Прочитај ми чланак

Квадрат у Београду 1.500 евра? Могуће је на ових 5 локација али под једним условом

0

Током последњих годину и по дана, удар на тржиште некретнина био је толико јак, да је постало немогућа мисија наћи квадрат за 1.500 евра у Београду. Ипак, поједине локације у престоници, знатно удаљене од центра и даље се могу "похвалити" избором јефтинијих некретнина. Међутим, морате бити спремни на дуже путовање до школе или посла.

Како бисмо проверили понуду јефтинијих станова на локацијама које припадају Београду, у претраживач сајта на ком се оглашавају некретнине унели смо површину просечног стана – што је око 50 квадрата.

Када се то помножи са 1.500 евра – добијамо износ од 75.000 евра.

Огласи на које смо наишли су станови у Падинској скели – чак и јефтинији од 75.000 евра.

Наравно, добар део огласа био је за станове у Младеновцу, а у центру ове београдске општине, могуће је купити стан и за мање од 1.500 евра по квадрату.

Још једно место надомак Београда које се издвојило јесте Барајево. Стан је овде могуће пронаћи и за 1.000 евра по квадрату, док за 1.500 добијате прави луксуз.

Уз мало труда, међу огласима успели смо да нађемо и стан у Миријеву. Реч је о ненамештеном стану, са две одвојене собе који кошта 75.000 евра и има педесетак квадрата.

Како појашњава Урош Јовановић из „Арт некретнина“, још увек није постало толико учестало да грађани купују некретнине ван Београда, како би касније путовали даље до посла.

„У овом тренутку то је далеко од неког правила, а чињеница је да је у тим местима квадрат јефтинији. Младеновац, Сопот…Људи узимају и куће на Космају – око те цене или мало више од тога“, појашњава Јовановић.

Додаје да су недавно имали пример да су људи који раде у Београду, купили стан у Панчеву, иако овај град не припада престоници, али је веома близу.

„Јако је тешко наћи квадрат за 1.500 евра у урбаном делу Београда, укључујући и ова насеља около. У Миријеву можда нешто можете да нађете, али јако тешко. Ту квадрат прелази 1.500 евра и иде од 1.700 евра. Траже и 2.000 евра. Преко Панчевца би могло да се нађе – Крњача, Овча, Борча..“, истиче саговорник.

Наводи и да се ситуација у ком се неки добар стан може наћи повољно, дешава ако се власнику жури да прода некретнину, па пристаје на повољнију цену.

Нова одлука НБС можда превагне да купите стан

Нова одлука Народне банке Србије којом је ограничила камате на стамбене кредите до краја 2024. године, односи се и на оне који ће се тек задужити.

Централна банка је ограничила висину номиналне стопе, односно маржу банке, код кредита са променљивом каматном стопом и одредила да она не сме бити виша од 1,1 одсто до 31. децембра 2024. године, а да ће након тог периода бити у проценту који буде утврђен уговором о том кредиту.

То значи да би клијенту који би се ових дана задужио, с обзиром да је шестомесечни еурибор на нивоу од око 4,112%, банка морала да одобри камату од највише 5,212%. Када су у питању позајмице са фиксном каматом, чија рата се не мења током периода отплате, она неће смети да буде виша од 5,03 одсто. До ограничења које је увела НБС банке су нудиле кредите са фиксном каматом до чак 9,36%, тако да је јасно да ће услови за задуживање за нове клијенте ипак бити повољнији.