Прочитај ми чланак

МИНИСТАРСТВО: Ускоро Закон о несталим бебама

0

Министарство правде верује да ће Влада Србије ускоро усвојити Нацрт закона о утврђивању чињеница о новорођеној деци за коју се сумња да су нестала из породилишта у Србији.

То стоји у одговору на питање Радио Слободне Европе упућено Министарству упутили дан пошто је Комитет министара Савета Европе позвала Србију да хитно усвоји закон о „несталим бебама“.

Министарство правде у писму које је упућено мејлом подсећа да је ранија Влада Србије законски нацрт усвојила и проследила га посланицима Скупштине Србије на усвајање, али је због формирања нове Владе Србије премијерке Ане Брнабић предлог, за који је Савет Европе дао позитивну оцену, повучен из скупштинске процедуре.

Прецизира се да је то уобичајени поступак при формирању нове владе.

„Министарство правде ће као и до сада наставити да у свом домену чини све како би родитељи који сумњају да су им деца нестала из породилишта дошли до истине“, наводе надлежни у овом Министарству али нас и упућују да се сва питања у вези са комисијом, чије је формирање иницирао министар унутрашњих послова Небојша Стефановић обратимо Министарству унутрашњих послова.

Радио Слободна Европа подсећа, што се наводи и у одговору Министарства правде, усвајање тог закона представља и извршење обавеза Србије из пресуде Европског суда за људска права који је пресудио у марту 2013. године да Србија мора да исплати Зорици Јовановић 10.000 евра одштете и обезбеди информације о судбини њеног новорођенчета које је нестало из породилишта у Ћуприји пре више од 30 година.

Исти модел примењиваће се на више стотина случајева нестанка беба из породилишта у Србији. Рок за извршење пресуде био је 9. октобар 2014. године.

Александра Јерков, посланица Демократске странке каже да сама чињеница да Савет Европе мора да нас опомиње, подсећа и прети нам због неусвајања закона о несталим бебама свакога ко у Србији доноси одлуке треба да постиди и натера га да се запита због чега се бави политиком.

– Србија би овај закон морала да усвоји због неправде која је нанета људима који су доживели најгору ствар која некоме у животу може да се деси. Због њихове борбе за истину и за децу коју им је неко одузео. А ипак, то не чини, чак ни из обавезе која протисиче из пресуде Европског суда за људска права, према којој је пре четири године требало то да уради – додаје она.

Јерков истиче да већ три године на почетку сваке седнице Скупштине моли народне посланике да у Кривични закон унесу измену – да кривично дело крађе беба не застарева.

– Неће да ураде ни то. Неће ни да се састану са удружењима родитеља, неће да их саслушају. Уместо тога, Влада им је понудила срамно решење – да добију 10.000 евра као замену за истину о детету које им је украдено. Тек када им они који то нуде пристану да своје дете замене за 10.000 евра, имају право да им дају такве срамне понуде. До тада треба да погну главу или објасне грађанима због шега ни међународни судови не могу да их натерају да ураде нешто што би због људског достојанства, истине и правде морали да ураде – каже Јерков.

ПСГ: Хитно спровести пресуду

Одбор Покрета слободних грађана за људска и мањинска права и родну равноправност поздравља доношење Привремене резолуције Комитета министара Савета Европе којом се Србији налаже да хитно спроведе пресуду и омогући сазнавање свих релевантних чињеница о статусу новорођене деце за коју се сумња да су нестала из породилишта у Србији.

Представници власти неуспешно покушавају да прикрију своју неспособност у спровођењу ове пресуде неподношљивом злоупотребом правног поретка државе, наводи се у саопштењу.

Радне групе, комисије и обећања не могу бити замена за правни поредак и истину о стварној судбини несталих беба, указују у Покрету.

У саопштењу се подсећа да, иако је пресуда у случају Зорице Јовановић морала да се спроведе најкасније до 9. септембра 2014. године, ни после четири године родитељи не знају шта се догодило са њиховом децом.

Србија још није предузела ни одговарајуће мере како би осигурала успостављање механизма којим би се омогућило свим родитељима деце за коју се сумња да су нестала у породилиштима у Србији, да сазнају њихову судбину, указује ПСГ.

Одбор ПСГ за људска и мањинска права и родну равноправност тражи од државе да престане са кршењем међународно прихваћених обавеза и основних људских права грађана и подсећа да је Србија, као чланица Савета Европе и потписница европске Конвенција о заштити људских права и основних слобода, дужна да поштује и спроводи пресуде Европског суда за људска права које су донете против ње.