Прочитај ми чланак

МЕЊАЈУ СЕ ПРАВИЛА за улазак у државе ЕУ: Уводи се ЕТИАС, важиће и за све Србе…

0

ЕТИАС ће укључивати електронски систем путем којег ће грађани подносити пријаве за путовања

Европски систем путних информација и одобрења (ЕТИАС) примењиваће се од 2025. године када ће сви путници без пасоша земаља Европске уније морати да добију дозволу за улазак у земље ЕУ или земље Шенгена.

ЕТИАС ће укључивати електронски систем путем којег ће грађани подносити пријаве за путовања. Сви подносиоци захтева од 18 до 70 година мораће да попуне формулар, који обухвата податке из биометријског пасоша, дигиталну фотографију, информације о дестинацији, здравственом стању, боравку у земљама сукоба, претходним имиграционим путовањима, као и о криминалном досијеу и употреби наркотика.

Како систем ЕТИАС функционише?

Пријава за ЕТИАС наплаћиваће се седам евра, а за малолетна лица и особе старије од седамдесет година биће бесплатна. Систем је урађен тако да велики број захтева обрађује истовремено и аутоматски уз коришћење електронских база података. Захтеве ће систем обрађивати на основу три критеријума, провераваће се да ли се идентитет подносиоца поклапа са пасошем, потом да ли се подаци у пасошу поклапају са осталим подацима и да ли је пасош исправан, као и да ли се одговори на основна питања поклапају са подацима у бази података Европске уније.

ЕТИАС неће захтевати податке о вакцинацији или хоспитализацији због вируса ковид-19. Путна дозвола не мора бити оверена након одобрења. Када систем установи да подаци одговарају критеријумима, издаје се одобрење које важи три године и током тог периода број путовања у земље ЕУ није ограничен. Са ЕТИАС дозволом, македонски држављани ће моћи да бораве у ЕУ највише 90 дана у периоду од шест месеци.

Да ли можете бити одбијени?

За разлику од садашњег модела, где грађани Македоније и других балканских земаља, осим Косова, углавном могу слободно да прелазе границе чланица ЕУ, по ЕТИАС моделу ће морати да чекају одговор земље у коју желе да путују, а који може бити и негативан, преноси Демостат. Примена овог система одлагана је неколико пута , а коначна примена реализоваће се, како из Брисела поручују, из безбедносних разлога због повећане стопе тероризма и криминалних активности и не представља никакво ограничавање становника Балкана.

Државе које подлежу ЕТИАС систему су:

Србија, Албанија, Антига и Барбуда, Аргентина, Аустралија, Бахами, Барбадос, БиХ, Бразил, Брунеји, Канада, Чиле, Колумбија, Коста Рика, Доминикана, Ел Салвадор, Грузија, Гренада, Гватемала, Хондурас, Хонг Конг, Израел, Јапан, Кирибати, Макао, Малезија, Маршалова острва, Маурицијус, Мексико, Микронезија, Молдавија, Црна Гора, Нови Зеланд, Никарагва, Северна Македонија, Палау, Панама, Парагвај, Перу, Сет Китис и Невис, Сент Лусија, Сент Винсент и Гренадини, Самоа, Сејшели, Сингапур, Соломонска острва, Јужна Кореја, Тајван, Тимор Лесте, Тонга, Тринидад и Тобаго, Тувалу, Украјина, Уједињени Арапски Емирати, Уједињено Краљевство, САД, Уругвај и Венецуела.