Прочитај ми чланак

КОТОР – ЦРНОГОРСКИ ПАЛЕРМО: Центар мафијашких обрачуна и криминала!

0

КОТОР - Барокни Котор, град под УНЕСКО заштитом и туристичка мека Црне Горе, у коју се сливају крузери из читавог света, нажалост све више утврђује свој други, непопуларни статус - центра криминала и мафијашких обрачуна.

v

КОТОР – Барокни Котор, град под УНЕСКО заштитом и туристичка мека Црне Горе, у коју се сливају крузери из читавог света, нажалост све више утврђује свој други, непопуларни статус – центра криминала и мафијашких обрачуна.

То је потврдило и двоструко убиство у понедељак у том приморском месту и то усред дана. Стога се све чешће поставља питање постаје ли Котор црногорски Палермо.

„Котор је постао центар криминала, центар нарко-мафије, центар корупције, центар свега лошега. Просто је невероватно да један такав град, који је на листи УНЕСЦО, који је културна баштина човечанства, има и своју тако тамну страну која је за сваку осуду.“ рекао је угледни Которанина Саша Дендера, архитекте и колумнисте, за Радио Слободна Европа пре неколико месеци, након низа криминалних обрачуна у Котору.

У понедељак се, међутим, догодило још једно, када су у градском насељу Муо у експлозији страдали 28-годишњи Которанин Горан Бискуповић и његов три године млађи суграђанин Милош Бошњак. Према полицијским евиденцијама, Бискуповић је наводно био близак такозваном шкаљарском криминалном клану, док је Бошњак, његов пријатељ, члан навијачке групе, наводно хапшен због поседовања дроге.

Све се догодило у сред дана у мирном делу града, у улици у којој се свакодневно играју деца. То је за Радио Слободна Европа посведочила мештанка која живи у непосредној близини места убиства. Замолила је да јој се име не спомиње.

„Била је то јака експлозија. Прво је избио дим на тераси, то је прво што сам видела. Онда сам своју ћерку вратила што дубље у собу и кренула напоље. Када се дим разишао, кроз живу ограду сам видела тела и крв. Онда се чуо врисак неке жене, која је очигледно излетела из куће изнад. То је био тотални шок!“

Већ месецима Котор, због бројних мафијашких обрачуна између два завађена криминална клана –шкаљарског и кавачког, који носе називе которских насеља, не излази из црних хроника. Забележене су све чешће пуцњаве и ватрени обрачуни на улицама тога града, на којима су криминалци постављали тајне камере како би надзирала једни друге.

Све лошија безбедносна ситуација била је повод за бројне полицијске рације, привођења и претресе кућа, станова и локала. У Котору је једно време боравила и Посебна јединица полиције. Да је ситуација озбиљна и запуштена, у мери да је нужна системска реакција државе и друштва, како Котор не би постао црногорски Палермо, упозорио је и нови министар унутрашњих послова Горан Даниловић.

И када се чинило да су помаци видљиви и да се ситуација смирила, мафија је поново ставила свој потпис. Велизар Калуђеровић, члан парламентарног Одбора за безбедност из опозиционих демократа, то приписује чињеници да је власт сувише дуго игнорисала криминална дешавања у Котору.

„Нажалост, ово су последице вишегодишње, да не кажем вишедеценијске запуштености у одговорном обављању државних послова и политике, која је морала да као један од приоритета има борбу против корупције и организованог криминала. Сведоци смо да није протекло више година од када су челници извршне власти у Црној Гори, малтене, хвалили се тиме како Црна Гора нема озбиљнијих проблема у сфери корупције и организованог криминала.“

На дугогодишњу безбедносну запуштеност Котора акценат ставља и Калуђеровићев бивши колега у парламентарном одбору Зоран Миљанић из опозиционог Демоса, бивши полицијски функционер. Одговорност за то што је мафија опет показала зубе држави, адресира на Управу полиције.

b

Фото: Радио Котор

„Наравно да одговорност сноси Управа полиције. Једноставно, понављање приче из месеца у месец када се нешто догоди, по мени постаје нонсенс.“

Према Миљанићевим речима за обрачун са мафијом и побољшање безбедносних прилика у Котору неопходна је пре свега политичка воља власти да у то суштински уђе.

„Ради се о једној чврстој интеграцији, можемо слободно рећи, организованих криминалних група, делова политичких структура и прљавог бизниса у Црној Гори. Тако да та симбиоза, свих тих отуђених делова државе, полиције, бизнис сфере, води оваквим случајевима.“

Поводом најновијих дешавања у Котору огласио се министар унутрашњих послова Горан Даниловић. У изјави за ТВ „Вијести“ открио је како је Већу за националну безбедност предложио своје виђење решења безбедносне ситуације у том граду, али да његов приједлог није прошао.

„Дефинитивно ако министар унутрашњих послова има одговорност и ако се она може утврдити онда он треба да поднесе оставку, али ја мислим да треба да је поднесе председник владе и треба да је поднесе координатор служби безбедности и сви који годинама и децинију пре него је дошао овај министар на ову позицију нису урадили ништа да се проблем Котора реши“, истакао је Даниловић.

n

Фото: Анадолија

Како је могуће да град са 30 хиљада становника, који може богато да живи само од туризма, постане синоним за несигурно место у коме правила живота диктирају криминалне организације, које се углавном черупају око нарко плена? Которанка са почетка приче на то одговара резигнацијом:

„Љутња и бес. Је ли могуће да их је толико баш брига за све около да не могу да реше ту ситуацију. Котор који је био један од најбогатијих градова у Црној Гори, колико знам и у бившој Југославији је био међу најбогатији градовима, дошао је на руб беде. Велики број људи је на граници сиромаштва и није чудно да омладина једноставно нема куд него да иде на ту страну. Котор је сам по себи, споља гладац, а изнутра јадац, очигледно већ дуго времена.“