Прочитај ми чланак

Најкритичније тачке у Грчкој где лопови масовно „оперишу“ и обијају аутомобиле

0

"Пажња, лопови обитавају на плажи Неа Каликратија", "У Солуну обијена чак три аутомобила један за другим", "Украден бели клио испред супермаркета на плажи Пефкохори", само су нека од упозорења која су претходних дана све чешћа у Фејсбук групи "Грчка инфо", у којој чланови међусобно размењују искуство о плажама, смештају, ценама, храни... Нажалост, на мети лопова нису само српски туристи, него сви они који, како се чини, оставе ранац, наочаре или било који лични предмет у аутомобилу, а који привуче пажњу лопову, па због тога и обије тај ауто. Грчки надлежни органи апелују на све посетиоце летовалишта да не остављају ништа у својим возилима, као и да обрате пажњу када се паркирају на одређеним местима која су, изгледа, омиљена лоповима.

И туристи и грађани Грчке потпуно су свесни проблема са обијањима аутомобила на паркинзима, разбијања стакала и крађама ствари, као и чињенице да је последњих година оваква врста криминала повећана у Грчкој.

Нажалост, многи српски туристи нашли су се претходних дана на мети лопова у Грчкој, а међу њима је и Јована Гмитровић из Сокобање којој јеобијен аутомобил испред носа.

„Били смо смештени у Потосу, а сваког дана смо обилазили другу плажу и остављали смо ауто на дивљим паркинзима. Осмог дана решили смо да одемо на плажу која се налази испред Нотос плаже, паркирали смо се испред неког хотела, око нас је било око педесетак аутомобила. На плажи смо се задржали неких 3 до 4 сата. Кад смо кренули назад, приметили смо отворени прозор,мислили смо да су га деца оставила. У колима ништа нисмо приметили, тек кад смо покушали да га затворимо, схватили смо да нам механизам не ради“, прича Јована за Нова.рс.

Она и супруг приметили су да је обијање покушано преко прозора, јер су лопови иза себе оставили траг.

„После смо видели да је покушано и на брави возача. Избезумљени, кренули смо ка Потосу назад на наш паркинг који смо плаћали сваког дана баш из безбедносних разлога. Одмах сам позвала нашу домаћицу која је из Србије. Позвала је полицију и послала свог пријатеља Грка да нам се нађе. Полиција је сликала аутомобил, узели су нам податке и рекли су да ће нам јавити ако га пронађу. Лопови су тражили новац, очигледно, зато саветујемо свима да не држе новац у колима. Чули смо да су једнима узели 300 евра, а другима 700е. Све су били наси држављани. Мој савет је само да људи не држе ама баш ништа у колима“, поручује ова туристкиња.

Јована није једина којој се одмор претворио у ноћну мору. На Фејсбуку се данима ређају негативна искуства чланова групе који су „прошли кроз руке лопова“.

Мере предострожности

Лопови се не задржавају дуго на лицу места па их је тешко затећи у крађи. Кажу да овакве крађе трају између 10 и 15 секунди, а дешавају се у било које доба дана или ноћи.

Они обично неким чврстим предметом разбију стакло на колима (јер им за то није потребан алат) или обију браву, зграбе шта нађу и беже. Одлично су упознати на којим локацијама туристи најчешће остављају вредне ствари у колима.

Зато, не остављајте ништа вредно у аутомобилу чак ни када излазите на пар минута ван, ни у прометним улицама, ни на јавним паркинзима који немају чувара.

Посебно на видном месту у аутомобилу не смете остављати новац (чак ни ситне металне новчице), картице, кључеве, кофере и женске ташне, технику, новчанике, наочаре, парфеме.

На седишту не смете оставити чак ни јефтине наочаре које сте платили 400-500 динара, јер лопови могу помислити да су веће вредности и због њих вам разбити стакло. Не смете оставити ни женску ташну иако сте са собом понели све вредно из ње. Лопов то не зна и врло је вероватно да ће покушати због те ташне да обије ауто.

​Уградите аларм. Иако аларм можда није 100% поуздан начин заштите, могуће је да ће одвратити лопове од намере.

У принципу, независно од тога да ли ће крадљивци покушати да вам обију браву на вратима или разбију стакло, па чак и да ништа вредно не украду из кола, чињеница је да ће вам направити велику штету.

На којим локацијама посебно треба да водите рачуна

Портал грчкаинфо.цом објавио је кључне локације на којима су, на основу досадашњих пријава туриста, лопови све учесталији.

Ово не значи да ће се и вама десити на истом месту, али вам свакако може бити добар подсетник да будете обазриви на сличним местима.

Према досадашњим искуствима, лопови најчешће „оперишу“ на паркинзима великих супер маркета и тржних центара као што су ИКЕА, Лидл, Јумбо, Оне Салоница, затим на отвореним паркинзима у Солуну, код Беле Куле, у околини трга Аристотелис, на паркингу „Аqуапарка Wатерланд“ у Солуну, као и на паркинзима неких плажа Халкидикија, на пример, Оранге, Тиганиа, Голден беацх Палиоури, Арк беацх Сарти.

На порталу се наводи да туристи никако не иду у куповину у велике маркете право са границе и колима у којима су кофери и остале ствари.

„Лопови одлично знају да туристи најчешће право са пута обављају куповине намирница за смештај како не би морали долазити касније и знају да су пуни вредних ствари. Немојте то радити, а ако већ морате нека бар једна особа остане поред аутомобила да пази на ствари. Упознати смо и са неколико случајева обијања на паркингу код тржног центра Оне Салоница. Нажалост 2021. године неколико породица из Србије је затекло разбијено стакло и покрадене ствари на паркингу Српског војничког гробља Зејтинлик у Солуну. Случај разбијања шофершајбне и крађе ствари испред овог гробља пријављен нам је и прошле године. Минимум 4 аутомобила обијено је у последња три дана на необезбеђеном паркингу поред беацх бара Сахара у Неа Ираклији и у Неа Каликратији. Из једног обијеног аутомобила украдене су патике, из другог лаптоп и пасош“, истиче се на порталу.

Осигурање и штета од крађе

Већина обавезних осигурања не покрива штету од крађе, па је потребно да се распитате и информишете о свему пре него што закључите полису.

Додатне врсте осигурања или каско, који покрива све, па и провалу у возило, имате право на одштету.

Важно је да знате и да штету насталу на возилу не санирате док се не изврши процена и пријава штете, а да накнаду штете можете убрзати уколико одмах по настанку штетног догађаја обавестите надлежне органе чиме ћете употпунити пријаву одштетног захтева.

Шта урадити након што приметите да вам је аутомобил обијен

Без обзира на то да ли су вам лопови нешто украли или су само разбили стакло или обили браву, пожељно је да цео случај пријавите грчкој полицији.

Најбоље је да ништа не дирате, већ да одмах позовете полицију на број 100 или да одете до најближе полицијске станице.

Нагласите полицији ако сте приметили да је нешто украдено, јер увек постоји шанса да вам украдене ствари буду враћене. Ако су вам украдене банковне картице, позовите своју банку и одмах одјавите све картице да не бисте остали без новца.

Уколико вам је украден пасош, са потврдом из полиције отиђите у конзулат или амбасаду Србије.