Прочитај ми чланак

Лекари с „Бањице“: Доста нам је „приватних“ операција и непотизма!

0

Рачун од 440.000 динара са Института за ортопедију "Бањица" који је доспео у јавност и изјава директора др Зорана Башчаревића за Директно.рс да је по закону дозвољено оперисати без чекања, уз пацијенте, узнемирила је и лекаре ове установе. Међутим, министра здравља Златибора Лончара очигледно није, јер нити се појављује нити прича о "операцијама за богате".

Дакле, сви они који имају новца, могу да „реше“ операцију или други здравствени проблем без чекања, што јесте предвиђено Законом о здравственој заштити, али искључиво ван радног времена. Међутим, лекари са „Бањице“ (чији идентитет не откривамо због страха од отказа), који изводе те операције тврде да одувек оперишу у редовним сменама и да се протокол за странце, примењује и на наше држављане.

– Обраћамо Вам се јер смо после толико година радног стажа, проведених на Институту за ортопедску хирургију у ситуацији да смо забринути за будућност наше клинике и сопствену будућност. Пацијенти се жале, а пре свега, ми желимо и хоћемо да сносимо бригу за пацијенте и према пацијентима, али не можемо сносити одговорност за све. Пацијенти који су страни држављани треба да се оперишу према том протоколу, а не и да се држављани Републике Србије оперишу према протоколу за странце и да се приморавају на такве одлуке – кажу доктори са „Бањице“.

Како лекари кажу, за операције које много коштају, не постоје ни коронавирус, ни пандемија, нити листа чекања.

– Редовне операције се не обављају потребним темпом, без обзира на то колико су хитне због Ковид-19, али када пацијенти плате операцију, оперишу се „приватно“ и то у преподневним часовима без обзира на епидемиолошке мере, које је прописала Влада Републике Србије. Операције које се изводе коштају много и тада не постоји ни пандемија нити листа чекања – тврде лекари.

Поред проблема „операција за богате“, запослени тврде да на њиховом институту влада непотизам, али и да болница није уписана у Агенцију за привредне регистре, у складу са Законом о здравственој заштити. АПР од 11. октобра 2020. године води Регистар здравствених установа и Јединствену евиденцију субјеката у здравству, па је обавеза свих да се упишу, примера ради, Универзитетски Клинички центар Србије се лако налази у систему.

– Проф. др. Зоран Башчаревић обавља функцију вршиоца дужности директора и функцију начелника трећег одељења, док је његова супруга др Виолета Башчаревић начелница одељења за пластичну и реконструктивну хирургију. Институт за ортопедско хируршке болести „Бањица“, има дугу историју, постоји 60 година, једна од најугледнијих установа Републике Србије, а по стручности и професионализму једна од најреспектабилнијих установа у југоисточној Европи. Одатле су потекла сва велика имена у ортопедској хирургији, а налази се у ситуацији, да није регистрована у Агенцији за привредне регистре и сходно томе није у могућности да региструје возило института!

Група лекара која нам се обратила након нашег текста о скупим операцијама без чекања, сматра да „садашњи начин рада може да угрози функционисање система јавног здравља Републике Србије и да направи непроцењиву штету самом Институту“.

– Овакав начин пословања и вођења Института за ортопедско-хируршке болести који је непрофесионалан, неадекватан и надасве веома неодговоран, како према особљу, према самом Институту и можда најважније према пацијентима, уз непотизам, неће допринети развоју система јавног здравља, развијању и побољшању пословања Института и усавршавању – поручује група доктора са Института “ Бањица“.