Прочитај ми чланак

КО ЋЕ ЗА ОВО ДА ОДГОВАРА Девојчице измислиле отмицу

0

Београд -- Девојчица из Гроцке измислила је своју отмицу како би изостала из школе. И покушај отмице девојчице из Новог Сада такође је лажан.

Полиција и медији су у претходним данима алармирани више пута, а да праве узбуне није било.

Неколико градова у Србији у последњих неколико дана брујали су о отмици деце. За само 24 сата у Новом Саду пријављена су три случаја. Једна ствар им је заједничка – пријаве су биле базиране на гласинама, непроверене, а због тога се огласио и МУП.

Најновији случај догодио се у београдској општини Гроцка. Пријављена је отмица десетогодишње девојчице, али се испоставило нешто потпуно друго.

Полиција је добила пријаву да су у центру Гроцке два мушкарца у сивом аутомобилу пресрела девојчицу и покушала да је угурају у возило. Одмах је реаговано, али се на крају испоставило да је сама девојчица измислила цео догађај. Родитељима је признала да је све измислила јер је изостала из школе да би била са пријатељима, а све због страха да ће се родитељи наљутити на њу.

Случај из Новог Сада такође је узнемирио јавност, на друштвеним мрежама данима је кружила порука мајке чије је дете наводно покушао да отме непознати мушкарац.

Према њеним речима, отмица је покушана на Телепу, када је непознати мушкарац који је возио црвени комби са решеткама и био полуго покушао на силу да увуче девојчицу у возило. После истраге огласила се полиција наводећи да је читава прича измишљена.

Због свега овога, али и претходних случајева, реаговао је МУП. Представник Управе полиције Ранђел Милошевић рекао је да је у неким случајевима прегледом видео надзора утврђено да се покушај отмице уопште није догодио, док су у неким случајевима деца потврдила да су све измислила.

Он је навео да је полиција у Новом Саду установила да наводи о пријави отмице девојчице (12) нису тачни, јер је она накнадно рекла да је случај пријавила зато што је видела сличну вест, да су прошлог месеца двојица дечака из Железника пријавила покушај отмице девојчице, која је заправо била кући са родитељима и да је девојчица из Гроцке пријавила отмицу, што јој је био изговор за изостанак из школе.

На срећу, опасност није заиста постојала. Међутим, поруке са друштвених мрежа, као и изјаве узнемириле су јавност. Ко треба да сноси одговорност за ширење лажне панике и како онда да спречимо да на неки стварни случај отмице, повучени овим искуством, једноставно зажмуримо?

Оснивач Фондације “Тијана Јурић” Игор Јурић каже за Б92.нет да људи повучени претходним случајевима често знају да одреагују панично, а да у питању буде лажна узбуна. Додаје, међутим, да би у закон требало да буде стављена одговорност родитеља.

“Ја бих био најсрећнији човек на свету да је у нашем случају била лажна узбуна, да је трагичан случај био дечји хир. У закон би можда требало увести да постоји одговорност родитеља, уколико дете само исценира отмицу, да ту мора да постоји одговорност родитеља. Поновићу, био бих најсрећнији да морам да плаћам неке казне због тога или зато што нисам био одговоран родитељ”, рекао је Јурић.

Председница Удружења “Родитељ” Гордана Племић каже да је вероватно да је родитељ тај који би требало да сноси одговорност, али да казнама проблем не би био решен.

“У последње време имамо стално причу о том кажњавању и сношењу последица. Министарство просвете се у новом закону фокусирало на кажњавање родитеља уколико дете уради нешто. Имамо нову иницијативу у Новом Саду где желе полицијски час да малолетна лица не треба да се нађу на улици после 22х без пратње родитеља. У случају да се нађу, биће кажњени родитељи. Оно што мени смета је то што све време обраћамо пажњу и причамо о неким горућим последицама када се десе, а никако не улазимо у суштину шта доводи до тога. Немамо системску подршку породици, подршку родитељу. Деци не нудимо никакву алтернативу, осим кад је случај са оваквим дешавањима, који се медијски пропрате и онда кога ћемо казнити, увек на крају буде родитељ”, навела је она.

Наглашава утицај медија који од свега праве “спектакл”, па тако и утичу да дете причу о отмици “види од неког другог”.

“Спектакулатни наслови који немају везе са текстом. Деци то у њиховим главама другачије делује и онда вероватно нису свесна последица. Дешавају нам се ситуације, од тога да нам деца конзумирају наркорике са 13 година, да пуше, конзумирају алкохол, па до тога да неко пријави лажну отмицу, да окрене тамо неки број и пријави отмицу. То су све последице тога што немамо у фокусу дете и родитеље како да им помогнемо да до тога не дође. Школа је ту јако важна, важан је однос родитеља и школе, ми морамо да нађемо заједнички језик, да заједно пратимо, да кад дође до промена код деце то примате и родитељи и школа. Смањили бисмо много овога о чему данас причамо. И сада када бисмо рекли казниће се родитељи, не знам, ниједна казна није уродла неким великим плодом”, додала је она.

Свака пријава полицији мора да се провери, међутим, велики проблем би била јавност која би на наводе о отмици убудуће могла да затвори очи. Игор Јурић каже да да ови случајеви не треба да буду знак да не реагујемо.

“Без обзира на то, ми морамо сваку пријаву да схватимо озбиљно, морамо сваку пријаву добро да проверимо, да бисмо били сигурни да је то лажна узбуна. Уколико јесте дечји хир, најважније је да то дете вратимо кући, а нека касније родитељи сносе санкције за то што је лажно пријављено. Апсолутни сам заговорник тога да Србија мора да уведе систем обавештавања у случају нестанка деце ‘Амбер алерт’ и наставићемо упорно са борбом да се тај систем уведе код нас, а имамо људе који су плаћени за то да проверавају да ли је отмица лажна или стварна и понављам још једном да је најважније да је дете добро. Да ли је направљена нека грешка или лажна узбуна, то уопште не треба да сматрамо релевантним и да уопште о томе расправљамо”, нагласио је Јурић.

Иначе, МУП је нагласио да поступа по свакој пријави или сазнању насиља над дететом или учеником, да су у Србији отмице веома ретке, али да полиција свим пријављеним случајевима приступа са пажњом.

“Многе од информација које се објављују доводе до подизања панике и узнемирења јавности, а да званичних пријава уопште нема, нити се случај уопште догодио”, навео је МУП, додајући да ће полиција предузети адекватне мере ако се утврди да су информације нетачне, а да их је неко свесно објављивао и ширио.

ПОМОЗИТЕ РАД СРБИН.ИНФО ДИНАРСКОМ УПЛАТОМ – КЛИКНИТЕ ОВДЕ!