• Почетна
  • ПОЧЕТНА
  • Актуелно
  • МИЛИЈАРДУ ДИНАРА ОД СТАРЕ ВОЈНЕ ОПРЕМЕ: Министарство одбране о продаји наоружања Војске Србије
Прочитај ми чланак

МИЛИЈАРДУ ДИНАРА ОД СТАРЕ ВОЈНЕ ОПРЕМЕ: Министарство одбране о продаји наоружања Војске Србије

0

srpska vojska  80_orig

Продајом сувишних средстава наоружања и војне опреме у 2015. години остварен је буџетски приход од милијарду динара, сазнаје Данас.

ГДЕ ИДЕ НОВАЦ

Средства ће се користити искључиво за истраживање, развој и набавке новог наоружања за потребе Војске Србије.

Како нам је речено у Министарству одбране, приход се уплаћује у Буџетски фонд за наоружање и војну опрему, који је одлуком Владе Србије формиран у марту прошле године, „ради стабилнијег финансирања опремања и одржавања наоружања“.

Средства из тог фонда, наводе из Министарства, користиће се искључиво за истраживање, развој и набавке новог наоружања за потребе Војске Србије. Најчешћи разлози за продају јесу истекли ресурси и век употребе средстава наоружања и војне опреме, указују за наш лист из овог Министарства.

Подсетимо, почетком 2015. Министарство одбране објавило је обавештење о намери продаје сувишних средстава наоружања и војне опреме, након чега су организована јавна надметања. Право на надметање имају правна лица који поседују дозволу за увоз и извоз наоружања и војне опреме коју издаје Министарство трговине, туризма и телекомуникација.

На продају су, између осталог, пиштољи, аутоматске пушке, минобацачи, тенкови, борбена возила, топови, хаубице и лансерске ракете. Иначе, реч је о наоружању и војној опреми који нису неопходни за нормално функционисање система одбране. Продаја ове опреме, тврде из Министарства одбране, неће ослабити одбрамбену моћ Србије.

„Средства која су оглашена вишком су застарела, са истеклим ресурсима и веком употребе, а војска располаже довољним бројем модернијих средстава исте класе и намене“, наводе из Министарства одбране.

Гашић о продаји наоружања

„Не може више да се продаје војна опрема а да се не купује ново наоружање, као што је била пракса претходних година. Дигла се велика прашина око овог огласа, а подиже је бивши министар Драган Шутановац како би оправдао себе и неке продаје које је сам спроводио. Истина је да се продају 282 тенка, али они су проглашени сувишним још када је почела реформа Војске 2005. године. Било их је преко 400, а део је продат од 2007. до 2011. године. Ово је само наставак процеса“, изјавио је почетком прошле године, министар одбране Братислав Гашић.

Извор: danas.rs