мерама буде продужен.

FOTO: Printscreen

Како медији пишу, медицински део Кризног штаба тражио је потпуно затварање Србије на седам дана.

– Медицински део Кризног штаба је предложио данас да се максимално спречи мгућност свих контаката кроз вид полицијског часа. То је оно што они виде као једино решење проблема. Они јасно кажу да би то у овом тренутку било најцелисходније што се тиче епидемиолошког дела – рекао је Зоран Гојковић, покрајински секретар.

Он је додао да то носи економске последице, те да се састану изнова кроз дан, два.

– Морамо донети рачуна о јавном здрављу и о размишљањем о томе како ћемо као држава успети да поднесемо не само економски него и социјално, психолошки… евентуално ново затварање.

На питање о томе који је његов став Гојковић је рекао да поштује захтев струке, јер је лекар, те да му је јасно да је велико оптерећење на здравствени систем, те да људи годину дана раде на граници издржљивости.

– Још увек имамо добар одговор. С обзиром на функцију коју вршим, која је на неки начин и политичка функција, нама је у овом тренутку највећи проблем да успешно спроведемо вакцинацију, јер ако имамо повећан број оболелих, ми не можемо да вакцинишемо људе – рекао је.

У вези са увођењем полицијског часа рекао је да постоје разлози и за и против.

– Улазимо у једну фазу шпекулација. Желим да будем јасан, жеља медицинског дела Кризног штаба јесте да се максимално спрече сви могући контакти, а то је једино могуће полицијским сатом и ванредним стањем, то нам омогућава закон – рекао је.

Он је рекао да је немогуће контролисати оне које би се окупљали у затвореном у случају затварања угоститељских објеката, а друга ствар јесте што истичу социјални и психолошки проблем, због чега се на предстојећој седници одлучује о томе да ли ће се то десити или не, рекао је наводећи да ће одговор бити донети у скором временском периоду, те да не може да прецизира да ли ће се то десити за дан, два, три.

Истиче како се разматрају појачане мере због оптерећености здравственог система и немогућности вакцинације оболелих људи.

– Имамо сваки дан све већи број болесника, повећава се њихов удео у болничким установама. Батајница још увек није у пуном капацитету, исто је у Крушевцу – рекао је о попуњености капацитета и повраћању здравствених установа у ковид систем.

Најавио је и екипу стручњака који ће проверити због чега је толико дуго лоша ситуација у Врању.

– Ту се нешто не догађа како треба – рекао је.

Он је коментарисао и да ли ћемо се вратити у ситуацију када је у децембру било готово 8.000 заражених.

– Све је на нама. Координатор инспекција је рекао да је урађено више од 1.700 видова надзора, да је затворено 44 објекта – казао је он наводећи да се мере не поштују.

Извор из Штаба: Било би добро да мере буду ригорозније

На седници ће се, раније је рекао наш саговорник, најпре анализирати епидемиолошка ситуација у земљи која се погоршава. Медицински део Кризног штаба страхује од новог пика током овог месеца, а највише због повратка свих гостију са планина.

– Било би добро да мере буду ригорозније и током радних дана, с обзиром на то да имамо све већи број првих прегледа. Болнице су све пуније. Ипак, пре ће бити ће опет да буде скраћење радног времена за предстојећи викенд, а све остало да остане по старом – каже наш извор из штаба.

Поред тога што се повећава број првих прегледа, све су пуније и болнице, односно расте број хоспитализација.

На прошлој седници Кризног штаба донета је одлука да угоститељски објекти и тржни центри раде до 14 сати викендом.

Упркос томе, било је оних који су кршили ове мере.

Премијерка Србије Ана Брнабић је јуче изјавила да се нада да ћемо без радикалнијих мера успети да смањимо број оболелих. Са друге стране заменик градоначелника Горан Весић изјавио је да је Београд био у праву када је био против скраћења радног времена јер они који хоће да крше мере, они их крше.

У Србији је, према последњим информацијама, корона вирус потврђен је код 3.469 особа, а истовремено је од последица ове болести преминуло 16 пацијената.

Тестирано је 13.286 особа. На респиратору су 164 пацијента.

Укупно је вакцинисано 1.466.582, а ревакцинисано 521.382.